قتل فرزند توسط پدر

قتل فرزند توسط پدر

قتل فرزند توسط پدر در قانون ایران

قتل عمد موجب قصاص است و اولیای دم می توانند با اذن ولی امر قاتل را با رعایت شرایط قصاص کنند. بنابراین اگر فردی مرتکب قتل عمدی شود با رعایت شرایط قانونی و شرعی باید قصاص شود. البته بر این اصل استثنائاتی وجود دارد. یکی از آن استثنائات این است که قتل فرزند توسط پدر باشد و مقتول فرزند شرعی و قانونی وی باشد در این صورت پدر به لحاظ قتل فرزندش قصاص نمی شود. البته این استثنا مربوط به زمانی نیست که فرزندی پدر خود را عمدا بکشد. یعنی اگر فرزندی پدر خود را بکشد قصاص خواهد شد و این حالت نمی تواند استثنایی بر این اصل باشد. اما باید گفت که طبق ماده 309 قانون مجازات اسلامی، اثبات رابطه پدر و فرزندی شرطی برای عدم اجرای حکم قصاص است، بنابراین این امر باید به اثبات برسد.

مجازات قتل فرزند توسط پدر

در خصوص مجازات پدر که قصاص از وی ساقط شده است ماده 612 ، مجازات چنین موردی را مشخص کرده است که اگر پدر مرتکب قتل عمد فرزند خود شود و به هر علت قصاص نشود، در صورتی که اقدام پدر موجب اخلال در نظم و صیانت و امنیت جامعه یا بیم تجلی پدر یا سایرین گردد به حبس از 3 تا 10 سال محکوم می گردد. همچنین طبق ماده 17 قانون مجازات اسلامی در صورتی که در قتل عمدی قصاص اجرا نشود، مجازات دیه جایگزین می شود. در سایر مواد قانونی نیز بیان شده است که اگر پدر فرزند خود را به قتل برساند دیه ای که بابت قتل ارتکابی به اولیای دم می پردازد را نمی تواند به ارث برده یا سهمی از آن داشته باشد. زیرا قتل از موانع ارث می باشد و به لحاظ فقهی برای پدر پرداخت کفاره قتل واجب است.

قتل فرزند توسط پدر

مجازات قتل فرزند توسط مادر

به طور کلی اگر مادری فرزند خود را به قتل برساند قصاص می شود. اما گاهی ممکن است که مادر قصد تأدیب فرزند را داشته باشد و عمل انجام شده توسط وی، خارج از عرف و نوعا کشنده نباشد که در این صورت اگر عمل ارتکابی توسط مادر باعث قتل فرزند شوند چنین قتلی قتل عمدی نبوده و مستوجب قصاص نمی باشد و با توجه به مصادیق مطرح شده در خصوص قتل غیر عمد و شبه عمد مشمول یکی از این مصادیق می باشد. حالت دیگری را که می توان متصور شد، حالتی است که قتل فرزند به دلیل عدم مواظبت توسط مادر حادث شود. به نظر می رسد چنین قتلی ناشی از بی احتیاطی و بی مبالاتی مادر بوده و غیر عمد تلقی می شود.

چرا مجازات قصاص برای پدر اجرا نمی شود؟

در حکم قتل فرزند توسط پدر، قصاص زمانی قابل اجرا می باشد که ولی دم در خواست قصاص داشته باشد اما در شرایطی که ولی دم  قاتل است، درخواست قصاص صحیح نمی باشد. دلایل زیادی وجود دارد که حکم قتل فرزند توسط پدر را لازم الاجرا نمی داند. از جمله این دلایل :

  • ممکن است پدر از انجام قتل قصد جدی نداشته باشد. و با توجه به رابطه پدر فرزندی و عشق میان آن دو و جایگاه رفیع پدر در خانواده، حکم قصاص بدون هیچ شبهه ای از بین خواهد رفت.
  • قصاص در شرایطی قابل اجرا می باشد که ولی دم طالب باشند در رابطه با قتل فرزند شرط مطالبه معدوم می باشد.
  • رابطه پدر فرزندی از منظر خداوند دارای اهمیت می باشد به همین منظور خداوند این رابطه را مانع قصاص در نظر گرفته است.
  • امر قصاص به هیچ وجه انحصاری نیست بلکه در برخی شرایط اختیاری نیز می باشد. با توجه به سفارش هایی که برای عفو می شود نشان دهنده این است که قصاص راه پسندیده ای نیست.
  • همان طور که اشاره شد حکم قصاص برای جبران خسارت می باشد اما در رابطه با حکم قتل فرزند توسط پدر این مصلحت معدوم می باشد.
بیشتر بخوانید  حضانت فرزند بعد از ازدواج مادر با چه کسی است؟

قتل فرزند توسط پدر

پاسخ به چند پرسش درباره قتل فرزند توسط پدر

آیا قتل فرزند از جانب مادر موجب قصاص می شود؟

به طور کلی اگر مادر فرزند خود را عمدا به قتل برساند موجب قصاص می شود اما اگر از روی بی احتیاطی و عدم مواظب یا اقدامات تادیبی به طور نا خواسته موجب کشته شدن فرزندش شود، قتل غیر عمد تلقی شده و شامل قصاص نمی شود.

چه رابطه ای بین فرزند کشی و کودک آزاری وجود دارد؟

به طور کلی ارتباط مستقیمی بین کودک ‌آزاری و موارد قتل عمد کودکان مشاهده شده ‌است. پژوهش ها نشان داده‌ اند کودکانی که بدست والدینشان به قتل رسیده اند قبل از مرگ مورد سوء استفاده جسمی قرار گرفته بودند.

آیا رابطه پدر خواندگی نیز موجب معافیت از قصاص می شود؟

رابطه پدر خواندگی دلیل بر معافیت از مجازات قصاص نمی باشد.

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .