مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی رایگان

مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی یک هزینه اضافی یا راهی برای نجات از منجلاب مشکلات؟ این سوالی است که پاسخ آن را باید در خود ببینید. فارغ از همه تبلیغات و شعارهایی که یک موسسه حقوقی می‌تواند به شما ارائه دهد، آیا تصور نمی‌کنید که مشاوره حقوقی می‌تواند تا اندازه یک پزشک خوب برای شما درمان گر باشد؟ در واقع آگاهی و اطلاعات، بزرگترین اهرم موفقیت در زندگی امروز بشر در هر عرصه‌ای هستند و داشتن اطلاعات در همه زمینه‌ها امری تقریبا غیرممکن است. از این رو واژه مشورت و مشاوره در هر زمینه‌ای را باید به دید کسب اطلاعات به روز در آن زمینه بدانیم. بدون اطلاعات درست و دقیق هیچ موفقیتی حاصل نخواهد شد. با این حساب انتخاب با شما است. یا باید همه کتاب‌های حقوق و قوانین کشور را ورق بزنید و مطالعه کنید و یا در یک موسسه حقوقی خوب به دنبال مشاوره حقوقی باشید.

حتما شما هم با این جمله آشنایی دارید که مشاور امین افراد است. مشاوره حقوقی امانتی است که باید بین شما و مشاور و موسسه حقوقی تا ابد باقی بماند. مطلع کردن مشاور حقوقی از همه ابعاد و ریز و بم مشکلات می‌تواند در به سرانجام رسیدن هر چه بهتر آن مؤثر باشد. حقیقت را بگوییم و همه حقیقت را هم بگوییم. سؤالات حقوقی که هر روز ذهن ما را درگیر می‌کنند را نباید بی‌پاسخ رها کنیم. اما واقعیت این است که هر موسسه حقوقی و هر جلسه مشاوره حقوقی استعداد بیان حقیقت را در مراجعه‌کنندگان به وجود نمی‌آورند. اعتمادی که باید در لحظات اولیه شکل بگیرد، کم رنگ بوده و جریان مشاوره حقوقی را به بیراهه می‌کشاند. از این جهت همان‌قدر که مشاوره حقوقی از اهمیت بالایی برخوردار است، انتخاب موسسه حقوقی و وکیل نیز به همان اندازه مهم می‌باشد.

مقدمه

انسان‌ها به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند و ممکن است در این اجتماع در میان روابط بین فردی و روابط اجتماعی آن‌ها اختلاف‌هایی به وجود بیاید، در هر جامعه‌ای برای جلوگیری از اختلاف‌ها قوانینی وضع می‌شود و با توجه به آن‌ها کمتر درگیری و اختلافات بروز می‌کند و در صورتی که اختلاف و نزاعی بین طرفین به وجود بیاید با توجه به این قوانین مسائل بر طرف می‌شود. وکلا و حقوقدان‌ها کسانی هستند که می‌توانند با توجه به قوانین و آیین‌نامه‌ها دعاوی خانوادگی و تجاری و دعواهای حقوقی کیفری را حل کرده و به دادگاه نشان دهند که حق با کدام طرف است.

در مشاوره حقوقی کیفری که درگیری‌هایی مثل جعل، سرقت، مزاحمت تلفنی، جرائم پزشکی و توهین و تهدید را شامل می‌شود این وکلا هستند که می‌توانند در مشاوره حقوقی به شما اعلام کنند طبق اسناد و قوانین دادگاه حق را به کدام طرف می‌دهد و چه مدارکی لازم دارید و دادگاه برای چنین مسائلی چه مجازاتی تعیین خواهد کرد. پیش از طرح دعوا لازم است این‌گونه مشورت‌ها صورت گیرد زیرا یک فرد غیرحقوقدان بدون مشاوره با متخصص این موضوع نمی‌تواند از قوانین مرتبط نتیجه بگیرد که چه روالی در دادگاه طی خواهد شد، تجربه افراد حقوقدان و همچنین تسلط آن‌ها بر متون حقوقی، قوانین مختلف و آیین‌نامه‌ها این امکان را به آن‌ها می‌دهد که با نگاهی کلی‌تر و اجمالی نتیجه‌ای صحیح گرفته و راهنمایی مطابق با واقعیت‌های جامعه به شما ارائه دهند.

تعاریف دعاوی مختلف

در قانون کشور ما دعاوی به سه نوع مختلف تقسیم شده است. دعاوی حقوقی، دعاوی تجاری و دعاوی کیفری. دعاوی تجاری مرتبط با تاجرها و صاحبان کسب و کار است، دعاوی حقوقی و کیفری نیز می‌تواند موارد مختلفی را شامل شود از مسائل مرتبط با ارث تا عفو و زندان که در ادامه بیشتر با این موارد آشنا می‌شویم.

دعاوی حقوقی

در دعاوی حقوقی حضور وکیل الزامی یا مشاور حقوقی است و برای دادخواست حقوقی حتماً باید در برگه‌ای خاص دادخواست نوشته و به دادگاه ارائه شود. در این موارد دادگاه تعیین مجازت نکرده و تنها یک طرف را ملزم به رعایت قانون می‌کند. در این دعاوی مجرم ملزم به پرداخت خسارت طرف دیگر است. امور مختلفی مانند امور تابعیت امور ثبتی، موارد حقوقی موقوفات، امور حسبی، مسائل خانوادگی، مسائل مرتبط با ملک، اختلافات وراثتی و امور موجر و مستأجر برخی از این دعاوی محسوب می‌شوند.

دعاوی کیفری

دعاوی کیفری بخش گسترده‌ای از اختلافات را شامل می‌شود در این موارد هر فرد خود می‌تواند بدون حضور وکیل و مشاور حقوقی بر روی هر برگه‌ای دادخواست را نوشته و به دادسرا (و از آنجا به کلانتری و …) ارائه کند، در این موارد دادگاه مجازات تعیین می کند. برخی از موارد این دعاوی: مشکلات مرتبط با چک سندی، زندان و عفو، تعزیرات، قاچاق و … . در این موارد مشاوره حقوقی ضرورت ندارد ولی به دلایل مختلفی از جمله ناآگاهی درباره قوانین و تلف شدن وقت شکایت‌کننده و دادگاه و اطاله دادرسی و همچنین در برخی موارد محروم شدن فرد از طرح دعاوی جدید توصیه می‌شود حتماً پیش از طرح دعوی برای مشاوره حقوقی اقدام شود و برای صرفه‌جویی در مبالغ اندک این امر مهم نادیده گرفته نشود.

حتما بخوانید  آیا بعد از طلاق میشود مهریه را به اجرا گذاشت؟

دعاوی تجاری

صاحبان کسب و کار و تجار مسائلی مرتبط با خود دارند که عموماً مالی است و برای آنکه این مسائل که گاهی به اختلاف‌های غیر قابل حل تبدیل می‌شود حل شود لازم است به مراجعی مانند دادگاه رجوع کنند. در این موارد که مانند چک، چک تضمین شده، چک بی محل، ثبت شرکت‌ها، ورشکستگی، بورس، قراردادهای تجاری و امور بین‌الملل است.

در این موارد شکایتی که غیر صحیح باشد خود جرم تلقی شده و مجازات دارد؛ بنابراین مشاوره حقوقی در دعاوی تجاری اهمیت فراوان دارد زیرا اگر بدون دانش در زمینه قوانین و آیین‌نامه‌ها و مهارت لازم در امور حقوقی چنین دعوایی را طرح کنید ممکن است مجرم شناخته شوید. برای مشاوره حقوقی دعوای تجاری می‌توانید با کارشناسان با تجربه موسسه حقوقی صاحب اندیشه با شماره تماس ۰۲۱۴۴۲۱۱۴۱۴ ارتباط بگیرید. این کارشناسان همواره آماده پاسخگویی به مسائل حقوقی شما هستند. درباره بسیاری از مسائل حقوقی دیگر نیز کارشناسان متبحر و آشنا به قوانین و آیین‌نامه‌ها اطلاعات لازم را به صورت مشاوره حقوقی به شما ارائه خواهند داد.

مزایای مشاوره حقوقی

مشاوره حقوقی به شما امکان می‌دهد از قانونی که برای حل اختلاف یا برطرف کردن مسئله‌ای وضع شده است به نحو مطلوب استفاده کنید، بدون کارشناس حقوقی و وکیل استفاده از قوانین دشوار و حتی غیرممکن است زیرا قوانین با ادبیاتی حقوقی نگاشته شده و استفاده از آن‌ها نیاز به مهارت و تخصصی دارد که وکلا از آن برخوردارند.

مشاوره حقوقی به شما امکان می‌دهد زمان کمتری به حل مسائل حقوقی بپردازید زیرا وکلا با استفاده از دانش خود زمان طولانی رسیدگی به مسائل حقوقی را کاهش می‌دهند و همچنین با انجام مراحل اداری و حضور در دادگاه و سایر مکان‌های مورد نیاز مانع از صرف وقت موکل خود می‌شوند. به این صورت شما بدون اینکه زمان زیادی را برای رسیدگی به پرونده صرف کنید با داشتن وکیل از زمان آزاد خود به نحوی که تمایل دارید استفاده می‌کنید.

شما با استفاده از مشاوره حقوقی و مشورتی که وکیل به شما می‌دهد از بروز مشکلات جلوگیری می‌کنید. مسائل حقوقی بسیار دقیق است و هر کلمه در یک دعوای حقوقی بار حقوقی بر دوش گوینده می‌گذارد، بهتر است قبل از هر اقدامی در مسائل حقوقی با یک وکیل مشورت کرده و سپس اظهار نظر کنید و پیگیری خود را آغاز نمایید تا اطمینان داشته باشید که از نظر قوانین حق با شماست.

چرا مشاوره حقوقی اهمیت دارد؟

چرا باید از مشاوره حقوقی بهره ببریم؟ چرا مشورت با کارشناس حقوقی و وکیل ضرورت دارد؟ در همه موارد کیفری، حقوقی، قضایی، خانواده و … افراد کمی از طریقه احقاق حقوق خود آگاهی دارند و می‌دانند چطور می‌توانند حق خود را بازپس گیرند و به عبارت حقوقی آن از طرق دادرسی اطلاع دارند؛ بنابراین باید برای استفاده از دانش وکلا در زمینه طرق دادرسی از مشاوره حقوقی استفاده کرد.

همان طور که می‌دانیم در زندگی امروز در جوامع مدرن اکثر کارها تخصصی شده و برای انجام آن به نیروی کار متخصص نیاز است، همان طور که برای مشاوره تخصصی سلامت از پزشک نظر می‌خواهیم برای مسائل حقوقی نیز مشورت با وکیل ضروری است. همچنین اگر افراد بدون مشورت با افراد متخصص شکایت و طرح دعوی کنند وقت زیادی در فرآیند پرونده از متخصصان قضایی و دادگاه‌ها تلف شده و این موضوع به اطاله دادرسی می‌انجامد، اگر طرح دعوی توسط وکیل یا حقوقدان و یا با مشورت حقوقی انجام گیرد این موارد که طرح دعوی نادرست و غیر صحیح است مطرح نخواهد شد.

حتما بخوانید  قوانین وکالت در قانون

مشاوره حقوقی مانع از طرح دعاوی از سوی کسانی می‌شود که اطلاعات ناکافی و غیر معتبر داشته و در نتیجه به حقوق شما لطمه می‌زنند، در هر کاری مشورت با متخصصی که دانش و مهارت لازم را دارد راه گشا خواهد بود و در غیر این صورت مشورت کردن با افراد سودجو و ناآگاه که خود را افرادی دانا می‌نامند و از این راه کسب درآمد می‌کنند تنها ضررهای ناشی از یک مسئله را بیشتر می‌کند. در مسائل حقوقی اصطلاحی به نام اعتبار امر مختومه وجود دارد به این معنی که امکان طرح دعوا دوباره از فرد سلب می‌شود و اگر بدون آگاهی از قوانین طرح دعوا صورت گیرد ممکن است چنین محرومیت همیشگی برای فرد به وجود بیاید.

استفاده از وکیل در چه مواردی ضروری است؟

در برخی از پرونده‌ها استفاده از وکیل ضرورت دارد و در برخی از پرونده‌ها و مسائل حقوقی مشاوره حقوقی با متخصصان کفایت می‌کند. در شرایطی که لازم باشد وکیل کارهای حقوقی را در ادامه جلسه مشاوره حقوقی انجام داده و وکالت موکل را بر عهده گیرد نوشتن قرارداد و وکالت‌نامه ضرورت دارد و در مواردی که تنها مشورت دادن حقوقدان یا وکیل کفایت کند در جلسه مشاوره این مورد از طرف متخصص گفته خواهد شد.

مشاوره حقوقی کیفری

مسائل کیفری و مسائل حقوقی با هم تفاوت‌هایی دارند که در ابتدا و در طرح دعوای کیفری و دادخواست قضایی باید به آن توجه کرد. اینکه مسئله مورد نظر شما در کدام دسته قرار می‌گیرد و برای مطرح کردن و حل آن باید چه راهی را طی کرد موضوعی است که متخصص حقوقی می‌داند و بهتر است با مشورت او و بعد از مشاوره حقوقی طرح دعوا کرد. چرا که تفاوت‌های عمده‌ای بین این دو وجود دارد برای مثال در دعوای حقوقی برای مرتکب مجازاتی در نظر گرفته نمی‌شود ولی در دعوای کیفری مرتکب مجازات می‌شود.

در برگه دادخواست این دو نیز تفاوت‌هایی وجود دارد، برای دادخواست قضایی لازم است حتماً در برگه خاصی دادخواست نوشته و ارائه شود. شکایت کیفری در ابتدا به دادسرا برده می‌شود ولی شکایت قضایی از ابتدا به دادگاه ارجاع می‌شود، شکایت کیفری در اکثر موارد با پس گرفتن شکایت خاتمه پیدا نمی‌کند ولی در شکایت حقوقی پس گرفتن شمایت موضوع را مختومه می‌کند.

مسائل مرتبط با کلاهبرداری، جعل، سرقت، انتقال مال غیر، خیانت در امانت، مزاحمت تلفنی، روابط نامشروع، جرائم پزشکی، مزاحمت آنلاین و توهین و تهدید را می‌توان به عنوان مسائل کیفری در نظر گرفت و برای حل هر کدام و طرح دعوا مشاوره حقوقی کمک‌کننده است. با مشورت حقوقی پیش از طرح دعوا، وکیل این موضوع را بررسی کرده اینکه مسئله چه عواقبی دارد و هر جرم چه مجازاتی را در بر دارد و در دادگاه در مورد چه مسائلی پرس‌وجو خواهد شد را به مراجعه‌کننده گوشزد می‌کند و طرح دعوا را به شکلی تنظیم می‌کند که از اتلاف وقت در روند دادرسی جلوگیری شود زیرا او به قوانین و آیین‌نامه‌ها آگاهی دارد.

مشاوره حقوقی خانواده

خانواده کوچک‌ترین نهاد و یکی از مهم‌ترین ارکان هر جامعه‌ای است که در اکثر موارد به دلیل پیوندهای عاطفی میان آن‌ها مسائل در خانواده حل شده و نیازی به طرح دعوی در آن نیست ولی همچون موارد اختلاف دیگر گاهی اختلاف‌ها و مشکلاتی میان افراد یک خانواده به وجود می‌آید که به تنهایی قادر به حل آن نیستند. در این موارد حل مشکل را به دادگاه سپرده و از قاضی می‌خواهند بین آن‌ها داوری کند. موارد اختلاف‌های خانوادگی شایع بسیار زیاد است از جمله: طلاق یک طرفه از سوی مرد، مسائل مرتبط با تمکین، استرداد جهیزیه، طلاق توافقی، فرزندخواندگی، اجرت‌المثل و نحله، طلاق از جانب زن، طلاق خلع و مبارات، نفقه و دادخواست مطالبه نفقه، مطالبه مهریه، فسخ نکاح، حضانت فرزندان.

در این موارد مشاوره حقوقی پیش از هر اقدامی توصیه می‌شود زیرا قوانین خانواده دارای پیچیدگی‌هایی است که تنها وکلا و متخصصین حقوق می‌توانند در آن مشورت صحیح را ارائه دهند و اگرچه مشاوره خانواده از نظر روانشناسی و مشاوره با افراد خانواده در هر مورد اختلاف پسندیده است و بهتر است در بروز اختلاف و قبل از تصمیم به طرح دعوی از این موارد استفاده شود و چه بسا مواردی که با مشورت‌های دوستانه حل‌شده است ولی از نظر حقوقی تنها افراد متخصص و کارشناس صلاحیت مشاوره دارند.

حتما بخوانید  قرار وثیقه و حق آزادی اشخاص در قانون اساسی

در موارد دیگری که موضوع اختلاف نیست و تنها مشاوره حقوقی برای انجام صحیح و حقوقی یک امر قانونی لازم است مانند شروط ضمن عقد ازدواج نیز مشاوره حقوقی به دو طرف کمک می‌کند تا امری حقوقی را به طریقی انجام دهند که بعدها مشکلاتی برای آن‌ها به وجود نیاورد و از نظر قانون لازم‌الاجرا تلقی گردد.

مشاوره حقوقی ملکی

در اختلافات مسائل حقوقی ملک سؤال‌های مختلفی برای طرفین به وجود می‌آید که در مشاوره حقوقی می‌توانید پاسخ آن‌ها را دریافت کنید، سؤال‌هایی از جمله آیا قرارداد اجاره را باید در قالب رسمی تنظیم کرد؟ در هنگام معامله با وکیل خریدار ملک چه مواردی را باید رعایت کنیم؟ اگر مالک پس از اتمام قرارداد اجاره کلید محل را تحویل نگیرد چه باید کرد؟ اگر دو نفر همزمان ادعای مالکیت یک ملک را داشته باشند چه روندی باید طی شود؟ تخلیه در صورتی که سند رسمی است چطور انجام می‌شود؟ چطور حکم تخلیه ملک را بگیریم؟ چطور می‌توان از صحت سندی اطمینان داشت؟ در چه مواردی قرارداد اجازه فسخ می‌شود؟

برای همه مواردی که گفته شود و سایر سؤالات در مورد قوانین ملکی در قانون اشاره شده که چه کاری صحیح است یا موارد فسخ چیست و … . برای مثال در مورد فسخ قرارداد اجاره چنین تصریح شده است:

تفاوت اجاره ملک تجاری با مسکونی چیست؟ شما برای اجاره یک ملک برای کسب‌وکار،‌ چه مواردی را مدنظر می‌گیرید؟ مسلماً معیارهایی برای اجاره یک ملک تجاری وجود دارد که با نوع مسکونی متفاوت است. عقد قرارداد تجاری، قوانین مختلفی دارد که برخی از آن‌ها تخصصی خواهد بود؛ بنابراین شما می‌توانید برای تنظیم قرارداد اجاره ملک تجاری، از یک وکیل متخصص نیز مشاوره حقوقی بگیرید.

فسخ قرارداد اجاره

قرارداد اجاره، در بسیاری از موارد سبب بروز تعارضات و دعاوی در محاکم دادگستری می­شود. فسخ، در فرهنگ لغت اصطلاحات حقوقی به معنی خاتمه­ی قراردادهای حقوقی توسط یکی از دو طرف قرارداد است. مبنای فسخ قرارداد متفاوت بوده و بر اساس حقی است که از طریق توافق دو طرفه یا حکم مستقیم قانون ایجاد شود. قرارداد اجاره در صورت بروز هر کدام از موارد زیر می­تواند توسط مستاجر یا مالک فسخ شود:

 1. در صورت بروز مغایرت در ملک مورد اجاره با آنچه در اجاره‌نامه درج شده
 2. وجود خسارت‌های غیر قابل جبران در ملک در حین مدت اجاره
 3. تمایل به فسخ قرارداد از سوی مستأجر و اطلاع‌رسانی به موجر یک ماه زودتر
 4. توافق موجر و مستأجر برای برهم زدن قرارداد
 5. در صورت اجاره دادن ملک توسط مستأجر به شخص دیگری بدون اجازه موجر
 6. تغییر شغل توسط مستأجر و بدون رضایت موجر
 7. فوت مستأجر در طول مدت اجاره

برای موارد دیگری که مرتبط با قوانین ملکی است و نیاز به مشاوره حقوقی دارید با ما با شماره ۰۲۱۴۴۲۱۱۴۱۴ تماس بگیرید و ضمن درخواست مشاوره حقوقی در مورد ملک و قوانین و آیین‌نامه‌های آن مشاوره‌ای مورد نظر خود با وکیل و مشاور حقوقی که در زمینه ملک تجربه کافی دارد را دریافت کنید.

مشاوره حقوقی در ثبت‌ احوال

مشاوره حقوقی در زمینه ثبت‌احوال شامل موارد متعددی می‌شود که به اسناد و مدارک ثبت‌احوال مرتبط باشد مانند اخذ شناسنامه، ابطال شناسنامه، حذف نام همسر از شناسنامه، قوانین مرتبط با ثبت ولادت، ثبت وفات، ثبت رسمی ازدواج و طلاق، قوانین مرتبط با صدور شناسنامه و مشکلات ناشی از صدور اشتباه یا تغییر در آن مانند تغییر نام و نام خانوادگی، صدور کارت شناسایی ملی، مسائل مرتبط با نام خانوادگی، قانون تعویض شناسنامه‌های موجود و نقل آن به دفاتر ثبت کل وقایع، مقررات کیفری مرتبط با اسناد ثبت‌احوال، جرائم و مجازات مربوط به اسناد سجلی و شناسنامه، قانون حمایت از کودکان بدون سرپرست، قانون مربوط به حق حضانت، قانون حق حضانت فرزندان صغیر یا محجور به مادران آن‌ها و موارد مرتبط با قانون اجازه رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیرشیعه در محاکم.

همه موارد مرتبط با ثبت‌احوال که می‌تواند در دعاوی کیفری یا قضایی مطرح باشد طبق قانون و آیین‌نامه‌های مصوب در دادگاه‌های ذی‌صلاح بررسی می‌شود.

یکی دیگر از موارد حقوقی مرتبط با ثبت موارد ثبت شرکت‌ها است، قوانین ثبت شرکت‌ها نیز قوانینی تخصصی است و لازم است برای انجام مراحل آن ابتدا مشاوره حقوقی انجام شود، برای مثال مراحل پیگیری و ثبت شرکت‌ها حدود ۲۰ روز به طول می‌انجامد. در این مدت نسخه تکمیل‌شده اساسنامه و همچنین گواهی عدم سوءپیشینه، کپی برابر اصل کارت ملی و شناسنامه همه افراد، باید به اداره ثبت شرکت‌ها تحویل داده شود. اگر این موارد را ندانیم ممکن است مراحل کار بسیار طولانی شود در صورتی که با یک مشاوره حقوقی می‌توانیم به سرعت روال کاری ثبت شرکت را انجام دهیم.

حتما بخوانید  توصیه های مهم و ضروری برای جلوگیری از جعل چک

مشاوره حقوقی در زمینه مسائل قضایی

مشاوره حقوقی در زمینه مسائل قضایی
مسائل قضایی تفاوت‌های زیادی با مسائل دعوی کیفری دارند و یکی از مه‌ترین این تفاوت‌ها الزام به مشاور حقوقی در طرح دعوی است. استفاده از وکیل و مشاور حقوقی در مسائل قضایی ضرورت دارد، این مسائل که گستردگی زیادی دارد و شامل برخی از موارد ثبتی، ملکی، خانوادگی و … می‌شود در دادگاه با همراهی مشاور حقوقی ارائه شده و به صورت مستقیم دادخواست آن به دادگاه ارائه می‌شود. دادگاه طرف مرتکب را ملزم به پرداخت و جبران حقی که ضایع شده کرده ولی مجازاتی برای طرف مرتکب صادر نمی‌کند. در دعوای حقوقی لازم است پیش از هر اقدامی از مشاوره حقوقی استفاده کرد زیرا قوانین حقوقی این اجازه که شخص غیر متخصص دادخواست تنظیم نماید را نمی‌دهد.

در نظر داشته باشید در موارد حقوقی بر خلاف موارد دعوای حقوقی کیفری تمبر باطل شده یکسان نیست و بر اساس آن میزان مالی که ادعا بر روی آن وجود دارد نیاز به هزینه کردن است. البته دادگاه طرف مرتکب را در انتهای محاکمه ملزم به پرداخت هزینه‌های دادرسی می‌کند. اگر مبالغ هنگفتی مورد اختلاف باشد هزینه دادرسی بر مبنای آن مبلغ تعیین می‌شود.

مشاوره حقوقی مهاجرت

مشاوره مرتبط با حقوق مهاجرت به دو بخش قوانین داخلی و خارجی تقسیم می‌شود، در بخش قوانین مهاجرت برای افرادی که نیاز به حل مسائل خود خارج از ایران دارند ضروری است از وکیل و حقوقدانی مشورت گرفته شود که به قوانین بین‌المللی تسلط دارد، در زمینه قوانین مهاجرت داخلی نیز مشاوره حقوقی با وکلا و مشاورین حقوقی که به قوانین مهاجرت در داخل کشور تسلط دارند ضرورت دارد.

برای مشاوره مهاجرت تحصیلی لازم است فرد بداند چه قوانینی برای پذیرش مدارک تحصیلی او داخل و یا خارج از کشور وجود دارد، برای مثال وزارت امور خارجه مدرک تحصیلی در مقطع دکتری را اگر فرد کمتر از ۶ ماه در کشوری ساکن باشد نمی‌پذیرد، از این موارد در قوانین بسیار است و برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی و زمان لازم است یک بار با مشاور حقوقی مشورت انجام شود. برخی از افراد درباره فسخ قراردادهای خود و یا برای انجام مراحل ثبت طلاق در کشوری دیگر سؤالاتی دارند، مشاور حقوقی بر اساس نیاز هر فرد و موقعیت او درباره قوانین داخل و خارج از ایران مشاوره ارائه می‌دهد تا فرد با اطلاع از تمامی موارد تصمیماتی صحیح اتخاذ کند.

مشاوره حقوقی دیوان

در اصل ۷۳ قانون اساسی کشور ذکر شده است که برای رسیدگی به شکایت‌ها و اعتراض‌ها به مأمورین و واحدهای دولتی دیوانی به نام دیوان عدالت اداری تأسیس می‌شود. این دیوان زیر نظر قوه قضاییه است. در مورد موارد حقوقی مرتبط با کار، از کارافتادگی و … در مورد شکایت از وزارت آموزش‌وپرورش و حتی اعتراض به حکم صادره از دادگاه تجدید نظر لازم است شکایت به دیوان عدالت اداری برده شود. برای راهنمای طرح دعوی در دیوان عدالت اداری لازم است مشاوره حقوقی مرتبط با موضوع شکایت خود را داشته باشید. در اینجا به صورت کلی نکات حقوقی درباره شکایت به دیوان عدالت اداری را مطرح می‌کنیم.

مدارک لازم برای تشکیل پرونده در دیوان عدالت اداری شامل فرم خاصی است که می‌توان آن را از باجه‌های پست دریافت کرد، کپی از شناسنامه یا کارت ملی یا گواهینامه یا گذرنامه بخشی از مدارک است، فرم اطلاعات شخصی به نام فرم دادخواست را با اطلاعات صحیح پر کرد، آدرس شاکی و وکیل او و خواسته در فرم ذکر شود و دادخواست و کلیه مدارک ارائه شده به تعداد طرف شکایت بعلاوه یک نسخه به دیوان ارائه گردد. باطل کردن تمبر دادگستری بر روی صفحه دادخواست و مدارک نیز ضرورت دارد. در صورتی که شاکی شرکت یا واحد تجاری است لازم است که آگهی ثبت شرکت او در روزنامه رسمی و سایر مدارک مرتبط با کارگاه او نیز ارائه شود.

حتما بخوانید  طلاق از چه روش هایی امکان پذیر است؟

وکالت تخصصی در زمینه طلاق

امروزه بخش مهمی از مسائل خانوادگی مرتبط با موضوع طلاق است. به دلیل گستردگی موارد قانونی مرتبط با طلاق و مسائل خانواده‌هایی که در مرحله پیش از طلاق، مرحله طلاق و یا پس از طلاق هستند لازم است با اطلاع دقیق از قوانین و روال‌های دادگاه‌های خانواده طرح دعوی کرده و با مشاوره حقوقی در زمینه طلاق اطلاعات کامل در مورد پرونده خود را ارائه دهند تا مشاوره صحیحی دریافت نمایند. بسیاری از موارد حقوقی طلاق مانند دادخواست طلاق یک طرف زن یا مرد، طلاق توافقی، طلاق غیابی، حضانت فرزندان، درخواست مهریه، دادخواست مطالبه مهریه و نفقه و سایر موارد مرتبط با اطلاع از قوانین و مهارت وکلا به سرعت قابل پیگیری و حل است و از تلف شدن رمان طرفین نیز جلوگیری می‌شود.

همچنین در صورتی که در مورد آخرین قوانین و آیین‌نامه‌های مرتبط با حضانت، نفقه، مهریه، طلاق توافقی و … سؤالی دارید می‌توانید با موسسه حقوقی ما با شماره ۰۲۱۴۴۲۱۱۴۱۴ تماس گرفته و در مشاوره حقوقی پاسخ‌های لازم را دریافت کنید.

انواع پرونده‌ها

انواع پرونده‌های ملکی، ثبتی، خانوادگی، کیفری و … به دادگاه‌های مختلف ارجاع داده می‌شود و وکلا و حقوقدان‌ها برای مشاوره در این زمینه و انجام مراحل اداری، نوشتن لایحه و دفاعیات در این زمینه مشغول به کار هستند. بدیهی است هر وکیل و مشاور با توجه به زمینه کاری خود در یکی از حوزه‌های حقوقی تبحر و مهارت بیشتری یافته و حوزه حقوق نیز تخصصی‌تر شده و برای مشاوره حقوقی خانواده بهتر است به وکلایی که در زمینه خانواده مهارت و دانش بیشتری دارند مراجعه شود و برای مشاوره ملکی نیز به مشاورین حقوقی که در مورد ملک تجربه بیشتری به دست آورده‌اند.

به خصوص در مورد مسائل کیفری این مهارت و تجربه می‌تواند بسیار مؤثر باشد و در تسریع روند کار و نتیجه بهتر شما را یاری دهد. برای مشاوره حقوقی تخصصی در زمینه پرونده خود و با توجه به اینکه نوع پرونده شما کدام تخصص حقوقی است با موسسه حقوقی با شماره ۰۲۱۴۴۲۱۱۴۱۴ تماس گرفته و پاسخ سؤالات خود را در مشاوره حقوقی دریافت کنید. متخصصان حقوقی در موسسه حقوقی ما با تجربه کافی در هر زمینه‌ای به صورت اختصاصی در موضوع مورد نظر شما مشاوره ارائه می‌دهند

نتیجه‌گیری

مسائل حقوقی بسیار گسترده است و بحثی تخصصی است و هر کس بدون دانش و اطلاعات لازم و بدون مهارت و تجربه نمی‌تواند در موارد حقوقی اظهار نظر کرده و مشورت ارائه دهد؛ مانند بسیاری دیگر از حوزه‌های تخصصی مثل پزشکی و … حقوق نیز موضوعی است که نیاز است با آن آشنایی قبلی داشت و تحصیلات مرتبط را گذراند تا بتوان به آن مسلط شد. با تسلط به قوانین و آیین‌نامه‌ها و روال‌ها و حدت رویه‌های دادگاه است که می‌توان مشورتی صحیح در زمینه مورد نظر به مراجعان ارائه داد.

ثبت‌احوال و ثبت شرکت، طلاق و مسائل حضانت، انجام مراحل اداری ثبت ملک، ارائه دادخواست طلاق، دادخواست‌های قضایی مختلف و شکایت‌های مرتبط با چک‌ها عادی یا چک ضمانت، شکایت برای توهین یا کلاه‌برداری و … در ایران تابع قوانین و مقررات خاصی است که متقاضیان باید ابتدا نسبت به آن‌ها آگاهی لازم را کسب کنند.

در این مطلب به معرفی و توضیح برخی از این قوانین پرداختیم ولی قوانین و آیین‌نامه‌ها و شرایط و مدارک شکایت و ارائه دادخواست در هر مورد متفاوت است در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر و مورد نیاز در مورد کیس خاص حقوقی خود برای مشاوره حقوقی با شماره ۰۲۱۴۴۲۱۱۴۱۴ تماس حاصل کنید.

منبع : ویکی‌پدیا ، دانشنامه آزاد

پرسش و پاسخ حقوقی

پرداخت بدهی را چطور میتوان ثابت کرد؟

ادله اثبات دعوی : ۱- اسناد ۲- اقرار ۳- شهادت شهود ۴- سوگند

سفته با امضا و بدون اثر انگشت اعتبار دارد؟

خیر سفته بدون امضاء یا اثر انگشت معتبر نمیباشد اما اگر امضاء کننده امضای خود را انکار نماید میتوان با جلب نظر کارشناس این امر را اثبات نمود.

12 دیدگاه برای “مشاوره حقوقی

  • تحریریه صاحب اندیشه گفته:

   سلام
   در حالت کلی قانونی که وجود دارد این است که زن نصف همسرش ارث می برد. در صورتی که مرد فوت کند زن از اموال منقول شوهرش ارث می برد و در صورتی که زن فوت نماید شوهر از تمام اموال همسرش ارث خواهد برد بسیاری از افراد این مورد را یک اجحاف تاریخی تمام نشدنی در نظر میگیرند چرا که اگر زنی فوت کند و وارث نداشته باشد مرد تمام اموال زن را به ارث خواهد بود ولی زن فقط سهم خود را به ارث می برد و بقیه اموال شوهر در حکم اموال بلاوارث یعنی اموالی که وارثی ندارند به دولت خواهد رسید. در شورت لزوم به توضیح بیشتر میتوانید از مشاوران ما مشاوره حقوقی دریافت کنید.

 1. mohammad ro گفته:

  میخواستم بپرسم دادگاه اجازه داره طرفین طلاق رو به زور به مشاوره خانواده ارجاع بده

  • تحریریه صاحب اندیشه گفته:

   در حالت کلی مطابق با قانون حمایت از کانون خانواده در تمام مواردی که منجر به جدایی و طلاق می باشد به جز طلاق توافقی احتیاج به داوری وجود مشاوره خانواده میباشد. با توجه به این موضوع دادگاه و قاضی در تمامی موارد برای درخواست جدایی و طلاق به جز طلاق توافقی برای این که بتواند صلح و سازش میان زوجین ایجاد نماید موضوع را به مشاوره خانواده و ایجاد داوری ارجاع می نماید. همچنین دادگاه بعد از آنکه نظر داوران و کارشناسان خانواده را در نظر گرفتن نسبت به صدور رای اقدام می‌کنند و اگر نظر داوران را نپذیرد با گفتن دلایل مشخص آن را رد می نماید.

 2. ali گفته:

  مشاوره حقوقی میخواستم در این خصوص که در چه حالتی دادگاه بدون رضایت شوهر زن و طلاق میده؟

  • تحریریه صاحب اندیشه گفته:

   در حالت کلی از نظر قانونی اختیار طلاق برای مرد می باشد در هیچ صورتی نمی‌توان او را مجبور به طلاق کرد مگر در مواردی که قانون به صورت استثنا در نظر گرفته شده باشد از مهم‌ترین این دلایل می‌توان به علت سوء رفتار در مرد و با وجود عسر و حرج اشاره نمود همچنین در صورتی که شوهر از دادن نفقه خودداری نماید و یا توانایی پرداخت آن را نداشته باشد و همچنین در صورتی که اجرای حکم دادگاه به الزام شوهر به دادن نفقه صورت پذیرد این امکان وجود خواهد داشت تا دادگاه بدون رضایت شوهر طلاق زن را از او بگیرد. همچنین در صورتی که شوهر به مدت ۴ سال نباشد و هیچگونه اثری از او یافت نگردد در چنین مواردی نیز دادگاه میتواند بدون رضایت شوهر صیغه طلاق را جاری کرده و زن را از شوهر طلاق دهد.

 3. mohammad ro گفته:

  سلام ممنون میشم در خصوص این هم راهنماییم کنید که در طلاق توافقی هم احتیاج به مشاوره خانواده و داوری هست یا نه؟

  • تحریریه صاحب اندیشه گفته:

   سلام
   در صورتی که زوجین بخواهند به صورت توافقی از یکدیگر طلاق بگیرند و احتیاج به داوری و تعیین داور از سوی زن و مرد وجود ندارد چرا که طلاق توافقی در صورتی که به وجود بیاید دادگاه و قاضی موظف می باشد تا زوجین را به مشاوره خانواده ارجاع دهد و در مکانی که مشاور خانواده وجود ندارد دادگاه وظیفه دارد تا به سازمان بهزیستی کشور جهت انجام مشاوره زوجین زن و شوهر را هدایت کند. مشاوره خانواده باید نظر خود را به صورت تمام و کمال به دادگاه و فرد قاضی ارائه کرده و بعد از دریافت نظر توسط دادگاه دادگاه مورد نظر موظف است تا حکم خود را صادر کند.

 4. مرد تنها گفته:

  سلام من مشاوره حقوقی میخوام تا بدونم زنی که از شوهرش تمکین نکنه میتونه درخواست نفقه داشته باشه یا نه؟ چکار باید بکنم؟

  • تحریریه صاحب اندیشه گفته:

   سلام برای مشاوره حقوقی میتونید از طریق تلفن های موسسه با ما در تماس باشید.
   اما در جواب به سوالت باید بگم در صورتی که ثابت بشه زن تمکین نمی کنه این فرد ناشزه خواهد بود و در اکثر مواقع این امکان وجود ندارد که ثابت گردد تا او به عنوان مستحق نفقه نخواهد بود.

 5. میلاد صبری گفته:

  در صورتی که پرداخت نفقه به زن به صورت کامل تایید و استنکاف شوهر از پرداخت آن مشخص بشه آیا دادگاه میتونه دستور طلاق صادر بکنه؟

  • تحریریه صاحب اندیشه گفته:

   در صورتی که زن مستحق دریافت نفقه باشد مثلا در مبادی خروجی امر شوهر بوده باشد به جهت حفظ نفت بوده باشد دادگاه در صورت قطعی بودن آن می تواند به شوهر امر نماید که نفقه را پرداخته و یا زن خود را طلاق دهد در غیر این صورت می‌تواند به صورت صیغه طلاق را جاری کند عدم پرداخت طلب های زن در رابطه با نفقه هایی که در سابق وجود داشته هیچ باعث ایجاد صحت طلاق نمی گردد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .