پادکست حقوقی صاحب اندیشه

آدرس : تهران ، فلکه دوم صادقیه ، برج افق ، طبقه ششم ، واحد ۶۰۴

دعوای تخلیه و اجاره معوقه

موسسه حقوقی صاحب اندیشه

دعوای تخلیه و اجاره معوقه چیست؟

یکی از مهم ترین دعاوی مرتبط با املاک، دعوای تخلیه و اجاره معوقه میباشد و هر کدام از این دعاوی توضیحات و مراحل خود را دارا میباشند. از جمله دعاوی تخلیه میتوان به دعوای خلع ید غاصبانه، دعاوی تصرف و تخلیه اشاره کرد.

عدم دانش کافی و آگاهی نسبت به دعاوی تخلیه و اجاره معوقه و اقامه غلط آن میتواند نتیجه مورد نظر را در نداشته باشد. با توجه به افزایش اجاره بها و ودیعه مسکونی و حجم بالای اینگونه قرارداد ها در کشور، دعاوی حقوقی مربوط به املاک هم افزایش یافته است.

اجاره قراردادی است که به موجب آن مستاجر با پرداخت مبلغی به موجر، میتواند مدت معینی (مثلا یک هفته، یک ماه، یک سال و…) از منافع مورد اجاره بهره مند شود. گاها پیش می آید که بین موجر و مستاجر مشکلاتی در مورد پرداخت اجاره پیش بیاید و بنا به دلایلی مستاجر از پرداخت اجاره خودداری کند. به عنوان مثال مستاجر چندین ماه اجاره بها را پرداخت نکند. در این حالت موجر درخواست مطالبه اجور معوقه را به دادگاه ارائه میکند.

مدارک اثبات عدم پرداخت اجاره بها

قبل از اقدام به مطالبه اجور معوقه، موجر باید ضمن ارائه دادخواست مدارکی را که تایید کننده عدم پرداخت اجاره بها هستند را هم به همراه داشته باشد. از جمله این مدارک میتوان به کپی برابر اصل اجاره نامه تنظیم شده که به امضاء موجر و مستاجر رسیده باشد را نام برد.

مدارک گفته شده باید به دادخواست پیوست و تقدیم دادگاه شوند. نکته مهم دیگر که باید مورد توجه قرار داد این است که دعوای مطالبه اجاره بها و مطالبه اجرت المثل با یکدیگر تفاوت دارند. مطالبه اجور معوقه هنگامی مطرح میشود که قرارداد اجاره بین موجر و مستاجر تنظیم شده است و مستاجر اجاره بهای تعیین شده را پرداخت نکرده باشد اما مطالبه اجرت المثل برای هنگامی است که قرارداد اجاره وجود نداشته باشد یا تصرفات به صورت غصبی و بدون اجازه یا موافقت مالک باشد.

 

نحوه مطالبه اجاره های معوقه

برای مطالبه اجاره بهای مانده از سوی مستاجر باید مشخصات خواهان و خوانده را در نمونه دادخواست های چاپی توسط قوه قضاییه که در اختیار عموم قرار داده شده است وارد کرد. و در ادامه خواسته خواهان باید در ستون خواسته و شرح خواسته باید در متن دادخواست تنظیم و به دادگاه صالح تحویل داده شود.

بعد از تنظیم دادخواست توسط موجر و ابلاغ زمان دادرسی به خوانده یا موجر و پس از بررسی دادخواست ارائه شده توسط خواهان و همچنین دفاعیات خوانده یا مستاجر در صورتی که حق با خواهان باشد، دادگاه رای خود را صادر میکند. و سپس میزان اجاره بهای پرداخت نشده توسط مستاجر باید به موجر پرداخت شود. همچنین مدت زمانی که اجاره بها پرداخت نشده نیز در حکم صادر میشود.

در صورتی هم که رای غیابی باشد خوانده یا مستاجر میتواند نسبت به واخواهی و سپس تجدید نظر در رای دادگاه اعتراض کند و همچنین اگر موجر به رای صادره اعتراض داشته باشد میتواند در مهلت تعیین شده در رای به آن اعتراض کند.

 

'گواهی عدم سوء پیشینه

 

اگر در مورد دعوای تخلیه و اجاره معوقه اطلاعات کافی ندارید بهتر است با مراجعه و یا تماس با موسسه حقوقی صاحب اندیشه با وکلای ما مشورت های لازم را انجام دهید و با در اختیار گرفتن یک وکیل مجرب بهترین نتیجه ممکن را برای خود کسب کنید.

پرداخت وجه التزام

این امکان وجود دارد که در قرارداد ذکر شده باشد اگر مستاجر در زمان مقرر ملک را تخلیه نکند باید روزانه مبلغی را به عنوان وجه التزام به موجر پرداخت کند.

حال در صورتی که مستاجر ملک را در موعد مقرر تخلیه نکند، موجر میتواند علاوه بر اجور معوقه، وجه التزام تعیین شده در قرارداد را مطالبه کند. البته در این مورد، شورای حل اختلاف یا دادگاه محل اقامت مستاجر صالح برای رسیدگی میباشد. دادگاه میتواند مستاجر را طبق قرارداد محکوم به پرداخت وجه التزام کند.

 

مدارک لازم برای دعوای مطالبه اجاره های معوقه

مدارکی که باید ضمیمه دادخواست شود و تقدیم دادگاه شود عبارتند از:

  • کپی مصدق اجاره نامه
  • کپی مصدق اسناد مالکیت
  • تنظیم دادخواست و همچنین ذکر درخواست موجر در ستون دادخواست و شرح خواسته در متن
  • کپی مصدق (کپی برابر اصل) اوراق شناسایی و هویتی

هزینه دادرسی دعاوی اجاره های معوقه

دعوای مطالبه اجور معوقه جزو دعاوی مالی محسوب میشود و هزینه دادرسی هم باید مطابق دعاوی مالی پرداخت شود. بنابراین اگر رسیدگی به دعوا در صلاحیت شورای حل اختلاف باشد، دو و نیم درصد بهای خواسته باید به عنوان هزینه دادرسی پرداخت شود. و اگر دادگاه برای رسیدگی به دعوا صلاحیت داشته باشد، سه و نیم درصد بهای خواسته باید به عنوان هزینه دادرسی پرداخت شود.

به این ترتیب مطابق میزان اجاره بهایی که مطالبه میشود، موجر باید هزینه دادرسی را طبق تعرفه به دادگستری پرداخت کند و پس از اینکه رای دادگاه به نفع موجر صادر شد، موجر میتواند اجور معوقه را از مستاجر دریافت کند.

نکته: برای دادخواست تخلیه نیز مانند دادخواست اجاره بهای مانده  فرم های چاپی وجود دارد و به همان ترتیب که در مقاله ذکر شد ارائه میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *