اثبات مزاحمت تلفنی

اثبات مزاحمت تلفنی

پرونده‌های زیادی در دادگاه‌ها برای اثبات مزاحمت تلفنی هر روز از این دست به آن دست می‌شوند. مزاحمت تلفنی هم تبدیل به یکی از جرایم معمول در ایران شده است. جالب است بدانید که ایجاد مزاحمت نه فقط برای اشخاص حقیقی بلکه سایر نهادها نیز از چنین کسانی شاکی بوده و شکایت‌های خود را با استفاده از وکیل پایه یک دادگستری در دادسرا دنبال می‌نمایند. در سال‌های اخیر مزاحت تلفنی‌های زیادی برای نیروی زحمت‌کش پلیس 110، آتش‌نشانی‌ها، بیمارستان‌ها و بسیار دیگر از مراکز خدماتی جامعه به ثبت رسیده است که این ارگان‌ها از طرق قانونی به دنبال اثبات مزاحمت تلفنی‌های انجام شده می‌باشند. کاربران باید دقت داشته باشند که مزاحمت تلفنی می‌تواند در قانون ابعاد گسترده‌ای به خود بگیرد. بر اساس نوع مزاحمت حتی مجازات‌های مختلفی نیز برای کسانی که ارتکاب به جرم مزاحمت تلفنی می‌نمایند، در نظر گرفته شده است.

در مواقعی که با مزاحمت تلفنی روبرو هستید، اولین و بهترین راه مراجعه به وکیل پایه یک دادگستری است. وکیل با اطلاع از قوانین، روش‌های اثبات مزاحمت تلفنی را می‌داند و بر اساس همین قوانین راهنمایی‌های لازم را به شما خواهد داشت. البته در ادامه درباره سایر مزیت‌های استفاده از وکیل پایه یک دادگستری و لزوم استفاده از وی برای اثبات مزاحمت تلفنی صحبت خواهیم کرد.

انواع مزاحمت تلفنی

قبل از پرداختن به اثبات مزاحمت تلفنی کاربران بایستی با انواع این مزاحمت‌ها آشنا باشید؛ زیرا این نوع از مزاحمت بر حسب جملات و روش به کار رفته در آن بعد دیگری به خود خواهد گرفت.

  • مزاحمت تلفنی معمولی

در این نوع مزاحت تلفنی فرد مزاحم با تماس با تلفن مقصد اقدام به زدن حرف‌های بی‌ربط یا سوت کشیدن و فوت کردن و از این قبیل موارد دارد. در چنین مواقعی اثبات مزاحمت تلفنی از روش‌های معمول بایستی انجام پذیرد. البته چنین مزاحمت‌هایی برای اثبات و پیگیری نیاز به تکرار و تداوم دارند و برای یک‌بار اتفاق افتادن چنین مسائلی معمولاً پیگیری آنها کار سختی خواهد بود.

  • مزاحمت تلفنی همراه با توهین و فحش ناموسی

برخی اوقات افراد سودجو با استفاده از تلفن‌های ناشناس اقدام به ایجاد مزاحمت تلفنی با استفاده از الفاظ رکیک و فحش‌های ناموسی می‌پردازند. در این مواقع جرم فراتر از یک مزاحمت تلفنی ساده رفته و ابعاد بزرگتری در قانون برای آن در نظر گرفته می‌شود. بعد از اثبات مزاحمت تلفنی در این موارد حتی احتمال شلاق، حبس از یک ماه تا 1 سال برای توهین‌های معمولی و حد قذف در صورت وقوع آن برای مجرم در قانون جزا در نظر گرفته شده است. از این نظر چنین مواردی را بایستی حتماً در نظر داشته باشید و در صورت وقوع آنها مراتب را با وکیل پایه یک دادگستری کارکشته و با تجربه در این زمینه در میان بگذارید. اثبات مزاحمت تلفنی در این ابعاد نیاز به تکنیک‌های ویژه ایی خواهد داشت که از راهنمایی‌های وکیل پایه یک دادگستری و مشاوره حقوقی می‌توانید برای این امر استفاده نمایید.

  • مزاحمت تلفنی در ساعات خاص و با اخبار دروغ

در برخی موارد هم شکایاتی به دادگاه‌ها توسط وکیل پایه یک دادگستری ارسال می‌شود که در آن شاکی مدعی است که مزاحم تلفنی در ساعات نیمه شب ایجاد مزاحمت نموده و این امر باعث بروز خسارات جانی و مالی شده است. از این گذشته نشر یک خبر دروغ با استفاده از تلفن مانند خبر فوت یکی از اقوام هم می‌تواند مصداق چنین مواردی باشد که در آن علاوه بر مزاحمت تلفنی، امکان بروز شوک‌های روحی و خطرات جانی نیز محتمل است. بعد از اثبات مزاحمت تلفنی در چنین مواقعی مجازات‌های بسیار سنگینی برای مزاحم در نظر گرفته می‌شود که عواقب سنگینی را برای وی در بر خواهد داشت.

بیشتر بخوانید  مجازات فحاشی ناموسی از طریق پیامک

روش‌های اثبات مزاحمت تلفنی

در قانون موارد مختلفی برای اثبات مزاحمت تلفنی پیش‌بینی‌شده است. البته این روش‌ها برای سایر دعاوی حقوقی و کیفری نیز مصداق دارند. اقرار، سند، شاهد، قسم و امارت از جمله روش‌هایی هستند که از آنها در دادگاه می‌توان برای اثبات مزاحمت تلفنی استفاده نمود. البته چند و چون این روش‌ها را می‌توانید از وکیل پایه یک دادگستری متخصص در این امور جویا شوید. به غیر از این موارد امکان ضبط مکالمه تلفنی و ارائه آن به دادگاه نیز برای کاربر فراهم خواهد بود. البته علم قاضی پرونده نیز از سایر روش‌های اثبات در دادگاه‌های ایران محسوب می‌شود. علم قاضی حتی بالاتر از مدارک موجود و ارائه شده تاثیر بیشتری را روی پرونده اعمال خواهد کرد.

طرح شکایت و اثبات مزاحمت تلفنی

کاربران بعد از داشتن مزاحم تلفنی در قدم اول باید با وکیل پایه یک دادگستری برای اقامه دعوا و طرح شکایت و آشنایی با روش‌های اثبات آن استفاده نمایند. خدمات وکیل برای چنین شکایت‌هایی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • با دادن وکالت نامه به وکیل پایه یک دادگستری دیگر نیازی به مراجعه به دادگاه هم نخواهید داشت. وی با همین مدرک می‌تواند تمام شکایت‌ها و یا رضایت شما را نسبت به متشاکی اعلام دارد.
  • وکیل از حق قانونی خود می‌تواند نسبت به مسدود کردن خط تلفن متشاکی اقدام نماید.
  • وکیل پایه یک دادگستری با اطلاع از تمام موارد قانونی و روش‌های ارائه دادخواست، در سریع‌ترین زمان پرونده شما را حل نموده و بعد از اثبات مزاحمت تلفنی اقدام به گرفتن رای در پرونده خواهد کرد.

نکته مهمی که در طرح شکایت از مزاحمت تلفنی وجود دارد، در غیرقابل‌گذشت بودن این جرم می‌باشد. با این مضمون که بعد از اثبات مزاحمت تلفنی حتی اگر فرد شاکی پرونده رضایت خود را اعلام دارد، باز قرار مجازات که می‌تواند جرایم نقدی و قطع شدن خط تلفن و از این قبیل موارد باشد، برای فرد مزاحم صادر گردد. البته بعد از رضایت شاکی احتمال دادن تخفیف در مجازات برای مجرم وجود خواهد داشت. با توجه به این نکته قبل از اقدام به طرح شکایت برای اثبات مزاحمت تلفنی حتماً با وکیل خود مشورت‌های لازم را به عمل‌آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .