پادکست حقوقی صاحب اندیشه

آدرس : تهران ، فلکه دوم صادقیه ، برج افق ، طبقه ششم ، واحد ۶۰۴

دعوای خلع ید چیست و هزینه ی آن چقدر است؟

موسسه حقوقی صاحب اندیشه

دعوای خلع ید چیست؟

دعوای خلع ید یکی از انواع دعاوی ملکی حقوقی می باشد که وکیل ملکی موظف به انجام امور حقوقی آن می باشد. منظور از دعوای خلع ید، دعوایی است که مالک یک مال غیرمنقول ( غیر قابل انتقال ) مانند خانه، زمین، آپارتمان و … به طرفیت شخصی که به صورت غیر قانونی ملک او را تصرف کرده است، اقامه می کند. در این دعوا مالک از دادگاه می خواهد که به تصرف غیر قانونی شخص متصرف پایان بخشیده و ملک او را از تصرف او خارج نماید.

یکی از شروط اصلی تحقق دعوای خلع ید داشتن مالکیت قطعی و مسلم است؛ به این معنی که مالک با داشتن سند رسمی که مالکیت او را اثبات می نماید اقدام به تنظیم دادخواست خلع ید جهت احقاق حق خود نماید. بنابراین اگر مالک سند عادی داشته باشد نمی تواند مستقیما دعوای خلع ید را طرح نماید بلکه ابتدا باید اقدام به تنظیم سند رسمی نماید و سپس دعوا را مطرح نماید.

نکته دیگر در خصوص دعوای خلع ید این است که منحصرا در خصوص اموال غیر منقول می باشد و اگر کسی خودروی شخص دیگری را که یک مال منقول می باشد به طرز غیر قانونی تصرف کند، امکان طرح دعوای خلع ید علیه او وجود ندارد؛ زیرا دعوای خلع ید صرفا در خصوص اموال غیر منقول است.

 

وصیت نامه

 

طرفین دعوای خلع ید چه کسانی هستند؟

هر دعوایی که در محاکم مطرح می شود دارای  دو طرف است، خواهان و خوانده.

خواهان  کسی است که ملک او مورد تصرف قرارگرفته است و خواستار خلع ید از متصرف می باشد.

خوانده در دعوای خلع ید کسی است که ملک خواهان را تصرف کرده است و در صورت اثبات ادعای خواهان ملزم به تخلیه ملک می باشد.

دعاوی خلع ید فقط از جانب مالک رسمی  یا وکیل او و یا نماینده قانونی وی قابل طرح می باشد.

 

چگونگی طرح دعوای خلع ید

به دلیل نکاتی که در طرح دعوای خلع ید وجود دارد، بهتر است با مشورت و کمک یک وکیل ملکی با تجربه انجام شود زیرا این نکات دارای اهمیت بسیاری هستند و تخصص و تجربه یک وکیل است که این نکات را مدنظر قرارداده و مطابق با آن دعاوی خلع ید را مطرح می کند. بنابراین مالک پس از مراجعه به وکیل ملکی و با ارائه سند رسمی به وکیل، اقدام به تنظیم دادخواست می نماید.

شرایط اساسی طرح دعاوی خلع ید

احراز تصرف خوانده

یکی از نکاتی که هنگام طرح دعوای خلع ید باید مورد توجه قرار گیرد احراز تصرف خوانده است. به این معنی که مالک باید تصرف غیر قانونی خوانده دعوا در ملک خود را اثبات نماید. برای اثبات تصرف خوانده دعوا به دلایل مختلفی می توان استناد نمود. یکی از بهترین دلایلی که می توان به آن استناد نمود، تامین دلیل است.اگر در دعاوی خلع ید، تصرف خوانده اثبات نشود، دعوا منجر به قرار رد دعوا می شود.

غیر قانونی بودن تصرف خوانده

اصلی ترین ادعای خواهان در دعوای خلع ید این است که شخص متصرف بدون اجازه او و به صورت غیر قانونی ملک او را تصرف کرده است. اگر مالک ملک خود را اجاره داده باشد و مستاجر پس از اتمام مدت قرارداد اجاره از تخلیه ملک خودداری نماید، در این صورت نمی توان دعاوی خلع ید مطرح کرد.

 

رسیدگی به دعوای خلع ید و دادگاه دارای صلاحیت

دعوای خلع ید دعوای حقوقی است و در صلاحیت دادگاه است. و چون مربوط به اموال غیرمنقول است قابل طرح در شورای حل اختلاف نیست. طبق قانون آیین دادرسی مدنی کلیه دعاوی که در خصوص املاک مطرح می شوند، در صلاحیت دادگاه محلی است که ملک در آنجا واقع است. به طور مثال اگر ملکی در تهران واقع باشد و کسی قصد اقامه دعوا در خصوص این ملک داشته باشد، صلاحیت رسیدگی به این دعوا در دادگاه های عمومی تهران می باشد.

مدت زمان رسیدگی به این پرونده ها متفاوت می باشد. نکته ای که در این خصوص حائز اهمیت می باشد شناخت و آگاهی شخص خواهان از قوانین و مقررات و همچنین حقوق خود می باشد. بنابراین پیشنهاد می شود به منظور طرح این دعاوی از یک وکیل ملکی کمک بگیرید.

پس از آنکه حکم به نفع خواهان از جانب دادگاه صادر گردید و قطعی شد پرونده به اجرای احکام فرستاده می شود. در این مرحله اجرای احکام ابلاغیه ای مبنی براینکه خوانده باید ظرف بیست روز ملک را تخلیه کند، صادر می نماید. بنابراین اگر پس از گذشت این مهلت تخلیه صورت نگرفت، به دستور قاضی اجرای احکام ملک توسط ضابطین قضایی تخلیه می شود.

امکان طرح دعوای خلع ید علیه ورثه

در ملک موروثی هر یک از وراث در جزء به جزء مال شریک و سهیم هستند. به این ترتیب در صورت تصرف یکی از ورثه در ملک موروثی، هر یک از وراث می توانند علیه او اقدام به طرح دعاوی خلع ید نمایند.

بر اساس قانون، ماترک و اموالی که به عنوان ارث برای وراث گذاشته می شود، به عنوان ملک مشاع محسوب می شوند و بر اساس قوانین مربوط به ملک مشاعی رسیدگی می شوند.

هزینه دعاوی خلع ید

هزینه دادرسی در دعاوی مالی غیر منقول و خلع ید باید مطابق ارزش معاملاتی املاک هر منطقه تعیین و سپس بر اساس آن هزینه دادرسی پرداخت شود. وصول هزینه دادرسی با دفتر دادگاه است و مدیر دفتر دادگاه با استعلام ارزش معاملاتی ملک از اداره امور اقتصادی و دارایی، هزینه دادرسی را محاسبه و از خواهان دریافت می نماید. هزینه اخذ وکیل برای دعاوی خلع ید، بستگی به توافقات وکیل و موکل دارد و معمولا به صورت درصدی می باشد.

استثنائات اجرای حکم خلع ید

همانطور که ذکر شد پس از صدور حکم خلع ید و قطعی شدن آن نوبت به اجرای حکم می رسد اما گاهی اوقات موانعی بر سر راه اجرای حکم خلع ید وجود دارد.

از جمله مواردی که حکم خلع ید در مورد آنها اجرا نمی شود می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • هنگامی که محکوم علیه فوت نماید و یا محجور شود.
  • ممانعت نمودن محکوم علیه در برابر مامورین اجرای حکم.
  • بسته بودن درب ورودی ملک و عدم امکان ورود به داخل ملک .
  • در صورتی که شرکا سابقا اجازه تصرف داده باشند.

پرسش های حقوقی مربوط به خلع ید

آیا تقاضای خلع ید در ملک مشاع امکان پذیر است؟

مشاع بودن یک ملک تاثیری در طرح دعوای خلع ید ندارد. بنابراین هر یک از مالکان مشاعی ملک که سهم مشاعی او به صورت غیر قانونی در تصرف مالک دیگر باشد،  می تواند علیه او دعاوی خلع ید مطرح کند.

 

جرم شهادت دروغ

 

برای طرح دعوای خلع ید چه مدارکی نیاز است؟

مالک باید به منظور طرح دعاوی در دادگاه علاوه بر تنظیم دادخواست خلع ید، مستندات و مدارک و اسناد رسمی خود را که مبنی بر مالکیت رسمی اوست را ضمیمه دادخواست نماید.

آیا امکان طرح دعاوی خلع ید برای ملکی که در رهن یا بازداشت است وجود دارد؟

بازداشت یا در رهن بودن ملک، مانعی برای طرح دعوای خلع ید نیست و امکان طرح دعوا برای چنین املاکی نیز وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *