اعتراض به مالیات قطعی

اعتراض به مالیات قطعی

مالیات قطعی به چه معناست؟

مالیات قطعی همان چیزی است که اداره امور مالیاتی پس از بررسی عملکرد مؤدیان مالیاتی، طبق قانون اساسی، مالیاتی را برای آن ها مشخص کرده و طی برگ تشخیص مالیات به مؤدی ابلاغ می کند. براساس مفاد قانون مالیات های مستقیم هر گاه مؤدی مالیاتی پس از صدور برگ تشخیص مالیات و یا پس از صدور رای هیئت بدوی حل اختلاف مالیاتی به ترتیب ظرف مدت ۳۰ روز  و ۲۰ روز اعتراض به مالیات قطعی خود را به صورت کتبی به سازمان امور مالیاتی ارائه ننماید و یا پس از صدور رای هیئت حل اختلاف مالیاتی در مرحله تجدید نظرنسبت به اعتراض به مالیات قطعی خواهد بود .

اعتراض در هیئت حل اختلاف مالیاتی

چنانچه شخص مؤدی مالیاتی نسبت به مالیات مقرر شده اعتراض داشته باشد و مهلت اعتراض منقضی نشده باشد، پرونده مورد نظر در صورتی به هیئت حل اختلاف مالیاتی فرستاده می ‌شود که سازمان مالیاتی، مدارک و اسنادی که از طرف مؤدی ارائه شده را ناقص بداند. پس از ارسال مدارک و بررسی‌ های بیشتر، تصمیم‌ های این هیئت به طور قطعی اجرا می ‌شود. گر چه امکان اعتراض به رای این هیئت وجود دارد، اما ابتدا باید تصمیم و رای مربوطه اجرا شود.

وظایف هیئت حل اختلاف مالیاتی

تعداد اعضای این هیئت شامل 3 نفر می باشد و اجرای حکم با نظر اکثریت یعنی بیش از 2 رای است. این افراد باید به مدت 10 روز برای رسیدگی به پرونده اعتراض به مالیات جلسه تشکیل دهند. ترکیب این اعضا به صورت زیر می باشد:

  • یکی از اعضا نماینده سازمان امور مالیاتی است و از منافع این سازمان دفاع می ‌کند.
  • نفر دیگر یک قاضی از قوه قضائیه است که باید نسبت به آن موضوع آگاهی کامل داشته باشد.
  • نفر سوم فردی است که به عنوان نماینده انجمن‌ یا تشکل ‌ها شناخته می ‌شود. انتخاب این فرد بستگی به موضوع مورد بحث و همینطور تخصص او دارد.

اعتراض به مالیات قطعی

روش های اعتراض به مالیات قطعی

همانطور که گفته شد شخص مؤدی در صورتی که تشخیص دهد بیشتر از میزان درآمد او مالیات تعیین کرده اند یا این مقدار مالیات برخلاف مقررات است می تواند به برگه مالیاتی اعتراض کرده و برای حل اختلاف به هیات حل اختلاف مراجعه کند. برخی از روش های دیگر اعتراض به مالیات قطعی به قرار زیر می باشد:

  • اعتراض در شورای عالی مالیاتی : یکی از روش‌ های اعتراض به مالیات قطعی، طرح در شورای عالی امور مالیاتی است. سی روز پس از صدور رای مالیات قطعی در هیات، شکایت مؤدی یا کارشناس از رقم قطعی شده در این شورا بررسی می‌ شود.
  • اعتراض در دیوان عدالت اداری : مؤدی مالیاتی می تواند ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ رای هیات حل اختلاف مالیاتی تجدید نظر اعتراض به مالیات قطعی خود را نزد دیوان عدالت اداری تسلیم نماید .
  • اعتراض در هیئت ماده 251 مکرر: در مورد مالیات های مستقیم و غیر مستقیم قطعی شده است که در مرجع دیگری قابل طرح نیست. یعنی طبق قانون تمامی مراحل را پشت سر گذاشته است و همچنین به استناد مدارک و دلایل کافی ادعای غیر عادلانه بودن مالیات قطعی شده که مؤدی در اختیار دارد، می تواند اعتراض خود را در هیئت موضوع ماده ۲۵۱ مکرر مطرح نماید .
بیشتر بخوانید  قوانین پرداخت مهریه به نرخ روز

برگ تشخیص مالیات چیست؟

برگ تشخیص مالیات که نام دیگر آن، نامه برگ ارزیابی مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی انفرادی است، در حقیقت اظهار نظر اداره امور مالیاتی، نسبت به مالیات مؤدی، بر اساس رسیدگی های صورت گرفته است و برای انواع مالیات از قبیل عملکرد، حقوق و… به صورت جداگانه صادر می شود. ذکر این نکته لازم است که در بسیاری از موارد به برگ تشخیص مالیات، برگ ارزیابی عمومی مالیاتی نیز گفته می شود.

اعتراض به مالیات قطعی

پاسخ به چند پرسش درباره اعتراض به مالیات قطعی

آیا امکان اعتراض به مالیات وجود دارد؟

امکان اعتراض به عملکرد دستگاه مالیاتی از ابتدایی ‌ترین حقوق مؤدیان می‌ باشد. لذا علاوه بر اینکه به میزان مالیات یا امکان تعدیل و رعایت مقررات قانونی امکان اعتراض به مالیات وجود دارد، تخلفات انتظامی ماموران مالیاتی نیز قابل تعقیب است.

برای اعتراض به مالیات چه اقداماتی باید انجام شود؟

برای اعتراض به مالیات، ابتدا باید به سامانه ثبت اعتراض مالیاتی مراجعه نموده و پس از تکمیل فرم های مربوطه، اعتراض خود را به ثبت برسانید.

اعضای شورای عالی مالیاتی چگونه انتخاب می شوند؟  

به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی و حکم وزیر اقتصاد، 25 تن از افرادی که حداقل دارای مدرک کارشناسی یا معادل آن در زمینه حقوقی، مالی، مالیاتی و … هستند، برای عضویت در این شورا انتخاب می ‌شوند.

اشتراک گذاری در: 

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .