قوانین شکایت از کارفرما چیست؟

قوانین شکایت از کارفرما

شکایت از کارفرما یکی از معمول‌ترین انواع دعاوی حقوقی در کشور ما محسوب می‌شود. با توجه به قوانین مختلفی که برای شکایت از کارفرما در موارد مختلف تبیین شده است، بررسی این موضوع نیاز به شنیدن اظهارات هر دو طرف دعوا دارد. از این رو شرکت در یک جلسه مشاوره حقوقی و استفاده از خدمات موسسه حقوقی برای آگاهی از این قوانین برای هر دو طرف لازم و ضروری است. فارغ از اینکه کدام یک از طرفین مقصر هستند، برای شکایت از کارفرما بایستی روند کاملاً مشخصی را طی کنید. البته این روند بسته به نوع شکایت و دلیل آن تبیین می‌شود. یکی از خدمات موجود در هر موسسه حقوقی هم ارائه دادخواست‌ها و روش‌های شکایت از کارفرما برای کارگران محترم است.

شکایت از کارفرما به خاطر حقوق، به خاطر نبستن قرار داد، به دلیل واریز نکردن بیمه، به دلیل صدمات فیزیکی کارگر در محیط کارگاه و… از جمله مهم‌ترین دلایلی هستند که معمولاً دستمایه چنین دعاوی حقوقی خواهند بود. در ادامه این بحث به بررسی جزئیات و راه‌های چنین شکایت‌هایی خواهیم پرداخت.

اهمیت بستن قرار داد فی‌مابین کارگر و کارفرما

برخلاف بسیاری از کشورها یکی از تعارفات غلط و اشتباهات رایجی که در ارتباط میان کارگر و کارفرما وجود دارد، عدم بستن قرارداد بین آنها است. در اکثریت موارد در حال حاضر هیچ قرارداد کتبی فی‌مابین طرفین کار وجود نداشته و آنها معمولاً با یک توافق شفاهی با هم همکاری می‌نمایند. مسلماً هیچکدام از دو طرف در شروع کار تصور برای به هم خوردن روابط و کشیدن شدن کار به شکایت را در ذهن ندارند، اما در محیط کار و تجارت هیچ چیزی قابل پیش بینی نیست. از این رو کارگران عزیز بایستی این موضوع را در اولویت قرار داده و حتما با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی اقدام به بستن قرارداد کتبی با کارفرمای خود کنند.

البته ذکر این نکته هم ضروری است که قانون توافق شفاهی را نیز به منزله قرارداد بین کارگر و کارفرما تلقی می‌نماید و امکان شکایت از کارفرما با همین توافق شفاهی نیز به طرقی وجود دارد. شرایط طرح چنین شکایت‌هایی بسته به شرایط پیش آمده داشت و برای هر موضوعی می‌تواند راه حل خاص خود را داشته باشد. با این حال ارائه سندی از طرف کارگر برای اثبات قرارداد شفاهی در شورای حل اختلاف می‌تواند برای صدور حکم چاره ساز باشد. اسنادی مانند ساعت حضور و خروج کارگر از محیط کارگاه، حقوق‌های واریزی شده در ماه‌های قبل و از این دست مدارک می‌تواند برای اثبات ادعاهای کارگران عزیز مورد استفاده قرار گیرد.

شکایت از کارفرما به دلیل حقوق

مشخصاً مهم‌ترین دلیل که اکثر کارگران برای احقاق حق خود هستند، مسئله حقوق‌های معوقه و یا عدم واریز حقوق کارگر توسط کارفرما است. کاربران باید بدانند که مسئولیت رسیدگی به چنین مواردی در درجه اول با اداره کار است. برای شکایت حقوقی از کارفرما به اداره کار بعد از دریافت مدارک بیمه و سوابق بیمه بایستی درخواست خود را تسلیم اداره کار نمایند. اداره کار با ارائه نامه سازش به طرفین دعوا آنها را به جلسه سازش فراخوانده و در صورت عدم مراجعه کارفرما و یا صورت نگرفتن سازش و شکایت هر کدام از طرفین به رأی اداره کار، پرونده به شورای حل اختلاف ارجاع داده می‌شود.

بیشتر بخوانید  راه های مهاجرت تحصیلی

در این مرحله نیز نوبت به شورای حل اختلاف می‌رسد تا بنا بر دلایل و اسناد موجود رأی خود را صادر نموده و موارد را به هر یک از دو طرف ارجاع دهد. در صورت عدم تمکین کارفرما تا 10 روز بعد از ارجاع رأی صادر شده در شورای حل اختلاف، کار به توقیف اموال و بررسی حساب‌های بانکی کارفرما می‌رسد. در این مراحل نیز استفاده از خدمات مشاوره حقوقی و کمک گرفتن از وکیل پایه یک دادگستری در اولویت کار قرار خواهد گرفت.

شکایت از کارفرما به دلیل ارائه مزایا و حقوق کمتر از وزارت کار

وزارت کار و تعاون هر ساله در ماه‌های اولیه سال اقدام به صادر نمودن حداقل حقوق تمام اصناف می‌نماید که حقوق کارگر هم یکی از آنها است. بنابر قانون هیچ کارفرمایی این حق را نخواهد داشت که به کارگر خود حقوق و مزایای کمتر از این پرداخت نماید. حتی بستن قرارداد کتبی هم به جهت اینکه نافذ می‌باشد، قانونی نخواهد بود. از این رو در چنین مواقعی کارگر می‌تواند درخواست خود را ارائه نماید. البته در صورت عدم بستن قرارداد کتبی و رد نکردن بیمه برای کارگر اثبات و شکایت از کارفرما کمی سخت خواهد شد که نیاز به استفاده از تجربه وکیل خواهد داشت.

نکات مهمی از حقوق کارگر در قانون

در این بخش نیز قصد داریم تا برخی از بندهای قانونی مربوط را مرور کنیم. کارگران محترم در چنین مواقعی بایستی از حق و حقوق خود مطلع باشند و برای احقاق حق خود آنها را طلب کنند.

  • حقوق کارگر بعد از فوت کارفرما به عهده ورثه وی خواهد بود.
  • در صورت عدول از وظایف توسط کارگر، کارفرما حق اخراج وی را تحت شرایطی خواهد داشت اما حتما بایستی نسبت به پرداخت حقوق و سنوات وی اقدام نماید. در غیر این صورت امکان شکایت از کارفرما برای کارگر قابل تصور است.
  • در صورتی که حقوق دریافتی کارگر کمتر از میزان توافق شده باشد.
  • ماده 46 قانون کار به پرداخت حق مأموریت به کارگر توسط کارفرما می‌پردازد.
  • در قانون کار میزان ساعت مشخصی برای کار در هفته تعریف می‌شود که در حال حاضر 44 ساعت است. در صورتی که کارفرما کارگر را وادار به کار بیش از این ساعت نماید، امکان شکایت از کارفرما برای کارگر وجود خواهد داشت.
  • یکی دیگر از دلایلی که کارگر می‌تواند شکایت از کارفرما را مطرح نماید، عدم پرداخت حق بیمه است. طبق قانون کارفرما موظف است که در پایان هر ماه در لیست بیمه حق بیمه کارگران را پرداخت نماید. ماده 148 قانون کار به این نکته اشاره دارد.

در همه این موارد در صورت عدول از این شرایط کارگر این حق را دارا می‌باشد که شکایت از کارفرما را مطرح نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *