توقیف اموال

توقیف اموال

توقیف اموال به چه معناست؟

واژه توقیف در لغت به معنای بازداشت کردن، از حرکت بازداشتن می باشد و اموال نیز، جمع مال بوده و در لغت به معنی دارایی است. محکوم‌‌ علیه نیز به شخصی گفته می ‌شود که حکم، به ضرر او صادر شده است. به این ‌ترتیب روشن می‌ شود که توقیف اموال محکوم ‌علیه، بازداشت دارایی‌ های شخصی است که حکم، به ضرر او صادر شده است.

انواع توقیف اموال

توقیف اموال شخصی که حکم، به ضرر او صادر شده است، عموما به دو شکل می باشد:

  • توقیف تامینی

پس از صدور حکم، برای به اجرا درآوردن آن، شرایطی لازم است. یکی از آن شرایط، این است که باید برای حکم، اجرائیه صادر شود و این اجراییه به محکوم ‌علیه، ابلاغ شود. طبق ماده ۳۴ قانون اجرای احکام مدنی، به محض ابلاغ اجرائیه به محکوم‌ علیه ، موظف است ظرف ۱۰ روز، مفاد آن را اجرا کند. اما احتمال دارد، محکوم ‌علیه در این مهلت ۱۰ روزه، دارایی های خود را به دیگران انتقال دهد یا آنها را مخفی کند یا از بین ببرد یا به ‌طور کلی، اقدامی انجام دهد که محکوم‌ له نتواند به حق خود برسد. بر همین اساس، تبصره یک ماده ۳۵ قانون اجرای احکام مدنی، مقرر کرده است که محکوم ‌له می ‌تواند حتی قبل از تمام شدن مهلت ۱۰ روزه محکوم‌ علیه، اموال او را برای توقیف، معرفی کند که به این توقیف، توقیف تأمینی یا توقیف احتیاطی می ‌گویند.

  • توقیف اجرایی

همان‌ طور که اشاره شد، محکوم ‌علیه موظف است ظرف ۱۰ روز بعد از ابلاغ اجرائیه، آن را اجرا کند اما ممکن است که او در این مهلت، حکم را اجرا نکرده و به هیچ ‌یک از وظایف جایگزین دیگر نیز عمل نکند، در چنین شرایطی طبق ماده ۴۹ قانون اجرای احکام مدنی، محکوم ‌له می ‌تواند درخواست کند تا معادل محکوم‌ به، از دارایی محکوم ‌علیه توقیف شود. در این ‌صورت بدون تأخیر اقدام به توقیف مال محکوم‌ علیه خواهد شد که به این توقیف اجرایی گفته می‌ شود.

توقیف اموال

توقیف اموال منقول

مال منقول، مالی است که می توان، آن را از محلی به محل دیگر انتقال داد بدون آن که به این مال یا به محل آن آسیبی برسد. برای توقیف اموال منقول، مأمور اجرا باید ابتدا شخص محکوم را از اقدام خود مطلع نماید. اما گاهی ممکن است، وی در محل حاضر نباشد یا حضور وی موجب تأخیر یا از بین رفتن مال شود. در چنین شرایطی مأمور می تواند قبل از اطلاع محکوم علیه، مال های منقول او را توقیف نموده و به سرعت اقدام خود را به محکوم علیه اطلاع دهد.

توقیف اموال غیر منقول

اموال غیر منقول بر خلاف اموال منقول، قابل حمل و جابه جایی نمی باشند. بنابراین برای شخصی که حکم به نفع او صادر شده است، این امکان وجود دارد که دارایی غیر منقول شخص محکوم را برای اجرای رای به دادگاه معرفی نماید. در این صورت دایره اجرای احکام دادگاه، آن مال غیر منقول را توقیف می کند و مراتب را به اطلاع طرفین و اداره ثبت محل اعلام می نماید.

بیشتر بخوانید  موارد ترک تابعیت ایران

اموال غیر قابل توقیف

بر اساس ماده ۶۵ قانون اجرای احکام مدنی، اموالی که قابل توقیف نمی باشند، شامل موارد زیر می شوند:

    • لباس و اشیا و اسبابی که برای رفع حوائج ضروری محکوم علیه و خانواده او لازم است.
    • آذوقه موجود به قدر احتیاج یک ماهه محکوم علیه و اشخاص واجب النفقه او.
    • وسایل و ابزار کار ساده کسبه و پیشه وران و کشاورزان.
    • اموال و اشیایی که به موجب قوانین مخصوص غیر قابل توقیف هستند.

توقیف اموال برای مهریه

در توقیف اموال برای مهریه، دو راه پیش روی فرد قرار داده شده است. یک راه از طریق مراجعه به دادگاه و راه دیگر اقدام از طریق اجرای ثبت می باشد. برای ثبت دادخواست از طریق دادگاه، زوجه باید ضمن ارائه دادخواست حقوقی مهریه، توقیف اموال همسرش را نیز از دادگاه خانواده تقاضا کند.

توقیف اموال

پاسخ به چند پرسش درباره توقیف اموال

آیا امکان توقیف تمام اموال محکوم علیه وجود دارد؟

باید گفت که امکان توقیف تمام دارایی محکوم علیه وجود ندارد و فقط می توان اموالی که معادل محکومیت وی و هزینه های اجرایی است را توقیف نمود.

آیا مال غیر منقولی که سابقه ثبتی ندارد را می توان توقیف نمود؟

اگر مال غیرمنقول سابقه ثبتی نداشته باشد، توقیف آن زمانی جایز است که شخص محکوم در آن تصرف مالکانه داشته یا به موجب حکم نهایی، مالک شناخته شده باشد.

آیا امکان تبدیل مال توقیف شده به مال دیگر وجود دارد؟

محکوم علیه تا قبل از شروع عملیات اجرای حکم، تنها برای یک مرتبه میتواند درخواست تبدیل مالی را که توقیف شده به مال دیگر بنماید با این شرط که مالی که پیشنهاد می شود از جهت سهولت فروش کمتر از مال توقیف شده نباشد و به اصطلاح سهل الفروش باشد.

اشتراک گذاری در:

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *