وکیل پایه یک دادگستری

انتخاب بهترین وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری مورد اعتماد و کاردان یکی از ملزومات زندگی امروز برای هر فردی است. وکیل خوب و با تجربه و موسسه حقوقی عالی مکمل همدیگر هستند. در واقع این موسسات حقوقی هستند که وکلا را پرورش می‌دهند و پایه‌های اولیه کاری و شغلی آنها را روی هم می‌گذارند. پس اگر به دنبال پیدا کردن بهترین وکیل پایه یک دادگستری هستید، باید آنها را در بهترین موسسه حقوقی جویا باشید. دقیقا مانند هر شغل دیگری، وکالت نیز پیچ‌وخم خود را دارد. همانطور که هیچ دو کاسبی مثل هم نیستند، هیچ دو وکیلی هم ویژگی‌های حرفه‌ای همسانی ندارند. بهترین وکیل پایه یک دادگستری می‌توانند نقش یک پزشک مورد اعتماد را برای شما داشته باشد. برای بهبودی کامل و بدون دردسر باید سراغ بهترین‌ها بروید.

کسانی که با قضاوت و وکالت آشنایی داشته باشند، از اصطلاح روح قانون برای پیچ‌وخم‌های قوانین استفاده می‌نمایند. وکیلی که با روح قانون آشنایی نداشته باشد، نمی‌تواند قدم مناسبی برای موکل خود بردارد. یک نگاه سطحی به یک پرونده می‌تواند سال‌ها پشیمانی برای شما به بار داشته باشد؛ اما چگونه بهترین وکیل پایه یک دادگستری را انتخاب کنیم؟ در و دیوارهای شهر پر از تبلیغاتی است که هر کدام با وعده‌های مختلف قول بهترین وکیل را به شما می‌دهند. هزاران موسسه حقوقی در سطح شهر و کشور در حال فعالیت هستند. فارغ از اعتبارنامه‌ها و مجوزهای لازم و وجه قانونی، آیا همه آنها برای شما کارگشا خواهند بود؟ پاسخ این سوال یک نه ساده است. ابهامات زیادی درباره انتخاب بهترین وکیل و یک موسسه حقوقی وجود دارد. سوالاتی که ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول کرده است و باید قبل از هر انتخابی به آنها پاسخگو باشیم.

چکیده

وکالت دادن به وکیل برای بسیاری از موارد مانند اختلاف‌های زناشویی و مسائل مرتبط با طلاق لازم است، موارد حقوقی بسیاری در طول زندگی برای افراد پیش آمده که با بی تدبیری و عدم عقد قرارداد با وکیل متخصص سرنوشت آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است،‌ از موارد مالی تا کیفری و قضایی را باید به فردی متخصص سپرد که هزینه کردن در موارد حقوقی به قدری اهمیت دارد که در قانون برای افرادی که توانایی مالی برای عقد قرارداد وکالت با وکیل دادگستری ندارند نیز امکان آن فراهم شده است که برای برقراری عدالت و روند عادلانه دادرسی از وکیل تسخیری بهره بگیرند و هزینه‌های آن از بودجه دادگستری تأمین گردد.

به نظر می‌رسد حوزه حقوق و قانون به قدری تخصصی و نیازمند مهارت و دانش حقوقی است که حتی وکلای پایه یک دادگستری نیز در همه زمینه‌های حقوقی و قضایی پرونده را نمی‌پذیرند؛ بنابراین با انتخاب وکیل پایه یک دادگستری تدبیری هوشمندانه است و برای انتخاب وکیل لازم است مواردی در نظر گرفته شود. برای مشورت در این زمینه می‌توانید با مشاورین حقوقی در موسسه حقوقی صاحب اندیشه تماس بگیرید،‌ شماره تماس ۰۲۱۴۴۲۱۱۴۱۴ شما را با مشاورین حقوقی مرتبط می‌کند که ده‌ها و صدها پرونده مشابه موضوع شما از موارد اختلاف خانواده، مالی، قضایی، ثبتی، کیفری و … را حل کرده و با این تجربه بهترین وکلای پایه یک دادگستری را به شما معرفی می‌کنند.

چرا وکیل پایه یک دادگستری؟

وکلای پایه دو دادگستری محدودیت‌هایی برای حضور در محاکم قضایی دارند و ممکن است نتوانند وکالت بسیاری از پرونده‌ها را بپذیرند، آن‌ها تنها می‌توانند در جرم‌های تعزیری که احکامی کمتر از ۱۰ سال حبس دارد در دادگاه و محاکم کیفری شرکت کنند. در محاکم حقوقی نیز وکیل پایه دو فقط زمانی که بازخواسته ارزشی کمتر از ۵۰۰ میلیون ریال دارد اجازه حضور در پرونده را دارد، این محدودیت‌ها باعث می‌شود که وکیل پایه دو دادگستری در بسیاری از مواقع نتواند از شما دفاع کند بنابراین وکالت دادن به وکیل پایه یک دادگستری که اجازه ورود و حضور در همه پرونده‌ها و همه محاکم حقوقی و کیفری و … را دارد می‌تواند خیال شما را از مسائل حقوقی راحت کند.

دوره کارآموزی وکلا

برخی از افراد در هنگام وکالت دادن به وکلا این موضوع را در نظر نمی‌گیرند که وکیل چه تجربه‌ای دارد و ممکن است در دو سال اولی که هر وکیل دوران کارآموزی خود را طی می‌کند با او قراردادی ببندند. ممکن است حق‌الوکاله کمتری پرداخت کنید ولی باید در نظر داشته باشید هر وکیلی که پروانه خود را از کانون وکلا می‌گیرد تا دو سال زیر نظر یک وکیل دیگر که وکیل سرپرست نام دارد از موکلان خود دفاع می‌کند و سپس این تجربه را به دست می‌آورد و با سنجش صلاحیت علمی او پروانه وکالت پایه یک را به او می‌دهند.

حتما بخوانید  شرایط استفاده از وکیل رایگان چیست؟

به این صورت کاملاً مشخص است تا پیش از گذراندن این دوران با وجود آنکه پروانه وکالت از کانون وکلا وجود دارد ولی تجربه و صلاحیت علمی وکیل به درجه‌ای نیست که او را وکیل پایه یک بنامند. توصیه عمومی دفاتر و موسسه حقوقی قرارداد بستن با وکیل پایه یک است که امکان دفاع از حقوق شما در هر شرایطی را دارد و تجربه و دانش مورد نیاز برای این کار را نیز کسب کرده است.

قوانین وکالت در قانون

وکالت در معنای عرفی آن به معنای قراردادی است که بین وکیل دادگستری و فردی بسته شده باشد و به این ترتیب وکیل پایه یک دادگستری که پروانه وکالت دارد نماینده امور حقوقی آن فرد در مراجع قضایی است و از مطالبه و حق موکل خود دفاع می‌کند. به این افراد که وکالتی از جانب شخص حقیقی یا حقوقی در مرجع قضایی دارند وکیل دادگستری گفته می‌شود.

وکیل بر طبق قانون وکالت که در سال ۱۳۱۵ تصویب شده است و همچنین لایحه استقلال کانون وکلا که در سال ۱۳۳۳ تصویب شده است باید پروانه وکالت از مراجع ذی‌صلاح برای وکالت دعوی داشته باشد. در لایحه قانونی استقلال کانون وکلا تصویب‌شده سـال ۱۳۳۳ قرارداد حق‌الوکاله در صورتی که مبلغی کمتر از مبلغ تعرفه وکالتی باشد همان میزان محاسبه شده و در صورتی که در قرارداد وجود نداشته باشد این طور تصریح شده است که: «در تعیین حـق‌الوکالـه در صورتی که قرارداد در بین نباشد، در مورد محکوم علیه، مالیات و سهم تعاون این تعرفه معتبر خواهد بود»

ماده دوم قانون کیفیت اخذ پروانه وکالت که در سال ۱۳۷۶ تصویب‌شده است شرایط عمومی برای شرکت‌کننده آزمون وکالت در نظر گرفته است که التزام عملی به دین مقدس اسلام، اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی، نداشتن پیشینه محکومیت کیفری و عدم وابستگی به رژیم پهلوی از جمله موارد آن است.

مرجع ذی‌صلاح صادرکننده پروانه وکالت کجاست؟

فارغ‌التحصیلان رشته حقوق پس از پایان دوره تحصیلی و اخذ مدرک به دو روش می‌توانند پروانه وکالت دریافت کنند،‌ در هر دو روش لازم است که صلاحیت آن‌ها در آزمونی تائید شود و دوره کارآموزی را نیز بگذرانند. مرجع اول کانون وکلای دادگستری است که با قبولی در آزمون آن و گذراندن دوره کارآموزی پروانه وکالت پایه یک برای افراد صادر می‌شود. روال کار به این شکل است که آزمون جامع کانون وکلا برگزار شده و افرادی که فارغ‌التحصیل کارشناسی حقوق هستند در آن شرکت می‌کنند. پس از قبول در این آزمون است که دوره کارآموزی آغاز شده و فرد کارآموز زیر نظر سرپرست فعالیت می‌کند و حق وکالت در پرونده‌ها را نیز دارد. او پس از دوره کارآموزی لازم است در امتحان جامع نیز قبول شده و در نهایت پرونده وکالت با عنوان وکیل پایه یک دادگستری دریافت می‌کند.

روش دیگر اخذ پرونده وکالت شرکت در آزمون مرکز مشاوران قوه قضاییه است، پس از قبولی در دوره کارآموزی شرکت کرده و در این دوره برخلاف وکلای کانون وکلا حق قبول وکالت دعاوی را ندارند، پس از دوره کارآموزی و قبولی در امتحان نهایی با اختبار پروانه وکالت پایه دو به آن‌ها که معروف به وکلای ماده ۱۸۷ هستند داده می‌شود، بعد از مدتی کار وکالت و قبولی در آزمونی دیگر آن‌ها می‌توانند پروانه وکالت پایه یک را نیز بگیرند.

طبق ماده ۵۵ در قانون وکالت عنوان شده است که هرگونه تظاهر و مداخله در وکالت بدون پروانه وکالت جرم است و این جرم مجازاتی نیز دارد که برای آن ۱ تا ۶ ماه حبس ذکر شده است؛ بنابراین از داشتن پروانه وکالت وکیل خود اطمینان داشته باشید یا با مراجعه به موسسه حقوقی معتبر وکلای پایه یک دادگستری با تجربه و متخصص را بیابید. برای این منظور می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۴۴۲۱۱۴۱۴ تماس حاصل کنید.

تفاوت وکیل پایه یک دادگستری و وکیل پایه دو دادگستری

وکیل پایه دو دادگستری کسی است که هنوز در تمامی آزمون‌های وکالت قبول نشده و یا زمان زیادی از گرفتن پروانه وکالت او نگذشته است، در برخی مواقع (در مورد وکلای ماده ۱۸۷) لازم است زمانی از گرفتن پروانه پایه دو گذشته باشد تا امکان شرکت در امتحان نهایی به وکلا داده شود و با قبولی در آن آزمون پروانه وکالت پایه یک دادگستری را دریافت کنند.

حتما بخوانید  شرب خمر یا مصرف مشروبات الکلی و مجازات آن در قانون

به طور کلی وکلای پایه دو دادگستری یا تجربه کمتری دارند و یا تخصص، صلاحیت و دانش آن‌ها به تائید مرجع ذی‌صلاح نرسیده است و این وکلا اجازه قبول پرونده‌های محدودتری را دارند. پیش از قرارداد بستن با وکلا در مورد دعاوی حقوقی، چک، مالی، خانواده و هر مورد دیگری لازم است از اینکه وکیل پایه دو دادگستری می‌تواند در محاکم حقوقی یا کیفری پرونده شما شرکت کند اطمینان حاصل کنید. در مورد وکلای پایه یک این مشکل وجود ندارد زیرا وکلای پایه یک دادگستری می‌توانند در هر محکمه کیفری یا قضایی بدون هیچ محدودیتی شرکت کنند.

محدودیت‌های وکیل پایه دو دادگستری

وکیل پایه دو دادگستری می‌تواند مشاور حقوقی در کلیه زمینه‌ها مانند طلاق، مالی، ملکی، ثبتی، کیفری و … باشد همچنین او می‌تواند وکیل طلاق و مهریه، وکیل خانواده، وکیل ملکی، وکیل شرکت و … باشد با این شرط که در پرونده‌های مالی کمتر از ۵۰ میلیون تومان در محاکم قضایی به عنوان وکیل حاضر شود البته به جز اصل نکاح، طلاق و اثبات نسب و نفی نسب که دیگر محدودیت ۵۰ میلیون تومان برایش در نظر گرفته نمی‌شود. وکیل پایه دو دادگستری همچنین در قبول وکالت جرائم تعزیری که بالای ۱۰ سال حکم حبس دارند نیز محدودیت دارد.

اختیارات وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری می‌تواند برای تمامی پرونده‌ها در هر شهری از کشور وکالت کرده و در کلیه محاکم حقوقی و کیفری شرکت کند. وکیل پایه یک می‌تواند تنها در شهری که پروانه وکالت خود را دریافت کرده دفتر وکالت داشته باشد. وکیل پایه یک دادگستری در تمامی پرونده‌های مالی، چک، خانواده، جرائم اینترنتی وکیل جرائم رایانه‌ای و حقوقی شرکت کرده و وکیل شرکت، فرد حقیقی یا حقوقی باشد.

به چه کسی وکیل پایه یک دادگستری گفته می‌شود؟

به فردی که پروانه وکالت پایه یک دادگستری را از مراجع ذی‌صلاح دریافت کرده باشد وکیل پایه یک دادگستری می‌گویند. این افراد علاوه بر تحصیل در رشته حقوق برای ۴ سال (دوره کارشناسی)، در دو آزمون مراجع ذی‌صلاح نیز پذیرفته‌شده‌اند.

مهارت‌ها و ویژگی وکیل پایه یک دادگستری

وکیل باید بر موضوع پرونده تسلط داشته باشد و در این مورد در دادگاه‌های متعددی شرکت کرده باشد. از مهارت‌های مهم وکیل پایه یک دادگستری که برای دفاع از موکل نیاز است و او را وکیلی متمایز از سایرین می‌کند تسلط او بر فن دفاع است، وکلای موفق مهارت‌ها و دانشی فراتر از دانش حقوق نیاز دارند تا بتوانند در پرونده‌های خود به خوبی عمل کنند، یکی از این مهارت‌ها آشنایی وکیل با روانشناسی است زیرا او برای ارتباط‌گیری با موکل خود به مهارت‌های روان‌شناختی نیاز دارد، بررسی روانشناسانه موکل به وکیل کمک می‌کند زودتر این ارتباط میان موکل و وکیل را به شیوه‌ای مناسب برقرار کرده و جلوی مواردی مانند انکارهای نا به جای موکل را بگیرد.

با توجه به علم روانشناسی وکیل می‌تواند اطلاعات موردنیازی که لازم است از موکل خود داشته باشد را پیش از جلسه دادگاه در دست داشته باشد و بعدها دچار مشکلی نشود. ارتباط بدون خشم و صبر و حوصله از دیگر ویژگی‌هایی است که لازم است وکیل داشته باشد، زیرا یک وکیل در جلسه دادگاه و در قرار پیش از دادگاه با موکلی روبه‌رو می‌شود که در جریان مسئله‌ای قرار دارد عموماً با ادعای حقوق از بین رفته خود و ممکن است خشمگین و ناراحت باشد، برای شنیدن تمام ماجرای او لازم است صبر و حوصله کافی داشته باشد.

مهارت حل مسئله

یک وکیل پس از بررسی موضوع اگر موکل شاکی باشد با تنظیم شکایت بر اساس مدارک و ادعا دعوای کیفری خاص خود را طراحی و به دادسرا ارائه می‌دهد. ممکن است در جلسه دادگاه قاضی ادعای مطرح شده را فاقد وصف کیفری بداند، مهارت حل مسئله در این مرحله و مراحل دیگر فرآیند دادرسی برای وکیل مفید است،‌او با این مهارت است که می‌تواند موضوع را مجدداً مطرح کرده و یا مدارک بیشتری که از پیش آماده کرده است را برای ارائه در نظر بگیرد،‌همین طور نحوه ارتباط و برخورد با موکل نیاز به این مهارت دارد زیرا موکل از شرایط به وجود آمده ناراحت خواهد بود ولی باید پیش از تشکیل دادگاه او را از تمامی احتمالات آگاه کرد.

حتما بخوانید  بررسی جرم قاچاق کالا و مجازات‌های قانونی آن

تعهد، احساس مسئولیت و پاسخگو بودن

طبیعی است که موکل به موارد حقوقی و قضایی آشنا نباشد و از وکیل خود سؤال‌های مکرر در این زمینه بپرسد. وکیلی که با مهارت پاسخ‌دهی مناسب موکل را اقناع کند و بتواند موارد حقوقی مورد نظر را برای او باز کرده و توضیح دهد از نظر موکلین وکیل بهتری است. با وجود اینکه پاسخگویی به موکل نقشی در پرونده ندارد ولی ارتباط مناسب با موکل از ویژگی‌های مهم یک وکیل است

لازم است وکیل متعهدانه رفتار کند و همان‌طور که موکل به تعهدات خود عمل می‌کند او نیز بداند چه تعهداتی در مقابل بر عهده اوست، موکلین بهتر است بدانند که وکلا نیز تعهداتی در مورد آن‌ها دارند از جمله اینکه وکیل باید رعایت مصلحت موکل را در کلیه اقدامات خود در نظر بگیرد، وکیل باید امانت‌دار بوده و همه اموالی که در اختیار او قرار می‌گیرد را به موکل مسترد کند. اگر بر اثر سهل‌انگاری و فعالیت‌های وکیل خسارتی به موکل برسد مسئول این خسارت وکیل است همچنین وکیل موظف است همه اموالی که در جریان دادرسی به او بازگشت داده شده را تمام و کمال به موکل خود واگذار کند و از این جهت است که وکلا را امین و امانت‌دار می‌نامند.

تحصیلات وکیل پایه یک دادگستری

وکیل پایه یک دادگستری باید در مقطع کارشناسی حقوق فارغ‌التحصیل شده باشد ولی ممکن است فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد در رشته حقوق یا رشته‌های دیگر و یا فارغ‌التحصیل دکترا باشد. آنچه برای وکیل پایه یک دادگستری ضروری است داشتن شرایط لازم و از آن جمله داشتن مدرک کارشناسی حقوق است؛ بنابراین تمامی وکلا دارای حداقل مدرک کارشناسی هستند و البته ممکن است مدارک بالاتری داشته باشند یا در مدارس علمیه حوزوی تحصیل کرده و تحصیلات غیر مرتبطی با حقوق داشته باشند ولی قطعاً مدرک لیسانس حقوق دارند.

انواع وکالت

وکیل انواع مختلفی دارد، وکالت‌ها می‌توانند اجتماعی یا انفرادی باشد با توجه به این موضوع که در ماده ۳۱ قانون آیین دادرسی هر طرف در دعوا می‌تواند حداکثر ۲ وکیل پایه یک دادگستری انتخاب کند در صورتی که بیش از یک وکیل برای پرونده‌ای انتخاب شود آن وکلا با یکدیگر مشورت کرده و وکالت اجتماعی دارند که در مواردی موکل در وکالت‌نامه قید می‌کند که وکلایش به صورت دسته جمعی در خصوص پرونده اقدامات لازم را انجام دهند؛ بنابراین از حیث تعداد وکالت به وکالت انفرادی یا اجتماعی دسته‌بندی می‌شود.

انواع قرارداد وکالت

انواع مختلفی از وکالت وجود دارد که در همه آن‌ها نیازی به وکیل پایه یک دادگستری نداریم، برای مثال وکیل اداری که د آن شخصی با عقد قرارداد وکیل کاری شخصی دیگر شده و در اداره‌های مختلف کارهای او را انجام می‌دهد، این وکیل نیازی به تخصص حرفه‌ای و آشنایی با قانون ندارد، وکیل معاضدتی نیز وکیلی است که به موجب قانون دادگاه برای طرفین در نظر می‌گیرد تا دادرسی عادلانه برای هر دو طرف وجود داشته باشد و البته این وکالت لزوماً به وکیل دادگستری داده می‌شود.

وکیل تسخیری نوع دیگری از وکالت است که تنها در امور کیفری و برای متهم که توانایی مالی برای انتخاب و معرفی وکیل نداشته باشد در نظر گرفته می‌شود اگر متهم از دادگاه درخواست کند و دادگاه نیز بپذیرد که متهم توانایی انتخاب و معرفی وکیل را ندارد وکیل تسخیری برای او در نظر گرفته می‌شود. حق‌الوکاله وکیل تسخیری از بودجه دادگستری پرداخت می‌شود. موارد دیگر وکالت و عقد قرارداد با وکیل پایه یک دادگستری و وکیل پایه دو دادگستری است که در این قرارداد طرفین دعوا و یا کسانی که مسائل قضایی خود را به وکیلی برای پیگیری می‌سپارند خود وکیل مورد نظرشان را انتخاب و به دادگاه معرفی می‌کنند.

وکیل پایه یک دادگستری در چه پرونده‌هایی می‌تواند قبول وکالت نماید؟

وکلای پایه یک دادگستری می‌توانند در تمامی پرونده‌های کیفری و قضایی با موضوعات حقوقی متفاوت از جمله طلاق و مهریه و تمامی موارد خانواده، ثبتی و شرکتی، پرونده‌های کیفری و جزائی، پرونده‌هایی با موضوعات ملک و مالی و سایر موضوعات اقدامات لازم را انجام دهند. وکیل پایه یک دادگستری می‌تواند هر پرونده‌ای در سراسر کشور را قبول کند و برای دفاع از موکل خود اقدام کند. با وجود آنکه وکیل پایه یک دادگستری دانش لازم را در دوره تحصیل و دوره کارآموزی در همه زمینه‌ها کسب کرده است معمولاً هر وکیل در موضوعی خاص تخصص و تجربه دارد و برای هر موضوع قضایی، حقوقی و کیفری وکلای متفاوتی شهرت پیدا می‌کنند بنابراین برای پیروزی در پرونده و احقاق حقوق در پرونده‌های متفاوت لازم است از وکیل پایه یک دادگستری استفاده کنید که در مورد موضوع پرونده شما تبحر دارد.

حتما بخوانید  مشاوره حقوقی

عقد وکالت با وکیل خوب چه خصوصیاتی دارد؟

عقد وکالت با وکیل خوب چه خصوصیاتی دارد؟
عقد قرارداد وکالت که در آن دو طرف متعهد می‌شوند در مقابل هم مسئولیت‌هایی را به جا آورند قراردادی است جایز و به طرفین در این قرارداد (عقد) وکیل و موکل گفته می‌شود، این قرارداد می‌تواند مطلق با مقید باشد به این معنی که وکالت مطلق در تمام امور موکل است، برای اداره کردن اموال موکل.

برای برقراری عقد وکالت لازم است در مورد کسی که می‌تواند خود کاری را انجام دهد وکالت گرفته شود، یعنی اگر شخصی مجنون است و حقی برای انجام فعالیتی ندارد نمی‌تواند وکالت به فردی دیگر دهد که آن عمل را برای او انجام دهد. در قرارداد وکالت قید می‌شود که وکیل باید از انجام فعالیتی که موجب خسارت به موکل می‌شود پرهیز کند. در وکالت اجتماعی قید می‌شود که هیچ یک از وکلا بدون دخالت دیگر وکلا نمی‌توانند اقدامی انجام دهند. حق‌الوکاله در عقد وکالت ثبت شده و اگر ثبت نشود مطابق با عرف پرداخت می‌شود.

وکیل خوب چه کسی است؟

موارد قانونی که در عقد وکالت ذکر می‌شود که تعهدات دو طرف را تعیین می‌کند اهمیت فراوان دارد ولی علاوه بر آن لازم است که در عقد وکالت به مواردی در وکیل توجه شود که می‌تواند در آینده نتیجه را تعیین کند. اگر وکیل از فن بیان و فن دفاع خوبی برخوردار نیست، افراد متعددی از دفاع او رضایت ندارند این عقد وکالت ممکن است به نفع موکل تمام نشود. پس لازم است نکاتی فراتر از اینکه وکیل پایه یک دادگستری دارای مدرک معتبر برای وکالت است توجه شود. مهم‌ترین این موارد سابقه وکیل است.

در موسسه حقوقی می‌توان به راحتی از سابقه وکیل مطلع شد، سابقه هر وکیل تجربه او در زمینه‌ای مشخص است که نشان می‌دهد او در چه حوزه‌ای از موارد حقوقی و قضایی تخصص دارد و پیش از این چه پرونده‌هایی را به او سپرده‌اند، گاهی بهترین وکیل خانواده در پرونده مالی شکست می‌خورد زیرا تجربه و تخصص لازم در موردهای دیگر را ندارد. وکالت نیز مانند سایر حوزه‌ها همچون مهندسی و پزشکی تخصصی است و باید به این موضوع پیش از عقد قرارداد وکالت توجه کرد.

وکیل خوب در اولین قرار با شما ارتباطی صحیح می‌گیرد، به حرف‌های موکل گوش می‌دهد، موارد لازم را یادداشت می‌کند، مدارکی که لازم است را یادآوری کرده و روند پرونده را به صورت ساده بیان می‌کند. هیچ‌کس نمی‌تواند پیش‌گویی کند یا از قبل بداند قاضی چه نظری خواهد داشت، اینکه وکیل احتمالات متفاوتی برای پایان پرونده در نظر بگیرد نه تنها تخصص او را زیر سؤال نمی‌برد بلکه نشان می‌دهد که او در کار وکالت تجربه کافی دارد.

برای آنکه بتوانید با وکیلی در موضوع مورد نظر خود، در تمامی موارد کیفری ، حقوقی و… بهترین وکیل را بیابید که در این حوزه تخصص دارد برای مشاوره با موسسه حقوقی صاحب اندیشه شود با شماره تلفن ۰۲۱۴۴۲۱۱۴۱۴ تماس بگیرید.

مزایای استفاده از وکیل پایه یک دادگستری

استفاده از وکیل به خصوص در جرایم کیفری بسیار اهمیت دارد، اگر طرف مقابل وکیل داشته باشد و شخص بدون وکیل در دادگاه حاضر شود ممکن است با گفتن جملاتی ساده حق خود را ضایع کند، ممکن است فکر کنید قانون را مطالعه می‌کنید و با اطلاع کامل در دادگاه حاضر می‌شوید ولی این تفکر مثل این است که شما با مطالعه یک کتاب مهندسی قصد داشته باشید خانه خود را بسازید، این کار غیر ممکن است چون هیج تخصصی را نمی‌توان با مطالعه یک کتاب به دست آورد، کارآموزان وکالت پس از حدود ۵ سال مطالعه قانون همچنان لازم است دو سال را در کنار سرپرست در دادگاه‌ها شرکت کنند تا بتوانند بهترین روش دغاع را بیاموزند.

بنابراین برای مسائلی که ممکن است احکام سنگین برای شما داشته باشد و در زندگی‌تان تاثیر بسیار زیادی می‌گذارد هرگز استفاده از وکیل متخصص و پایه یک دادگستری را کنار نگذارید، داشتن وکیل به شما در روند دادرسی و حتی در زمانی که نیازی به دادگاه ندارید آرامش می‌دهد و استرس‎ها را از شما دور می‎کند زیرا اطمینان دارید شخصی حرفه‌ای مدافع حقوق شما است. وکیل می‌تواند از پرونده شما رونوشت تهیه کند، پیش از دادگاه پرونده را مطالعه کرده و سپس راه صحیح دفاع یا اظهارات را مشخص کند. مراجعه به وکیل و مشاوره حقوقی و داشتن وکیل از حقوق هر شهروند و فرد است و نباید از حق گذشت زیرا این نیاز در قانون برای فرد در نظر گرفته شده است و در صورت نادیده گرفتن آن می‌تواند عواقبی جبران‌ناپذیر برای فرد در پی داشته باشد.

حتما بخوانید  تاثیر قیمت سکه بر تعداد زندانیان مهریه به چه صورت می باشد؟

موارد عزل وکیل

قرارداد وکالت که بین موکل و وکیل برقرار می‌شود نیز مانند هر قراردادی ممکن است نیاز به فسخ داشته باشد. در هر مرحله از دادرسی که قرار دارید و پس از عقد قرارداد وکالت می‌توانید به موجب قانون وکیل عزل کنید. قرارداد وکالت قراردادی است که به وکیل برای انجام فعالیت‌ها و اقدامات قضایی و اداری نمایندگی می‌دهد به این منظور که فردی وکیل خود را به نیابت از خود برای انجام امور قضایی و اداری نماینده می‌کند. در اصلاح حقوقی این قرارداد جایز است به این معنی که هر دو طرف در هر زمانی که بخواهند می‌توانند عقد وکالت را فسخ کنند. در قانون درباره این فسخ مواردی بیان شده است از جمله در ماده ۶۷۹ قانون مدنی نوشته شده است که: «موکل می‌تواند هر وقت بخواهد وکیل را عزل کند.»

البته در این ماده موارد استثنا نیز برشمرده شده است و در ادامه تصریح می‌شود که: «مگر اینکه وکالت وکیل یا عدم عزل وکیل در ضمن عقد لازمی شرط شده باشد» عقد وکالت شامل قرارداد وکالت بین هر دو نفری است ولی این قانون در مورد همه انواع عقد قرارداد از جمله قرارداد وکالت وکلای دعاوی نیز صدف می‌کند.

با توجه به قانون موکل هر زمانی از دادرسی می‌تواند وکیل خود را عزل کند. ولی برای عزل وکیل پایه یک دادگستری نیز مواردی به صورت جداگانه در نظر گرفته شده است تا در پرونده اخلالی ایجاد نشود برای مثال لازم است پس از عزل وکیل این موضوع به اطلاع دادگاه برسد در غیر این صورت هر اقدام و فعالیتی که وکیل پس از عزل خود انجام دهد مؤثر است.

همچنین در ماده ۳۷ قانون آیین دادرسی مدنی تصریح شده است که عزل وکیل دادگستری مانع جریان دادرسی نخواهد شد. مگر آنکه توضیحی لازم باشد که در این صورت طبق ماده ۴۰ قانون آیین دادرسی مدنی در صورتی که توضیحی لازم باشد دادگاه آن را قید کرده و به موکل اطلاع می‌دهد که خود موکل یا وکیل جدید در زمان مشخص شده برای توضیح در دادگاه حاضر شوند. این تجدید جلسه تنها زمانی اتفاق می‌افتند که در دادگاه نیازی به توضیح باشد وگرنه روند دادرسی به تأخیر نمی‌افتند و دادگاه این جلسه را تجدید نخواهد کرد.

نتیجه‌گیری

در این مطلب به‌اختصار به انواع قرارداد وکالت و ویژگی‌ها، توانایی‌ها، تحصیلات و تخصص وکیل پایه یک دادگستری و تفاوت او با وکیل پایه دو دادگستری پرداختیم به طور خلاصه تفاوت این دو در تجربه و تخصص مورد نیاز است به طوری که برخی از وکلا در دوره آموزشی و پیش از قبولی در امتحان نهایی پروانه وکالت پایه دو دادگستری را دارند و پس از تائید صلاحیت آن‌ها است که پروانه پایه یک دادگستری را دریافت می‌کنند و بنابراین وکیل پایه یک دادگستری تخصص و دانش و تجربه بیشتری برای دفاع از پرونده و پیشبرد آن در دادگاه را دارد.

همچنین حق‌الوکاله وکیل پایه یک دادگستری بیشتر از وکلای پایه دو است و افرادی که می‌خواهند از وکیل پایه دو دادگستری استفاده کنند باید این موضوع را در نظر داشته باشند که این وکلا محدودیت‌هایی را برای پذیرش و پیگیری پرونده‌های حقوقی و قضایی دارند از جمله اینکه پرونده‌های مالی که بیش از ۵۰ میلیون تومان واخواست آن باشد را نمی‌توانند بپذیرند و برای آن در دادگاه حاضر شوند. در مورد پذیرش پرونده در حوزه حقوق و قضا نیز تخصص گرایی حاکم است و برای آنکه به بهترین شکل موارد حقوقی و قضایی خود را پیگیری کنید که در مواردی می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد لازم است وکیل پایه یک دادگستری را انتخاب کنید که در مورد موضوع پرونده شما تخصص داشته باشد.

منبع : ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد

6 دیدگاه برای “وکیل پایه یک دادگستری

 1. علی اکبری گفته:

  سلام
  برای انحصار وراثت لازمه تمام اموال شخص فوت شده رو به اداره مالیات گزارش بدیم؟

  • تحریریه صاحب اندیشه گفته:

   سلام
   با توجه به قوانین موجود در کشور که اخیرا ابلاغ شده است شورای حل اختلاف برای صدور گواهی حصر وراثت هیچ‌گونه احتیاجی به گواهی اداره مالیاتی نداشته و افراد می توانند بدون آنکه نیاز باشد تا به اداره دارایی و مالیات مراجعه کنند اعلام اموال را نسبت به اخذ گواهی حصر وراثت دریافت نمایند.

 2. مریم احمدی گفته:

  سلام میخواستم بپرسم اگر همسر یک زن بعد از جدایی از زن فوت بشه آیا اون زن از همسرش ارث میبره؟

  • تحریریه صاحب اندیشه گفته:

   سلام
   با توجه به ماده ۹۴۳ قانون مدنی در صورتی که فرد شوهر از زن خود با استفاده از طلاق رجعی جدا گردد و هریک از توجهی زن و شوهر قبل از آنکه انقضای عده صورت پذیرد فوت کردند شخص مورد نظر که زنده است از متوفی ارثی خواهد برد. یکی از زوجین بعد از به اتمام رسیدن انقضای عده از بین رفته و فوت کند و همچنین نوع طلاق صورت گرفته نیز از نوع بائن باشد هیچ یک از افراد از یکدیگر ارثی نخواهند برد.

 3. اصغر کیهان گفته:

  سلام ممنون بخاطر سایت خوبتون
  میشه بفرمایید ممکنه مرد بخاطر پرداخت نکردن مهریه ممنوع الخروج بشه اگر جواب بله است وکیل پایه یک دادگستری میتونه این مشکل رو برطرف کنه؟

  • تحریریه صاحب اندیشه گفته:

   سلام ممنون که با نظراتتون ما رو دلگرم میکنید
   در جواب سوال اول باید گفت در حالت کلی زمانی که بحث طلاق پیش می‌آید و یا زن خواهان دریافت مهریه خود می باشد می تواند از طریق دفاتر رسمی اقدام نموده و در نتیجه به بحث صدور اجراییه برای دریافت مهریه مبادرت ورزد که بعد از ابلاغ آن به همسر زن این فرد می تواند تمام انواع منقول و غیرمنقول همسرش را بازداشت نموده از حق خود را طلب نماید البته در برخی موارد این امکان وجود دارد تا زن دسترسی به همراه شوهرش نداشته باشد و نتواند به صورت مالی برای وجود تلاش اقدام نمایند و یا همچنین در مواردی ممکن است که مرد از معرفی اموال خودداری نماید که در این شرایط می‌توان دستور ممنوع الخروج شدن مردم را صادر نمود تا مرد به دلیل پرداخت نکردن مهریه و اعسار از پرداخت عوارض خروج از کشور را نداشته باشد و از این طریق تا مانع او شد تا او مجبور به پرداخت حق همسر خود گردد.
   اما در خصوص سوال دوم درباره وکیل پایه یک دادگستری ممنون میشم برای دریافت مشاوره حقوقی در این زمینه با کارشناسان ما بصورت تلفنی در تماس باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .