اختیارات وکیل پایه یک دادگستری چیست؟

اختیارات وکیل پایه یک دادگستری چیست؟

اختیارات وکیل پایه یک دادگستری

در جامعه‌ای که روز به روز بر پیچیدگی‌های قراردادی آن افزوده می‌شود، ناگزیریم برای پیشگیری از سوء استفاده از حقوق خود، به یک موسسه حقوقی مراجعه کنیم تا از مشاوره یک وکیل پایه یک دادگستری بهره‌مند شویم. گرچه اختیارات وکیل پایه یک دادگستری، به سبب نصر صریح قانون، بدون هیچ محدودیتی در کلیه دعاوی قابل‌اعمال است اما ضروری است به وکیلی مراجعه کنیم که تجارب کافی از راهروهای دادگاه به دست آورده باشد، زیرا علم حقوق آن‌چنان گسترده است که جامعه وکلا و حتی قضات با تجربه از درک تمام موضوعات ناتوان هستند، این موضوع سبب شده هر وکیل پایه یک دادگستری مشغول در موسسه حقوقی، در یک موضوع تخصصی به مراجعه کنندگان مشاوره دهد.

انواع دعاوی

برای درک بهتر اختیارات وکیل پایه یک دادگستری، ضروری است با انواع دعاوی مطرح شده در مراجع صالح به رسیدگی آشنا شویم تا با اتکا به نوع دعوای مورد نظر، بتوانیم با یک وکیل به مشورت بپردازیم.

  • دعاوی حقوقی

این قسم از دعاوی بخاطر مخدوش شدن یک حق، حادث می‌شوند. در این قبیل دعاوی، کمتر جنبه حق‌اللهی و حتی جنبه عمومی بودن دعوا به چشم می‌خورد و غالبا موضوع به یک شخص ارتباط پیدا می‌کند. این شخص ممکن است یک شخصیت حقیقی یا یک شخصیت حقوقی باشد. مرجع صالح برای تقدیم دادخواست در دعاوی حقوقی، دادگاه است و شعب حقوقی آماده پذیرفتن دادخواست خواهان هستند. اختیارت وکیل پایه یک دادگستری در حوزه حقوقی، بدون محدودیت خواهد بود و تفاوتی نمی‌کند موضوع مالی باشد؛ مثل چک پرداخت نشده، یا موضوع غیر مالی باشد؛ مثل نکاح.

  • دعاوی کیفری

برخلاف دعاوی حقوقی، این قبیل دعاوی به واسطه حدوث یک جرم اتفاق می‌افتند. جرائم ممکن است تنها جنبه شخصی داشته باشند مثل تخریب و یا ممکن است جنبه عمومی داشته باشند مثل کلاه‌برداری. موضوعاتی هم در این چارچوب هستند که جنبه حق‌اللهی دارند مثل شرب خمر. این تقسیم‌بندی‌ها در نوع مجازات و احکام صادره موثر است. نکته مهم در دعاوی کیفری، حضور بدون محدودیت وکلا و اختیارات وکیل پایه یک دادگستری می‌باشد. البته استثنائاتی در این عنوان وجود دارد که قانون بنا به شرایطی، حضور وکیل را در جلسات رسیدگی منتفی دانسته است.

انواع وکیل

چند سالی است که مشاورین حقوقی به کار وکالت می‌پردازند و رسیدگی به پرونده‌ها از انحصار کانون وکلا خارج شده است؛ اما حوزه اختیارات مشاورین حقوقی که بعضا با نام وکیل پایه دو هم در جامعه شناخته می‌شوند با حوزه اختیارات وکیل پایه یک دادگستری تفاوت دارد.

  • وکیل انتخابی: مرسوم‌ترین نوع وکالت است. اصحاب دعوی به انتخاب خود، به فردی که پروانه وکالت دارد برای رسیدگی و پیگیری پرونده، وکالت می‌دهند.
  • وکیل معاضدتی: گاهی بنا به دلایلی، از جمله عدم تمکن شخص برای پرداخت حق‌الوکاله، بنا به تشخیص دادگاه و کانون وکلا، وکیل به رایگان برای دفاع از خوانده به پرونده ورود پیدا می‌کند. مقصر بودن فرد و احراز آن با دادگاه است. لازم به ذکر است رایگان بودن بر اختیارات وکیل پایه یک دادگستری تاثیری ندارد و وکیل بدون محدودیت می‌تواند به دفاع از حقوق خواهان و خوانده بپردازد.
  • وکیل تسخیری: وکالت در دعاوی کیفری که متهم بنا به دلایلی نمی‌تواند یا نمی‌خواهد وکیل داشته باشد به عهده وکیل تسخیری است. وکیل مذکور با نظر دادگاه از میان وکلای دادگستری برای دفاع از متهم انتخاب می‌شود. هزینه حق‌الوکاله برای متهم رایگان خواهد بود.

وکالت در تنظیم قراردادها

تا اینجا بیشتر به لزوم استفاده از وکیل در پرونده‌های مطروحه پرداختیم ولی حوزه وکالت می‌تواند جنبه پیشگیرانه هم داشته باشد. به بیانی ساده، اختیارات وکیل پایه دادگستری صرفا در مقام دفاع از پرونده نیست و لزوم مشاوره قبل از نگارش یک قرارداد، امری بدیهی است. بندهای یک قرارداد و تبصره‌های آن می‌تواند اسباب بروز مشکلات عدیده حقوقی و بعضا کیفری باشد. مشاوره با یک وکیل پایه یک دادگستری می‌تواند از دغدغه‌های شما در نگارش یک قرارداد بکاهد. به‌عنوان مثال شرکت‌های حمل و نقل کالا تلاش می‌کنند تاخیر در ارسال کالا را به قوه قاهره (از قبیل شرایط جوی نامساعد) ربط دهند تا از مسئولیت و تعهد خود فرار کنند. شما می‌توانید با گنجاندن بندی به قرارداد، از خسارات وارده بکاهید.

در هر حال لازم است بدانید اختیارات وکیل پایه یک دادگستری در هر مرحله‌ای از رسیدگی می‌تواند مثمر ثمر واقع شود گرچه از همان ابتدای امر می‌تواند مفیدتر واقع شود.

منبع : ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .