اصطلاحات حقوقی در قانون همراه با توضیح کامل

افترا و توهین در فضای مجازی

اصطلاحات حقوقی در قانون امروزه علاوه بر حقوقدانان توسط عموم مردم نیز استفاده می شود. از جمله اصطلاحات حقوقی در قانون می توان به مجرم، دیه، کیفر خواست، تعدی و تفریط اشاره کرد. شما می توانید برای آشنایی با اصطلاحات حقوقی در قانون به کتاب ها و مقاله های حقوقی مراجعه فرمایید. و هر وکیلی بایستی تمام اصطلاحات حقوقی در قانون را بداند. در این مقاله موسسه حقوقی صاحب اندیشه با اطلاحاتی پر کاربرد در ادبیات مشاوره حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری آشنا خواهید شد.

اصطلاحات حقوقی در قانون

اصطلاحات حقوقی در قانون دارای تعداد بسیار زیادی می باشد. افرادی که در رشته و زمینه حقوق فعالیت دارند با همه این اصطلاحات حقوقی در قانون آشنایی دارند؛ که البته عموم افراد نیز می توانند با مطالعه کتاب های حقوقی و قانون مدنی کشور، با اصطلاحات حقوقی در قانون آشنا شوند. شما می توانید معانی و مفهوم اصطلاحات حقوقی در قانون را به صورت دقیق از قانون مدنی کشور بررسی کنید. در ادامه مطالب در مورد برخی از پرکاربردترین اصطلاحات حقوقی در قانون صحبت خواهیم کرد.

اصطلاح متهم در قانون

از بیشترین و پر کاربرد ترین اصطلاحات حقوقی در قانون می توان به اصطلاح های متهم و مجرم اشاره کرد؛ که در این بخش و بخش بعدی در مورد تفاوت و تعریف هر یک از این دو اصطلاحات حقوقی در قانون توضیحاتی داده خواهد شد. متهم به کسی گفته می شود که جرمی را به او نسبت می دهند و هنوز صحت انجام جرم توسط فرد مذکور اثبات نشده باشد. افراد متهم ممکن است در برخی موارد مورد بازداشت قرار گرفته و در حبس به سر ببرند تا نتیجه تحقیقات آشکار شود. متهم به عنوان کننده و فاعل کاری شناخته می شود که آن کار جرم می باشد.

اصطلاح مجرم در قانون

همانگونه که اشاره شد مجرم یکی دیگر از اصطلاحات حقوقی در قانون می باشد. تفاوت آشکار اصطلاح مجرم با اصطلاح متهم در این است که جرم انجام شده توسط فرد متهم در دادگاه ثابت و علنی شده باشد. برای مجرم و افرادی که جرمی را انجام داده اند طبق قوانین و نظر قضات مجازاتی را در نظر گرفته اند. افرادی که مجرم نامیده می شوند بعد از صدور رای توسط دادگاه محکوم نامیده می شوند و ممکن است افراد به دلایل گناهان زیادی به عنوان مجرم شناخته شوند. اصطلاح هر متهمی مجرم نیست می تواند تفاوت بین این دو واژه را به خوبی بیان کند.

اصطلاح کیفر خواست در قانون

از رایج ترین اصطلاحات حقوقی در قانون مدنی می توان به اصطلاح کیفر خواست اشاره کنیم. کیفر خواست به معنای صدور حکم برای اعمال مجازات که توسط دادستان به شکل نامه و تقاضای کتبی نوشته می شود. در ماده ۲۹۷ قانون آیین دادرسی کیفری در مورد تمام شرایط و اصول درخواست کیفری توضیحاتی داده شده است که شما می توانید برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر ماده ۲۹۷ قانون آیین دادرسی کیفری را مطالعه فرمایید. در ماده ۸۶ قانون آیین دادرسی کیفری در مورد کیفر خواست شفاهی نیز نام برده شده است که فلسفه آن سرعت بخشیدن به رسیدگی دادگاه می باشد.

اصطلاح حد در قانون

حد از دیگر اصطلاحات حقوقی در قانون بوده که ریشه آن در دستوران دین اسلام و مذهب شیعه می باشد. در مورد اصطلاح حد تفاسیر بسیاری ارائه شده است که امکان بررسی این تفاسیر خارج از محدوده این مقاله می باشد. نوع مجازات جرایم مستوجب حد در هیچ کتاب قانونی نوشته نشده است و در شرع اسلام و دستورات دینی تنها راه را توبه و طلب بخشش خداوند اعلام شده است. مجازات حد ثابت و غیر قابل تغییر می باشد. برای جرایم هایی که مشمول حد می شوند مجازات های مشخص و معین را در نظر گرفته اند که این امر بر خلاف تعزیر می باشد که مجازات های تعزیر به اقتضای زمان و مکان و نوع گناه متفاوت خواهد بود.

اصطلاح تعدی در قانون

اصطلاح تعدی از مهم ترین اصطلاحات حقوقی در قانون می باشد که معنا و مفهوم آن با اصطلاح تفریط در متضاد می باشد. اصطلاحات تعدی و تفریط از بحث برانگیز ترین اصطلاحات حقوقی در قانون می باشد که در ادامه و در بخش بعدی به توضیح هر یک از این اصطلاحات حقوقی در قانون خواهیم پرداخت.

تعدی به معنای تجاوز کردن از حد مشخص شده در اموال و حق دیگری است. به معنای دیگر تعدی همان عبور کردن از خطوط مشخص و قرمز افراد دیگر که هم در عرف جامعه وجه خوبی ندارد و هم از نظر قانون جرم و گناه محسوب می شود. تعدی در لغت به معنای زیاده روی کردن می باشد و امروزه بسیاری از افراد در حقوق یکدیگر تعدی و تفریط می کنند و این دو عامل از اصلی ترین عوامل برهم زدن آرامش جامعه بوده که اطمینان و اعتماد را از جامعه بشری سلب نموده است.

بیشتر بخوانید  چگونه از شهرداری شکایت کنیم؟

اصطلاح تفریط در قانون

از دیگر اصطلاحات حقوقی در قانون که در بیشتر کتاب ها و رسانه ها آن را شنیده اید می توان به تفریط اشاره کرد. تفریط از دیگر اصطلاحات حقوقی در قانون بوده که به معنی کوتاهی در انجام امری می باشد. در تفریط فرد یا افرادی در انجام تعهدات قانونی و یا عرفی خود کاستی ها و سستی هایی را انجام می دهد که به دنبال آن خسارت و یا آسیبی به افراد دیگر وارد می شود که به موجب این خسارت وارد شده بایستی مجازات شده و ترک عمل نماید.

از اصطلاح تفریط بیشتر در بین روابط های موجر و مستاجر استفاده می کنند که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به ماده ۵۶ قانون مدنی مراجعه فرمایید. طبق این ماده فردی که در اعمال خود تفریط کرده است با در نظر گرفتن شرایط و محترم شمردن آن بایستی هزینه ای را پرداخت نموده و اعمال ناپسند صورت گرفته را تکرار نکند.

اصطلاح دیه در قانون

از دیگر شناخته شده ترین اصطلاحات حقوقی در قانون می توان اصطلاح دیه را نام برد. دیه یکی از قوانین اصلی و مهم اسلام نیز می باشد. تعریف دیه بدین صورت است که مال یا پولی که به دلیل کشتن انسان و یا نقص عضو شدن کسی، از سوی طرف مقابل به آن پرداخت می شود. دیه ممکن است مقدارهای متفاوتی را با توجه به جرم و رای دادگاه داشته باشد.

هم چنین در مبحث دیه برخی اصول و شرایط وجود دارد که از جمله این اصول ها می توان به نصف بودن دیه زن در مقابل دیه مرد اشاره کرد. هم چنین در برخی از ماه های قمری از جمله ماه رجب، محرم، ذی الحجه و ذی القعده که در اصلاح به این ماه های مذکور ماه های حرام گفته می شود که دیه دو برابر می شود.

اصطلاح قصاص در قانون

از مهم ترین اصطلاحات حقوقی در قانون می توان به اصطلاح قصاص اشاره کرد که اهمیت این واژه به قدری زیاد بوده که در آیه ۱۷۸ سوره بقره قرآن نیز به آن اشاره شده است. قصاص به معنی، مجازات علیه جسم و جان می باشد که کتاب آسمانی نیز قصاص را حق دانسته ولی عفو مجرمین را اصل حیات جامعه بشری بیان کرده است.

حکم قصاص دارای یک سری شرایط و ضوابطی می باشد که از جمله این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • زن در مقابل زن قابل قصاص است
  • افرادی که از سلامت عقلی خوبی بهره مند نیستند از حکم قصاص به دور خواهند بود
  • اگر کافری موجب جنایتی از مسلمانان شود حق و حقوق قصاص پار بر جا خواهد ماند.

طرفین مجرم می توانند درخواست تاخیر در رای دادگاه را اخذ کنند تا از زمان به دست آمده جهت جلب و کسب رضایت طرفین مقتول استفاده کنند.

اصطلاح حجر در قانون

اصطلاحات حقوقی در قانون بسیار گسترده و متنوع می باشند که برخی از افراد ممکن است تا به حال اسم برخی از این اصطلاحات را نشنیده باشند؛ که یکی از این ناشناخته ترین اصطلاحات حقوقی در قانون اصطلاح حجر می تواند باشد. حجر در لغت به معنای منع کردن می باشد.

حجر تقسیم بندی های مختلفی دارد:

  • حجر عام و حجر خاص
  • حجر حمایتی و حجر سوء ظن
  • حجر قانونی و حجر قضایی
  • حجر مبتنی بر فقدان اراده و حجر نقص اراده
  • حجر در امور مالی و حجر غیر مالی

حجر عبارت است از افرادی که به دلیل نداشتن برخی صلاحیت ها، حق معینی در قبال برخی از اعمال ندارند و به کسی که که دارای حجر بوده محجور گفته می شود. از جمله افراد محجور می توان به افراد زیر سن قانونی که به آن در اصطلاحات حقوقی صغر گفته می شود، اشاره کرد.

بیشتر بخوانید  وکیل ملکی

اصطلاح حضانت در قانون

اصطلاح حضانت امروزه از پر کاربردترین اصطلاحات حقوقی در قانون می باشد که متاسفانه به دلیل افزایش آمار طلاق در سال های اخیر، بسیاری از افراد در کتاب های حقوقی به دنبال شرایط و نحوه ی گرفتن حضانت کودکان خود هستند. کلمه حضانت یک واژه عربی بوده و به معنی پروردن می باشد.

معنی و تعریف اصطلاح حضانت عبارت است از نگهداری و سرپرستی مادی و معنوی طفل توسط کسی که دادگاه رای را به او داده است، می باشد. ماده منحصر به فردی در مورد حضانت وجود ندارد منتهی در بین ماده های ۱۱۶۸ تا ۱۱۷۹ به موضوع نگهداری و حضانت طفل اشاره های شده است. مشخص کردن حضانت طفل تا سن قانونی به عهده دادگاه و قاضی مربوطه می باشد ولی پس از رسیدن به سن قانونی، شخص خود انتخاب می کند که با چه کسی زندگی می کند. هم چنین بایستی به این نکته اشاره شود که حضانت طفل از هفت سالگی تا سن بلوغ به عهده پدر می باشد.

اصطلاح حبس در قانون

حبس یکی از ناخوشایندترین اصطلاحات حقوقی در قانون می باشد که وجه خوبی در بین عموم مردم ندارد و معمولا افراد بر این باورند که افراد مجرم و گناهکار به حبس روانه می شوند. حبس در واقع شکل عملی بسیاری از رای ها و حکم ها می باشد. برخی از افراد به دلیل انجام و مرتکب شدن جرمی به حبس محکوم می شوند که این جرم از بدهی تا قتل غیر عمدی را شامل می شود.

قضات با توجه به نوع جرم و دفاعیات مجرم از خود و هم چنین با در نظر گرفتن شرایط مختلف مدت حبس را مشخص می کند. برای مثال برای جرم هایی مانند قتل غیر عمدی ممکن است فرد سالیان دراز و حتی به حبس ابد محکوم شود. ولی در برخی موارد مانند ضرب و شتم از چند ماه تا چند سال حکم حبس صادر می شود.

اصطلاح حکم در قانون

از دیگر اصطلاحات حقوقی در قانون که تقریبا همه افراد با آن آشنایی دارند می توان اصطلاح حکم را نام برد. حکم از رایج ترین اصطلاحات می باشد که در هر جلسه دادگاهی بعد از اتمام و به نتیجه رسیدن قضات، حکم مربوط به آن جلسه دادگاه صادر می شود. در بیشتر کتاب های حقوق، حکم را رای دادگاه در مورد ماهیت دعوی تعریف کرده اند که آن رای قطعی بوده و امکان برگشت و اعتراض در آن وجود ندارد. حکم به دو صورت صادر می شود: حضوری و غیر حضوری

در صورت حضوری طرفین دعوی در دادگاه حضور داشته و قاضی حکم را اعلام می نماید. ولی در صورت غیر حضوری یکی از طرفین دعوی در جلسه دادگاه حضور نداشته و حکم صادر شده در غیاب آن فرد صورت می گیرد. معمولا از حکم های غیر حضوری در دعواهای خانوادگی و طلاق استفاده می شود.

اصطلاح تسبیب در قانون

تسبیب یکی دیگر از اصطلاحات حقوقی در قانون می باشد که در بین وکلا و حتی عموم افراد بیشتر مورد استفاده واقع می شود. معنی و تعریف تسبیب طبق ماده ۳۳۱ قانون مدنی بدین صورت می باشد که هر کسی سبب طرف مالی شود و خسارت مالی و یا جانی را به وجود بیاورد بایستی مثل و قیمت آن را جبران نماید. در تسبیب طرف به مال طرف مقابل به صورت عمدی خسارت وارد نمی کند بلکه در صورت رعایت نکردن برخی از قوانین این خسارت به وجود می آید که در این صورت طرف مقصر باید خسارت را به کمک ماموران قضایی براورد کرده و جبران نماید.

هم چنین بایستی این نکته را در نظر داشته باشید که در تسبیب طرف مقصر نبوده و به دلیل عدم توجه و بی احتیاطی، مشکل صورت گرفته اتفاق افتاده است. نمونه ای از تسبیب که می توان به آن اشاره کرد کارگرانی که مشغول آسفالت کردن جاده و یا خیابانی هستند و از موانع احتیاط استفاده نکردند و این امر سبب شده است که به اموال عموم مردم ضرر وارد شود.

در این مقاله سعی بر آن بوده تا شما دوستان با برخی از اصطلاحات حقوقی در قانون آشنا شوید. تمام اصطلاحات در زندگی روزمره ما رایج و قابل استفاده می باشند. شما با مطالعه این مقاله می توانید تا حدودی با اصطلاحات حقوقی در قانون آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .