جرم صدور چک بی محل

جرم چک بی محل

منظور از چک بی محل چیست؟

طبق تعریف قانون تجارت، چک نوشته ای است که در آن صادر کننده چک وجوهی را که نزد بانک محال علیه دارد، کلا یا بعضا مسترد یا به دیگری واگذار می نماید. چک بلا محل در معنای خاص به معنی چکی می باشد که در تاریخ مندرج در آن، مبلغ درج شده روی چک در حساب موجود نباشد و به اصطلاح حساب خالی باشد. اما آنچه قانون چک از چک بلا محل در نظر دارد اعم از بدون وجه بودن چک است و شامل مواردی مانند عدم مطابقت امضاء یا قلم خوردگی در متن چک یا اختلاف در مندرجات چک و امثال آن می ‌گردد. در این مقاله به جرم صدور چک بی محل و تبعات آن می پردازیم.

موارد صدور چک بی محل

طبق ماده 3 و 10 قانون صدور چک، در صورت وجود موارد زیر، بانک گواهی عدم پرداخت صادر نموده و چک صادره بلا محل تلقی خواهد شد:

  • اگر در تاریخ مندرج بر روی چک، صادر کننده در حساب خود موجودی نداشته یا موجودی آن کمتر از مبلغ چک باشد.
  • اگر صادرکننده چک پس از صدور چک، تمام یا قسمتی از وجهی را که با توجه به آن چک صادر کرده ‌است، از بانک خارج کند.
  • در صورتی که همه شرایط برای پرداخت مبلغ چک فراهم باشد، اما صادر کننده‌ چک بدون وجود علت قانونی به بانک دستور دهد که مبلغ چک را پرداخت نکرده و دستور عدم پرداخت صادر نماید.
  • اگر چک به صورت نادرست و اشتباه صادر شده باشد. برای مثال اگر بانک به علت هایی همچون عدم مطابقت امضا یا قلم خوردگی در متن چک و مانند آن وجه چک را نپردازد.
  • هر گاه فرد با علم به اینکه حساب وی بسته و مسدود است، اقدام به صدور چک کند.

جرم چک بی محل

نحوه شکایت از چک بی محل

طبق قانون، صدور چک بلا محل یعنی صدور چکی که در آن حساب پول نیست، جرم است. نکته قابل ذکر این است که شکایت کیفری از چک برگشتی را باید در دادسرای حوزه ای که بانک صادر کننده گواهی عدم پرداخت در آن قرار دارد ثبت نمود. وقتی در دادسرا ها از صادر کننده چک برگشتی شکایت می شود، دادسرا تنها به جرم صدور چک بلامحل رسیدگی می کند ولی رسیدگی به وجهی که پرداخت نشده است، نیاز به ارائه دادخواست جداگانه دارد.

مجازات جرم صدور چک بی محل

در صورت ارتکاب جرم صدور چک بی محل، طبق قانون صدور چک مجازات مرتکب به شرح زیر می باشد:

  • اگر مبلغ مندرج در متن چک کمتر از 10,000,000 ریال باشد، مرتکب به حبس تا حداکثر 6 ماه محکوم خواهد شد.
  • اگر مبلغ مندرج در متن چک از ده میلیون ریال تا پنجاه میلیون ریال باشد از شش ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.
  • اگر مبلغ در متن چک از پنجاه میلیون 50,000,000 ریال بیشتر باشد، به حبس از یک سال تا دو سال و ممنوعیت از داشتن دسته چک به مدت 2 سال محکوم خواهد شد.

مسئولیت بانک ها در مورد چک بی محل

بانک ها مکلفند کلیه حساب های جاری اشخاصی را که بیش از یک بار چک بلا محل صادر کرده و تعقیب آنها منتهی به صدور کیفرخواست شده باشد، بسته و تا سه سال به نام آنها حساب جاری دیگری افتتاح نکنند. همچنین بانک مرکزی مکلف است، سوابق مربوط به اشخاصی را که مبادرت به صدور چک بلا محل می نمایند به صورت مرتب و منظم نگهداری نماید و فهرست اسامی این اشخاص را در اجرای مقررات در اختیار کلیه بانک های کشور قرار دهد.

بیشتر بخوانید  رد دادرس در امور کیفری:

جرم چک بی محل

پاسخ به چند پرسش درباره جرم صدور چک بی محل

برای دریافت گواهی عدم پرداخت باید به کدام بانک مراجعه نمود؟

به منظور دریافت گواهی عدم پرداخت، دارنده چک باید به بانک محال علیه مراجعه نماید.

جرم صدور چک بی محل علاوه بر مجازات های مذکور، دارای چه مجازات های تبعی می باشد؟

علاوه بر بر مجازات‌ های مذکور در قانون صدور چک، بانک‌ ها مکلفند همه حساب ‌های جاری افرادی را که بیشتر از یک بار چک بلا محل صادر کرده و تعقیب آن ها منتهی به صدور کیفرخواست شده باشد، ببندند و تا سه سال به نام آنها حساب جاری دیگری باز نکنند.

در چه مواردی دارنده چک بلا محل نمی تواند شکایت کیفری انجام دهد؟

زمانی که چک صادر شده وعده دار باشد دارنده چک نمی تواند نسبت به شکایت کیفری اقدام کند. زیرا اینگونه چک ها دارای وصف حقوقی هستند.

اشتراک گذاری در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .