طلاق رجعی یا زندگی میان آسمان و زمین؟!

طلاق رجعی

طلاق، یکی از راه‌های انحلال عقد نکاح دائم است و انواع مختلفی دارد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در برخی از انواع طلاق، زندگی زوجین در شرایط بین زوجیت و عدم زوجیت دایر است! این نوع طلاق به طلاق رجعی معروف است که طی آن مرد حق رجوع به همسر خود را دارد. اما آیا در پی هر طلاقی، مرد به‌محض اراده و خواست خود می‌تواند به زن رجوع نماید؟ پاسخ به این سؤال درگرو پاسخ به این سؤال است که طلاق رجعی چیست؟ با ما همراه باشید.

طلاق رجعی چیست؟

طلاق رجعی در مقابل طلاق بائن یکی از انواع طلاق است که در ماده 1148 قانون مدنی به معنی طلاقی است که در مدت عده آن برای شوهر حق رجوع وجود دارد. منظور از رجوع در ماده 1149 قانون مدنی هر لفظ یا فعلی است که دلالت بر رجوع و خواست مرد به زندگی مشترک با همسرش داشته باشد به شرطی که قصد مرد را از ادامه زندگی به‌وضوح نشان دهد. به‌عنوان‌مثال، در مدت عده مرد اقدام به نزدیکی، لمس، بوسیدن یا حتی ابراز قصد ادامه زندگی به‌صورت کلامی به زن نماید.

بایدهای طلاق رجعی چیست؟

یکی از مهم‌ترین قواعد شرایط طلاق رجعی سکونت زن و مرد در منزل آقا در دوران عده است. شاید این پرسش برایتان مطرح شود که پس از طلاق، سکونت زن در منزل آقا مشکل شرعی ندارد؟ در پاسخ باید بگوییم در طلاق رجعی، به علت وجود حق رجوعی که برای مرد وجود دارد، رابطه زوجیت همچنان میان خانم و آقا برقرار است. زن در طلاق رجعی باید در منزل آقا سکونت نماید و حق مخالفت یا عدم تمکین در حالتی که مرد درخواست رجوع نماید ندارد.

طلاق رجعی چیست

آیا سکونت زن در خانه مرد پس از طلاق رجعی، اجحاف در حق زنان نیست؟

برخی از افراد به دلیل عدم آگاهی از قواعد و شرایط طلاق رجعی، حق رجوع مرد به زن در دوران عده طلاق رجعی را ظلم در حق خانم می‌دانند اما در پاسخ بهتر است از ایشان بپرسیم، ماهیت طلاق رجعی چیست؟ طلاق رجعی به‌منظور تلاش برای حفظ کانون گرم خانواده و جلوگیری از متلاشی شدن آن است. اهمیت طلاق رجعی زمانی مشخص می‌شود که بدانیم بر اساس حدیث معروف پیامبر (ص) «ما أحَلَّ اللّه ُ شیئا أبغَضَ إلَیهِ مِن الطَّلاق» خداوند طلاق را تنها حلال شرعی می‌داند که نزد او بسیار منفور است. علاوه بر این، یکی از مهم‌ترین آثار طلاق رجعی این است که زن در طول مدت عده ضمن حق سکونت در منزل آقا، از نفقه و ارث هم برخوردار خواهد بود.

شرایط طلاق رجعی چیست؟

رجوع از طلاق، صرفاً حق مرد است، البته درصورتی‌که زوج در مدت عده قصد رجوع داشته باشد باید به روشی آن را بیان و ابراز نماید که کاملاً واضح و مصداق رجوع از طلاق باشد. مثل لمس، نوازش یا هر فعل و عملی که رابطه زوجیت را نشان دهد.

برای تحقق رجوع از طلاق، اعلام به زن لازم نیست و زن حتی حق مخالفت با رجوع را ندارد. البته زمانی زن موظف به اجرای وظایف زناشویی خواهد بود که از تصمیم مرد آگاه باشد. درصورتی‌که زن در طلاق رجعی، همسرش را تمکین ننماید، مرد می‌تواند دادخواست الزام به تمکین به دادگاه و زن ارائه کند.

بیشتر بخوانید  تفاوت وکیل دادگستری با وکیل قوه قضاییه چیست؟

در صورت رجوع مرد به زن در طلاق رجعی، مرد موظف است حداکثر یک ماه پس از تاریخ رجوع، آن را به ثبت برساند در غیر این صورت، به مجازات عدم ثبت رجوع از طلاق محکوم خواهد شد.

آثار طلاق رجعی چیست؟

طلاق رجعی یک عمل حقوقی است که آثار مخصوص به خود را دارد. به‌محض آن‌که صیغه طلاق رجعی خوانده شود، زن موظف به رعایت عده طلاق خواهد بود. البته زن در طی این مدت همچنان همسر قانونی و شرعی مرد محسوب می‌شود و باید در منزل آقا سکونت داشته باشد. در مقابل مرد موظف به پرداخت نفقه زن خواهد بود حتی اگر رجوع در این مدت صورت نگیرد. به‌علاوه ازآنجاکه رابطه زوجیت همچنان میان زن و مرد برقرار است در صورت فوت هر یک از طرفین در مدت عده، طرف مقابل از او ارث خواهد برد.

طلاق

ثبت طلاق رجعی در شناسنامه چگونه است؟

شرایط ثبت طلاق رجعی در دفاتر طلاق، متفاوت از سایر انواع طلاق است. همان‌طور که در آثار طلاق رجعی گفتیم، رابطه زوجیت همچنان بین زن و مرد تا پایان مدت عده برقرار است، اما مطابق ماده 38 قانون حمایت خانواده سال 92:

«در طلاق رجعی، صیغه طلاق مطابق مقررات مربوط جاری و مراتب صورت‌جلسه می‌شود ولی ثبت طلاق منوط به ارائه گواهی کتبی حداقل دو شاهد مبنی بر سکونت زوجه مطلقه در منزل مشترک تا پایان عده است، مگر این‌که زن رضایت به ثبت داشته باشد. در صورت تحقق رجوع، صورت‌جلسه طلاق ابطال و درصورتی‌که عدم رجوع صورت‌جلسه تکمیل و طلاق ثبت می‌شود. صورت‌جلسه تکمیل‌شده به امضای سردفتر، زوجین یا نمایندگان آنان و دو شاهد طلاق می‌رسد. در صورت درخواست زوجه، گواهی اجرای صیغه طلاق و عدم رجوع زوج به وی اعطاء می‌شود. درهرحال در صورت انقضای مدت عده و عدم احراز رجوع، طلاق ثبت می‌شود.»

بنا بر ماده مذکور، هرگاه حکم طلاق رجعی از سوی دادگاه صادر شود، صیغه طلاق توسط سردفتر طلاق اجرا و در یک صورت‌جلسه قید می‌شود. اما به دلیل ادامه رابطه زوجیت در طلاق رجعی تا پایان مدت عده، این طلاق در شناسنامه طرفین ثبت نخواهد شد! البته در صورت احراز دو شرط زیر، طلاق رجعی در شناسنامه طرفین ثبت می‌گردد:

  1. پایان یافتن مدت عده طلاق رجعیو شهادت دو نفر در یک استشهادیه مبنی بر سکونت زن در منزل مرد در طول مدت عده
  2. رضایت زن درباره ثبت طلاق رجعی در شناسنامه

انواع طلاق

تعیین و تکلیف طلاق رجعی:

درصورتی‌که در طول مدت عده، مرد به زن رجوع نماید، صورت‌جلسه طلاق باطل‌شده و ثبت طلاق رجعی در شناسنامه هم منتفی می‌گردد. اما اگر تا پایان مدت عده زن، رجوعی صورت نگیرد طلاق به‌صورت رسمی نهایی و ثبت می‌شود. درصورتی‌که شرایط طلاق رجعی برای انحلال عقد نکاح، برایتان سخت به نظر می‌رسد سری به مقاله انواع طلاق در وبلاگ موسسه حقوقی صاحب اندیشه بزنید.

سؤالات متداول درباره طلاق رجعی:

  1. حق رجوع برای زن در طلاق رجعی وجود دارد؟

خیر. حق رجوع صرفاً برای مرد است البته زن در صورت علاقه به ادامه زندگی می‌تواند به ثبت طلاق در شناسنامه، رضایت ندهد و برای رجوع مرد به وی، امیدوار باشد.

  1. حقوق زن در طلاق رجعی پایمال نمی‌شود؟
بیشتر بخوانید  دعوای استرداد جهیزیه

خیر. هرچند حق رجوع از طلاق رجعی برای مرد در نظر گرفته‌شده است اما زن همچنان مستحق دریافت نفقه و ارث خواهد بود.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .