پادکست حقوقی صاحب اندیشه

آدرس : تهران ، فلکه دوم صادقیه ، برج افق ، طبقه ششم ، واحد ۶۰۴

تفاوت وکیل تسخیری و معاضدتی چیست؟

موسسه حقوقی صاحب اندیشه

تفاوت وکیل تسخیری و معاضدتی چیست؟ هر کدام از این انواع وکالت تعریف مشخصی داشته و کاربردی مشخص نیز برای کاربران ایجاد می‌نمایند. صحبت کردن درباره تفاوت‌های این دو مانند تبیین شرایط مختلفی است که کاربران می‌توانند در مواقع ضروری از آنها استفاده کنند. خدمات وکالت در موسسه حقوقی تنوع بالایی دارد که دلیل ایجاد این تنوع نیز دسترسی کاربران به همه شرایط و امکانات در صورت نیاز می‌باشد. وکیل پایه یک دادگستری وظایف بسیار گسترده‌ای در قانون دارد که با کسب جواز پروانه وکالت از سوی کانون وکلا متعهد به انجام آنها است. وکیل تسخیری و وکیل معاضدتی نیز از جمله مسئولیت‌هایی هستند که دادگستری و کانون وکلا روی دوش وکلا قرار داده‌اند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی تفاوت وکیل تسخیری و معاضدتی پرداخته و شرایط استفاده از آنها را برای کاربران تبیین نماییم. هر چند هر دو این دو نوع وکالت تنها در جهت رفاه حال هرچه بیشتر متقاضیان در قانون پیش بینی شده است، اما با این وجود شناخت تفاوت‌های آنها می‌تواند سطح آگاهی کاربران را افزایش دهد.

وکیل معاضدتی چیست؟

قبل ز پرداختن به تفاوت وکیل تسخیری و معاضدتی ابتدا بایستی تعریف آنها را در قانون با هم مرور کنیم. وکیل معاضدتی یکی از انواع وکیل است که در مواقع اضطرار و نداشتن تمکن مالی از طرف دو طرف دعاوی حقوقی به صورت رایگان و یا با شرایط خاص به آنها اعطا خواهد شد. در پرونده‌های حقوقی به دلیل پیچیدگی‌های زیاد و عدم امکان دفاع خود کاربر از خود، قانون برای رعایت حقوق شهروندی حق استفاده از وکیل به صورت رایگان را در نظر گرفته است.

مراحل اخذ وکیل معاضدتی در قانون بسیار ساده است. طبق تعریف وکیل معاضدتی هر فردی به دلیل نداشتن تمکن مالی لازم برای اخذ وکیل در پرونده‌های حقوقی می‌تواند درخواست این نوع وکیل را از کانون وکلا داشته باشد. بعد از ثبت درخواست، کانون وکلا با یک مرحله بررسی در صورت احراز شرایط، اقدام اخذ وکیل برای او خواهد نمود که در اصطلاح وکیل معاضدتی نامیده می‌شود. این تعریف تا حدی می‌تواند تبیین کننده تفاوت وکیل تسخیری و معاضدتی باشد.

وکیل تسخیری چیست؟

وکیل تسخیری نیز یکی دیگر از امکاناتی است که قانون در اختیار شهروندان قرار داده است ا در صورت عدم داشتن منابع مالی لازم برای اخذ وکیل برای دفاع از خود در پرونده‌های کیفری از آن استفاده کنند. کیفری بودن یا حقوقی بودن پرونده مهم‌ترین تفاوت وکیل تسخیری و معاضدتی برای کاربران است. در پرونده‌های کیفری و مخصوصاً آنهایی که مجازات‌های بسیار سنگینی مانند اعدام، حبس ابد و یا … دارند، داشتن وکیل حق قانونی هر متهمی است. دادگاه در صورت نداشتن شرایط مناسب مالی، برای برابری حقوق وی با شاکی اقدام به اخذ وکیلی رایگان برای وی خواهد کرد که اصطلاحاً وکیل تسخیری نامیده می‌شود.

استفاده از خدمات وکیل تسخیری رایگان بوده و حتی در مواقعی دادگاه آن را برای متهم اجباری می‌نماید. وکیل تسخیری مانند هر وکیل پایه یک دادگستری دیگر با تمام توان خود در جهت رفع اتهام از متهم بر آمده و به دنبال تهیه مدارک لازم برای دفاع از وی در دادگاه خواهد بود. اطلاع از این حق شهروندی این امکان را برای کاربران فراهم می‌آورد تا در صورت قرارگیری در چنین شرایطی بتوانند بهترین شرایط را برای خود ایجاد نمایند.

 

مراحل طلاق توافقی

 

تفاوت وکیل تسخیری و معاضدتی

با مشاهده تعریف هر کدام از دو اصطلاح وکیل تسخیری و وکیل معاضدتی برخی از تفاوت‌های عمده آنها مبرهن شد. در این بخش نیز قصد داریم تا تفاوت وکیل تسخیری و معاضدتی را به صورت مورد به مورد با هم مقایسه نماییم.

  • تفاوت وکیل تسخیری و معاضدتی در حق‌الوکاله

حق‌الوکاله وکیل تسخیری از بودجه دادگستری تأمین شده و کاربران نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای بابت آن نخواهند داشت. حق‌الوکاله وکیل معاضدتی به دو صورت محاسبه می‌شود. در صورت مالی بودن پرونده حقوقی این حق در صورت موفقیت آمیز بودن پرونده از درآمدهای موکل اخذ خواهد شد و در غیر این صورت از جانب کانون وکلا تأمین می‌شود.

  • تفاوت وکیل تسخیری و معاضدتی در نوع پرونده

مهم‌ترین تفاوت و عمده‌ترین تفاوت میان وکیل معاضدتی و وکیل تسخیری در نوع پرونده‌هایی است که به آنها ارجاع داده می‌شود. وکیل معاضدتی در پرونده‌های حقوقی و وکیل تسخیری در پرونده‌های کیفری برای دفاع از حق متهم وارد دادگاه می‌شوند.

  • تفاوت وکیل تسخیری و معاضدتی در مرجع اخذ آنها

وکیل معاضدتی با درخواست فرد به کانون وکلا به اجرا درمی‌آید؛ اما وکیل تسخیری توسط دادگاه برای پرونده‌های کیفری اخذ خواهد شد.

  • اجباری بودن وکیل تسخیری

گاها به دلیل پیچیدگی‌های زیادی که در برخی پرونده‌های کیفری وجود دارد، به دلیل عدم اطلاع متهم از قوانین و تلف نشدن وقت دادگاه، قاضی حضور وکیل تسخیری را در پرونده اجباری می‌نماید. این اجبار مخصوصاً در پرونده‌هایی با مجازات‌های سنگین حتمی خواهد بود.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی تفاوت‌های میان وکیل تسخیری و وکیل معاضدتی پرداختیم و شرایط استفاده از آنها را نیز برای کاربران تبیین نمودیم. آشنایی با این حقوق قانونی و حق شهروندی باعث می‌شود تا در زمان‌های مقتضی آنها بتوانند درست تصمیم بگیرند. هر دو نوع وکیل تسخیری و معاضدتی از میان بهترین وکلای دادگستری انتخاب می‌شود و آنها با همه توان خود برای خروج متهم از پرونده مذکور تلاش خواهند کرد. از این رو تنها به دلیل عدم پرداخت حقوق نباید نگران کم کاری از جانب آنها باشید.

موسسه حقوقی صاحب اندیشه با دارا بودن تیمی با تجربه از انواع وکیل پایه یک دادگستری خدمات خود را برای کاربران تهرانی آماده کرده است. کاربران می‌توانند با درخواست مشاوره حقوقی هر گونه سؤال و ابهامی را با ما مطرح کرده و پاسخ مناسبی هم برای آن دریافت کنند. اطلاع از حقوق شهروندی مسئولیت دیگری است که در صاحب اندیشه روی دوش خود حس می‌کنیم. درج چنین مقالاتی برای افزایش سطح آگاهی کاربران و اطلاع از حقوق شهروندی آنها بوده و در آینده می‌تواند شرایط بهتری را در برخورد با مسائل حقوقی و کیفرید برای آنها رقم بزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *