پادکست حقوقی صاحب اندیشه

آدرس : تهران ، فلکه دوم صادقیه ، برج افق ، طبقه ششم ، واحد ۶۰۴

وکیل طلاق

یکی از رایج ترین مسائل حقوقی مریوط به طلاق میباشد. زوجین ممکن است به هر دلیلی از ادامه زندگی مشترک منصرف شوند و تصمیم به طلاق بگیرند. اینکه تصمیم آنها طلاق توافقی است و یا خیر بستگی به نظر زوجین دارد وبا توجه به شرایط خود در این مورد تصمیم میگیرند. اگر تصمیم به طلاق گرفتید بهتر است ابتدا با یک یا چند وکیل طلاق مشورت کنید.

در مبحث طلاق، زوجین میبایست بر سر مسائلی مانند مهریه، نفقه، جهیزیه، اجرت المثل، حضانت و غیره یا به توافق برسند یا اینکه دادگاه برای اینگونه موارد تصمیم میگیرد. داشتن درک درستی از موارد گفته شده میتواند در روند پروسه طلاق بسیار مؤثر باشد. در مبحث طلاق بهتر است که میزان بودجه تان را با وکیل طلاق در میان بگذارید تا وکیل شما درک درستی از امور مالی و هزینه های ازدواج شما داشته باشد. مشورت با یک وکیل طلاق میتواند شما را به این درک برساند تا با اعتماد بنفس بیشتری تصمیم بگیرید.

انواع روش های طلاق

طلاق به درخواست مرد, طلاق به درخواست زن, طلاق توافقی. هر سه نوع طلاق ذکر شده می تواند به صورت غیابی نیز امکان پذیر است. مواردی که طلاق به صورت غیابی انجام می شود مواردی است که هر یک از زوجین زندگی را ترک کند. یا در صورتی که هر یک از زوجین در زندان باشد، طرف دیگر می تواند غیابی طلاق دهد یا طلاق بگیرد.

بهترین وکیل طلاق

عنوان بهترین وکیل باعث میشود انتخاب وکیل مقداری سخت شود. به طو کلی یک وکیل طلاق باید تعدادی از ویژگی های مهم را داشته باشد تا بتوان به عنوان وکیل، کار ها و روند پرونده خود را با نهایت اطمینان به او سپرد. برای انتخاب بهترین وکیل یا به عبارتی یک وکیل خوب و مجرب باید نکات زیر را رعایت کرد.

1- موکل بهتر است قبل از مشاوره و در اختیار گرفتن وکیل، در مورد مسئله حقوقی مورد نظرش تحقیق کند و اطلاعات کسب کند تا از مهارت های وکیل خود اطمینان حاصل کنید.

2- یک وکیل خوب با موکل خود صادق است و سعی میکند تصویر درست و واقع گرایانه ای از مسائل پیش رو را به موکل ارائه دهد. این امر باعث میشود تا طرفین (وکیل و موکل) در آینده دچار سوء تفاهم نشوند.

3- موکل باید با وکیل خود راحت باشد و بتواند در مورد مشکلات و مسائل خود با او صحبت کند. وکیل باید بتواند با تمام وجود به صحبت های موکل گوش کند و تمام سعی خود را در جهت رفع مشکلات موکل خود بکار گیرد.

4- از جمله نکات مهم برای تشخیص یک وکیل طلاق خوب، تجربه او در زمینه دعاوی خانوادگی مانند طلاق است. وکیل طلاق مجرب باید نسبت به تمام مسائل حقوقی طلاق ازجمله مهریه، نفقه، حضانت و غیره آگاهی کامل داشته باشد و تجربه های لازم را کسب کرده باشد.

5- شاید مهم ترین نکته در مورد وکیل خوب، متعهد بودن او نسبت به موکل باشد. به طور یقین اگر وکیل تعهد های لازم را نسبت به موکل خود نداشته باشد و یا به عبارتی رغبتی برای موفقیت در پرونده نداشته باشد آن پرونده به احتمال زیاد به نتیجه مورد نظر نمیرسد. بنابراین تعهد شاید از تجربه هم مهم تر باشد.

برای دریافت مشاوره حقوقی تلفنی رایگان می‌توانید همین حالا با شماره ۰۲۱۴۴۲۱۱۴۱۴ تماس بگیرید.

درخواست طلاق از طرف زن

1- طبق شروط 12 گانه ضمن عقد ازدواج، که در سند ازدواج درج می شود، زن در صورت داشتن حق طلاق و در صورت تحقق این شروط می تواند خود را طلاق دهد.

2- در صورت وجود عسر و حرج برای زن به این معنی که اگر ادامه ی زندگی زناشویی برای زن عسر و حرج داشته باشد. عسر و حرج به معنای سختی است که عرفا قابل تحمل نمی باشد.

3- درخواست طلاق به وکیل به دلیل کراهت و تنفر نسبت به شوهر که در صورت بذل مهریه به شوهر، حکم طلاق صادر می شود.

مشاوره زوجه با وکیل طلاق

اگر زوجه بخواهد درخواست طلاق کند و از آنجایی که حق طلاق با مرد میباشد، مشورت زوجه با وکیل طلاق اهمیت بالایی پیدا میکند. با توجه به اینکه طلاق از طرف زن میتواند پرونده را برای او سخت کند و اگر در تنظیم دادخواست شرایط قانونی را رعایت نکند ممکن است با مشکلات زیادی روبرو شود.

بنابراین تنظیم دادخواست بوسیله وکیل طلاق با تجربه و حرفه ای میتواند روند پرونده را تغییر داده و از اتلاف وقت و هزینه اضافی هم جلوگیری شود. با راهنمایی های وکیل می توانید از پیامد های جبران ناپذیر عدم آگاهی از پروسه های حقوقی در امان باشید.

مزایای مشورت با وکیل طلاق

برای انجام طلاق، به خدمت گرفتن وکیل طلاق الزامی نیست و اگر درک خوبی از مسائل حقوقی دارید و فکر میکنید که به تنهایی قادر به رسیدن به نتیجه مورد نظر هستید میتوانید از گرفتن وکیل خودداری کنید. اما در غیر اینصورت بهتر است از یک وکیل طلاق با تجربه و آگاه به مسائل حقوقی کمک بگیرید. برخی از مزایای وکیل طلاق عبارتند از:

1- اگر به هر دلیلی نمیتوانید در روند پرونده از حقوق خود دفاع کنید، وکیل شما میتواند در این امر از حقوق شما دفاع کند.

2- با در اختیار داشتن وکیل طلاق نیازی به حضور شما در دادگاه نمیباشد. بدیهی است اگر زوجین هر کدام وکیل داشته باشند نیازی به حضور زوجین نمیباشد و وکلای آنها روند طلاق را طی میکنند.

3- وکیل طلاق با توجه به تجربه و دانشی که دارد، به تمام مسائل حقوقی طلاق آگاهی دارد و این امر میتواند در پیشبرد سریعتر پرونده تاثیرگذار باشد.

4- روند مسائل حقوقی میتواند برای برخی افراد گنگ باشد و نتوانند به تنهایی پرونده را پیش ببرند. در این موارد، وکیل میتواند کمک بسیار خوبی باشد.

5- در صورت تصمیم زوجین بر طلاق توافقی، وکلا میتواند تمام مراحل دادگاه و رسیدگی به پرونده را بجای زوجین انجام دهند.

ما در صاحب اندیشه همواره در کنار شما هستیم و همیشه امکان مشاوره حقوقی تلفنی از طریق شماره ۰۲۱۴۴۲۱۱۴۱۴ برای شما فراهم خواهد بود.

مدارک مورد نیاز طلاق

1- اصل شناسنامه

2- اصل کارت ملی

3- اصل سند ازدواج و یا در صورت نداشتن اصل سند، رونوشت برابر اصل را میتوان از دفتر ازدواج محل انعقاد نکاح دریافت کرد.

4- آزمایش بارداری

چند سوال در مورد طلاق

موسسه حقوقی صاحب اندیشه با سال ها تجربه و در اختیار داشتن وکلای مجرب و درجه 1 آماده ارائه خدمات حقوقی برای شما عزیزان میباشد. برای هرگونه مشاوره حقوقی با وکلای ما در هر زمینه ای میتوانید با ما تماس بگیرید و از مشاوره های رایگان هم استفاده کنید.

پرسش و پاسخ طلاق

اگر بخواهیم به صورت خلاصه توضیح دهیم طلاق توافقی یعنی هنگامی که زوجین به هر دلیلی قصد جدایی از یکدیگر را داشته باشند و در نتیجه خودشان در خصوص مسائلی مانند مهریه، حضانت فرزندان، نفقه و اینگونه موارد با هم توافق میکنند و دادگاه هم به این توافق احترام میگذارد. در این مقاله “صاحب اندیشه زرین” به 10 سوال پر تکرار طلاق توافقی پاسخ میدهد.

یکی از سوالات مهم مدت زمان طلاق توافقی است. پس از توافقات بر مسائل مالی و غیر مالی و در نهایت درخواست به مراجع قانونی اگر زوجین وکیل داشته باشند این رویه معمولا 10 الی 30 روز به طول خواهد انجامید.
رویه قانونی طلاق در هر شعبه و شهر نیز مختلف است و ممکن است در طول این روند تاثیر داشته باشد.

انجام جلسات مشاوره اجباری میباشد و زوجین باید قبل از طلاق توافقی این رویه را طی کنند. در بعضی از مناطق، زوجین به یا وکلای آنها به واحد مشاوره بهزیستی همان شهر ارجاع داده میشوند اما در تهران واحد مشاوره در همان مجتمع قضایی واقع شده است. همچنین بعضی شعب حضور زوجین را الزامی میدانند و بعضی ها هم حضور وکیل و یا حداقل یکی از زوجین را الزامی میدانند.

تعداد جلسات مشاوره طلاق توافقی 5 جلسه میباشد. بعد از گذراندن این جلسات در صورت صلاح، گواهی عدم تفاهم برای زوجین صادر میگردد و با این گواهی میتوانید دادخواست خود را ثبت کنید.

برای مشخص شدن اینکه زوجه باکره است یا باردار باید به پزشک قانونی مراجعه کند تا در گواهی عدم سازش موضوع بکارت قید شود چونکه زوجه باکره طلاقش بائن و زوجه مدخوله طلاق رجعی دارد و همچنین در مدت عده امکان رجوع به مابذل و عقد میباشد.

در شرایط طبیعی اگر که مشکل خاصی پیش نیاید طلاق توافقی بیشتر از 1 جلسه نخواهد شد و با توجه به اینکه دستور جلسه دادگاه “طلاق توافقی” تعیین شده و همچنین از نظر حقوقی پیچیدگی خاصی ندارد رسیدگی طولانی نخواهد بود. بنابراین، قاضی توافقات زوجین در صورت جلسه را قید میکند و آنها هم آن را امضا میکنند.

مهریه در طلاق توافقی چند حالت دارد و اساس آن بر توافقی است که زوجین با یکدیگر انجام داده اند. به صورت کلی مهریه در طلاق توافقی سه حالت دارد اول اینکه زوجه تمام مهریه خود را بذل میکند و چیزی بر عهده شوهر نمیماند. حالت دوم اینکه بخشی از مهریه خود را میبخشد و طرفین توافق میکنند که باقی مهریه را یا به صورت یکجا و یا به صورت قسطی، شوهر به زن پرداخت کند. حالت سوم این است که تمام مهریه درج شده در عقد نامه به صورت یکجا و یا قسطی به زوجه پرداخت شود.

بر خلاف تصور عموم بر اینکه چون زوجین بر سر طلاق با هم توافق کرده اند پس حضور در دادگاه هم الزامی نیست اما برای اخد رای طلاق توافقی یا گواهی عدم سازش حتما حضور در دادگاه الزامی است.

طبق ماده 29 قانون حمایت از خانواده در پرونده های طلاق حتی به صورت توافقی دادگاه مکلف است نفقه زوجه را تعیین کند. اما با توجه به اینکه طلاق به صورت توافقی است پس زوجین خود میتوانند میزان نفقه را تعیین کنند و میتوان گفت که نفقه در طلاق توافقی وابسته به اراده و توافق زوجین است.

بر اساس ماده 1999 قانون مدنی پرداخت نفقه فرزند بر عهده پدر است اما مادر میتواند با تعهد کتبی نفقه فرزند را بر عهده بگیرد.

در صورتی که این امر به وکیل سپرده شود نیازی به حضور زوجین نیست. اما زوجه باید برای دریافت گواهی عدم بارداری به آزمایشگاه مراجعه کند و مراحل دیگر طلاق توافقی را وکیل میتواند انجام دهد.

اگر شوهر تمام حق و حقوق همسرش را پرداخت کرده باشد میتواند بدون هیچ دلیلی همسرش را طلاق دهد.

بعد از مراحل دادگاه و دریافت گواهی عدم سازش، زوج گواهی را به دفتر طلاق تقدیم میکند و در نهایت با حضور دو مرد عادل طلاق جاری میشود. برای اطلاعات بیشتر مقاله طلاق توافقی را مطالعه کنید.