نکاتی مهم در خصوص آپارتمان نشینی

نکاتی مهم در خصوص آپارتمان نشینی

امروزه با وجود رونق آپارتمان نشینی، توجه به نکات و قوانین مهم در این خصوص بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است، به طوری که اغلب خانواده های ایرانی با آن درگیر هستند. اگر شما هم نیاز به اطلاعاتی در مورد آپارتمان نشینی دارید در ادامه این مقاله با موسسه حقوقی صاحب اندیشه همراه باشید که قصد بیان توضیحاتی جامع در این باره داریم.

آپارتمان نشینی

با توجه به افزایش روز به روز جمعیت مشاهده می‌شود که آپارتمان نشینی و زندگی در آپارتمان در کلان شهرها بسیار رواج پیدا کرده است؛ اما نکته حائز اهمیت این است که قبل از آپارتمان نشینی برای جلوگیری از ایجاد مشکلات و حل آن لازم است که با قوانین و نکات مهم زندگی در آپارتمان آشنا شویم به طوری که همه اهالی یک آپارتمان موظف به رعایت این قوانین باشند.

از آنجایی که افراد متفاوتی در محل آپارتمان زندگی می‌کنند، و رده های سنی مختلف در کنار هم قرار گرفته اند لازم است که همه افراد برای ایجاد آرامش و آسایش یکدیگر تلاش کنند و اصول کلی را رعایت کنند. توجه داشته باشید که رعایت این نکات می‌تواند موجب آسایش خود شما نیز بشود زیرا اگر شما این نکات را رعایت کنید به طور قطع متقابلا دیگر اعضای آپارتمان نیز در صدد رعایت این قوانین برمی آیند و این امر به طور طبیعی باعث ایجاد نظم در آپارتمان خواهد شد.

آیین نامه آپارتمان نشینی

یکی از بزرگترین مشکلات و معضلات آپارتمان نشینی که با گسترش شهرها و افزایش جمعیت بسیار به چشم می خورد، نداشتن فرهنگ آپارتمان نشینی و رعایت نکردن قوانین زندگی در آپارتمان می باشد. این موارد موجب شده است برای زندگی در مجتمع های آپارتمانی قوانینی وضع شود تا افراد با مطالعه و رعایت این آیین نامه بتوانند برای یکدیگر آسایش فراهم آورند. توجه داشته باشید که مفاد آیین نامه هر آپارتمان با توجه به تشخیص مدیر آپارتمان مشخص می شود که تمامی ساکنان موظف به رعایت آن هستند و در غیر این صورت به طور حتم جرائمی مشخص می شود که شامل حال افرادی که از کنار این قوانین بی خیال رد می‌شوند خواهد شد.

مقررات آپارتمان نشینی در مورد سر و صدا

با توجه به زندگی گذشته مردم در خانه های حیاط دار، تقریبا می‌توان گفت که با وجود گذشت سالیان زیادی از آپارتمان نشینی هنوز فرهنگ زندگی در این مجتمع ها به درستی جا نیفتاده است و برای اغلب افراد، کنار آمدن با این قوانین کمی مشکل می باشد. یکی از مهمترین این مقررات و قوانین در مورد سر و صدا است که رعایت آن می تواند تاثیر شگرفی در نظم ساختمان ایجاد کند.

از جمله مواردی که در مقررات آپارتمان نشینی در مورد سر و صدا لحاظ شده است می‌توان به صحبت کردن آهسته در راهرو و راه پله، عدم روشن کردن جارو برقی و لباسشویی در ساعات سکوت، رعایت حقوق آپارتمان نشینان طبقه های پایین، جلوگیری از ورجه وورجه کردن کودکان در ساعات پایانی شب، تردد در ساختمان با استفاده از کفش های نرم که استفاده از آن موجب به حداقل رساندن سروصدا می شود، به حداقل رساندن سر و صدا در هنگام حضور در بالکن، آسانسور و راه رو، نکشیدن وسایل بر روی زمین در زمان جابجایی و به پایان رساندن مهمانی های شبانه تا قبل از ساعت ۱۱ شب اشاره کرد.

قوانین پرداخت هزینه ها در آپارتمان نشینی

از جمله نکات ضروری دیگر در خصوص آپارتمان نشینی پرداخت به موقع هزینه ها می باشد که در این خصوص ساکنین موظف هستند تمامی هزینه های ضروری از جمله هزینه های آب، برق، گاز و گازوئیل را سر وقت معین پرداخت نمایند. پرداخت هزینه آپارتمان ممکن است با توجه به قوانین و آیین نامه ای که تدوین شده است بر عهده مالک یا مستاجر باشد که چنانچه مالک طبق قرارداد از پرداخت این هزینه ها خودداری کند مستاجر این امکان را دارد تا هزینه را از اجاره بها کسر نماید و اما اگر مستاجر از پرداخت هزینه خودداری کرد، مدیر ساختمان می تواند جهت دریافت به مالک ساختمان مراجعه نماید.

قانون پرداخت شارژ در آپارتمان نشینی

طبق مواد ۲۵ تا ۳۳ قانون آپارتمان نشینی می توان از قانون پرداخت شارژ ساختمان آگاه شد. به طور کلی می توان گفت پرداخت شارژ یکی از مهمترین مسائل مشکل ساز در آپارتمان ها است که بسیاری از مدیران و مالکان با آن درگیر هستند. با توجه به قانون تدوین شده در این باره مشاهده می‌شود که باید هر ساله برای هزینه های عمومی ساختمان مبلغی تعیین شود که تمامی ساکنان ساختمان مکلف به پرداخت آن هستند. این هزینه که به صورت ماهانه و بر اساس مصوبه مجتمع توسط سرایدار یا مدیر ساختمان گرفته می‌شود شارژ ماهانه نام دارد. نکته حائز اهمیت در مورد شارژ ساختمان این است که بعضی از افراد با توجه به اینکه به هر دلیلی در واحد مورد نظر زندگی نمی‌کنند از پرداخت شارژماهانه امتناع می ورزند اما باید بدانید که عدم سکونت در واحد به هیچ عنوان دلیلی بر عدم پرداخت شارژ نمی باشد.

بیشتر بخوانید  جرم شرب خمر (نوشیدن مشروبات الکلی) در قوانین جزایی ایران

نظافت ساختمان از نکات مهم در آپارتمان نشینی

از جمله دیگر مواردی که در مقررات آپارتمان نشینی ذکر شده است نظافت ساختمان می باشد زیرا رعایت نظافت جزو مهمترین مواردی است که موجب حفظ آرامش و در نتیجه رضایت ساکنین می شود. توجه داشته باشید که نظافت باید در محل پارکینگ حیاط و راهرو رعایت شود و از انداختن هرگونه آشغالی در این مکان ها جدا خودداری به عمل آید. در هنگام حمل زباله ها از منزل تا در حیاط لازم است که پلاستیک زباله خود را در داخل سطل آشغال حمل کنید تا از چکه نمودن آب بر روی زمین و لک شدن کف جلوگیری شود. اگر درب منزل سطل زباله مخصوص وجود داشت حتما زباله را در داخل آن قرار دهید و از گذاشتن زباله پشت درب حیاط در داخل کوچه خودداری شود. رعایت این موارد توسط همه ساکنان می‌تواند موجب ایجاد نظم و تمیزی ساختمان شود.

وظایف مدیران در آیین نامه آپارتمان نشینی

مسئول و حافظ ساختمان مدیر آپارتمان است که در واقع بسیاری از تصمیم های عمومی مجتمع بر عهده این فرد می باشد. معمولا مدیر آپارتمان ها برای مدت ۲ سال انتخاب می شوند که البته ممکن است سال های متوالی نیز این فرد به عنوان مدیر از طرف ساکنان انتخاب شود. در آپارتمان نشینی از مهمترین وظایف مدیران و اختیارات این افراد می توان به جمع آوری هزینه ها و شارژ ماهانه از ساکنان اشاره کرد؛ همچنین هیئت مدیره وظیفه دارد که تمام ساختمان را در مقابل آتش سوزی بیمه کند و هزینه را از بین ساکنین جمع کند. توجه داشته باشید چنانچه تعداد واحدهای یک آپارتمان بیش از ۱۰ واحد باشد انتخاب یک دربان ضروری می باشد. عدم توجه به این مسائل در صورتی که خسارتی بر ساختمان وارد شود بر گردن هیئت مدیره است.

تعمیرات آپارتمان ها بنا به قوانین آپارتمان نشینی

از جمله دیگر موارد مهم در مورد آپارتمان نشینی تعمیرات آپارتمان ها می باشد که چنانچه ۳ نفر از کارشناس های رسمی دادگستری فرسودگی کامل بنا را گواهی دهند، ساختمان باید تعمیر شود. اگر تعداد زیادی از صاحبان واحدها نسبت به تجدید بنا رضایت ندهند مالکین می بایست با داشتن مجوز از دادگاه خانه مناسبی برای این افراد اجاره کنند و به آنها امکان منتقل کردن وسایل را بدهند؛ و البته در صورتی که ساکنان از انتقال به خانه اجاره ای نیز خودداری کردند هیئت مدیره می‌تواند به همراه مدیر به دادگستری یا مجتمع قضایی رفته و دستور تخلیه ساختمان را اخذ نماید.

امنیت در آپارتمان نشینی

می توان گفت برقراری امنیت یکی از مهمترین مواردی است که برای تمامی ساکنان یک ساختمان و مجتمع آپارتمانی حائز اهمیت می باشد. از این رو لازم است تمامی افراد به قوانین حفظ امنیت آپارتمان نشینی توجه کنند. لازم است که هر فرد پس از خروج از حیاط در را کامل ببندد و به کودکان خود نیز این موارد را یادآور شود. حتما قبل از اینکه درب آپارتمان را توسط آیفون باز کنید از حضور فرد در پشت درب آپارتمان مطمئن شوید، همچنین در مجتمع هایی که فاقد نگهبان است باز و بسته کردن درب ورودی باید توسط افراد بالغ صورت گیرد. نکته حائز اهمیت دیگر در خصوص امنیت آپارتمان نشینی عدم استفاده همزمان از اتو، ماشین لباسشویی و جاروبرقی و دیگر لوازم برقی می باشد، زیرا این موارد می توانند موجب داغ کردن سیم ها و در نتیجه آتش سوزی آپارتمان شود.

بیشتر بخوانید  مجازات افترا و توهین در فضای مجازی

توجه به نشتی آب در آپارتمان نشینی

افرادی که در آپارتمان ها زندگی می کنند باید تمامی جوانب را مورد توجه قرار دهند و در صورت مشاهده مشکلات جزئی حتما به مدیریت ساختمان اطلاع دهند. مثلا اگر از داخل لوله های فاضلاب و سایر لوله های آب عمومی صدای غیر طبیعی آب را شنیدید سریع باید از طریق مدیر ساختمان اقدام به شناسایی محل کنید و مالک واحد را در جریان قرار دهید. همچنین لازم است در فصل تابستان به طور مکرر از وضعیت کولر خود آگاهی پیدا کنید و از عدم نشتی آب کولر مطمئن شوید. اگر از کولر واحد دیگری نشتی آب دیدید پس از بستن شیر آب کولر حتما بلافاصله این موضوع را به ساکن آن واحد اطلاع دهید تا جهت تعمیر آن اقدام شود.

باید و نبایدهای آپارتمان نشینی

آپارتمان نشینان باید بدانند که طبق قانون آپارتمان نشینی باید به حقوق دیگر ساکنان توجه شود که در غیر اینصورت ساکنان می توانند از افرادی که حقوق  دیگر ساکنان را رعایت نمی کنند نزد مدیر و هیئت مدیره شکایت کنند. از جمله مواردی که در آپارتمان نشینی ممنوع است نگهداری حیواناتی در قسمت‌های مشترک ساختمان و پارکینگ اختصاصی می باشد؛ همچنین نگه داشتن سگ، گربه، مرغ و خروس حتی در واحد شخصی ممنوع است. گذشتن جاکفشی، کفش و دمپایی در پشت درب آپارتمان و در محوطه راهرو ممنوع است و تغییر شکل رنگ آپارتمان اگر موجب ناهماهنگی واحدها شود نیز ممنوع است.

توجه به مقررات بخش های مشاع در آپارتمان نشینی

برای عدم هرج و مرج در فضای آپارتمان لازم است که به مواردی که مدیران آپارتمان ها ذکر می‌کنند توجه شود. به عنوان مثال گذاشتن هرگونه وسیله اضافی در داخل پارکینگ یا دیگر فضاهای مشاع کاملا ممنوع است زیرا پارکینگ صرفا جهت پارک خودرو است و اگر هر کسی بخواهد وسایل اضافی خود را در این مکان جمع آوری کند به طور حتم شلوغی زیادی به بار خواهد آمد. توقف خودرو مهمان در حیاط یا پارکینگ بهانه است فضای پارکینگ فقط متعلق به اتومبیل مستاجرین و مالکین می باشد برای جلوگیری از ربودن دوچرخه یا موتور و دیگر وسایل مورد استفاده کودکان بهتر است پس از استفاده آن را در انباری واحد نگهداری کنید.

تغییر در ساختمان با توجه به قوانین آپارتمان نشینی

همانطور که گفته شد اگر تغییر رنگ واحد و ساختمان موجب نامتقارن شدن واحدها با یکدیگر شود ممنوع می باشد. از طرفی کفسابی سنگ قسمت های اختصاصی حتما باید با اجازه کتبی مالک و مدیریت ساختمان انجام پذیرد. همچنین توجه داشته باشید که تمامی موارد حاصل از کفسابی باید به سرعت جمع شود و در محل مناسبی دفع گردد‌. اگر قصد تغییر کف پوش را دارید اجازه تغییر کلی آن را نخواهید داشت بلکه تنها می‌توانید از پولیش استفاده کنید. همچنین تمامی تغییراتی که قصد دارید در  انباری ساختمان و یا دیگر قسمت ها انجام دهید باید با اجازه کتبی مالک باشد.

نکات عمومی در آپارتمان نشینی

تمامی مواردی که در بالا ذکر شد جزو قوانین و مقررات آپارتمان نشینی است که رعایت آن الزامی می باشد. از دیگر نکات آپارتمان نشینی می توان به مواردی چون قابل رویت نبودن نرده حفاظ بند و سایبان از بیرون ساختمان، عدم هرگونه نصب آنتن قابل رویت بر روی نما یا در بالکن، هیچ گونه وسیله شخصی نباید بیرون از پنجره یا پاگرد عمومی گذاشته شود، هرگونه تغییری که قرار است در نما یا بالکن اختصاصی صورت گیرد باید با توافق اکثر مالکین باشد، از گذاشتن ماشین لباسشویی، قفس پرنده و مواد آتش زا و هرگونه جسم خطرناک دیگری در انباری خودداری شود، بازی کردن بچه ها در قسمت های مشترک تنها در صورت تایید هیئت مدیره امکان پذیر است که معمولا ساعت مشخصی دارد و همچنین مسئولیت حرکات و رفتار فرزندان بر عهده اولیای آنها می باشد و هرگونه عمل خلاف باید توسط والدین جوابگو باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .