آیا بعد از طلاق می شود جهت مطالبه و دریافت مهریه اقدام کرد و آن را به اجرا گذاشت؟ (همراه با پادکست)

مطالبه و دریافت مهریه

 

در قوانین حقوقی خانواده در کشورمان در هر شرایطی زن می تواند جهت مطالبه و دریافت مهریه بعد از جاری شدن صیغه عقد اقدام نماید. طبق قانون مهریه در هر صورتی قابل وصول است و حق مسلم و بدون تردید زن می باشد، البته دریافت مهریه منوط به مطالبه و درخواست زن صورت می پذیرد. عناوین مختلفی که در دفترچه ازدواج قید می شود نحوه پرداخت مهریه از سوی مرد را به شکل های مختلف مشخص می کند. برای مثال در صورتی که در سند  ازدواج قید شود مهریه عندالمطالبه باشد قابل وصول بی چون و چرا خواهد بود و در صورتی که قید شود مهریه عندالاستطاعه باشد زن برای دریافت و مطالبه مهریه خود محق است و حقی از زن سلب نمی شود، ولی نحوه پرداخت مهریه متفاوت خواهد بود. در این مقاله موسسه حقوقی صاحب اندیشه همراه ما باشید.

دریافت مهریه

مالی که در عقدنامه ثبت می شود و طبق آن زن پس از جاری شدن صیغه عقد هر زمان اراده نماید می تواند، آن را مطالبه کند، مهریه گفته می شود. مسئله مهریه هم از بعد شرعی و هم قانونی حائز اهمیت و قابل اجرا است. زنی که به طور شرعی مهریه خود را به همسرش ببخشد از بعد قانونی حقش به قوت خود باقی است، حتی دستخطی که مرد با اجبار و در شرایط خاص مبنی بر بخشش مهریه از همسر خود بگیرد، قابل استناد نبوده و از بعد حقوقی رد است.

مهریه تنها در دادگاه قابل دریافت و پرداخت است و حتی مرد در صورتی که با عنوان مهریه منزل و یا خودرو و یا هر چیز دیگری بخرد تا زمانی که در محضر با عنوان مشخص مهریه قید نشود، حکم هدیه خواهد بود و جزئی از مهریه محسوب نخواهد شد. بسیاری از زنان برای دریافت مهریه و به اجرا گذاشتن، آن را به عنوان اهرمی برای فشار و ساقط کردن مرد مورد استفاده قرار می دهند.

مطالبه و دریافت مهریه

این تصور که به محض ورود به دادگاه مهریه پرداخت می شود نادرست است. اگر زنان در مرحله عقد و پیش از آغاز زندگی مشترک مهریه ای دریافت نکنند، دریافت و وصول مهریه مستلزم رفت و آمد زیاد و صرف انرژی بالایی است، درست است که دریافت مهریه حق مسلم زنان است اما برای بدست آوردن آن و به رسمیت شناختن این حق برای زن باید رفت و آمد زیادی نماید و با دلایل و مدارک کافی و به دور از کارهای غیر عاقلانه و احساسی این حق را در دادگاه مطالبه نمایند.

به عنوان مثال برای قاضی در دادگاه زنی که سال ها است همسرش او را ترک کرده با زنی که خود زندگی خانوادگی را ترک کرده متفاوت است و قاضی برای این دو خانم پذیرش اعسار و عدم پذیرش اعسار به یک شکل عمل نمی کند. مرسوم ترین شیوه برای دریافت مهریه که خانم ها پیش می گیرند، مراجعه به دادگاه و به اجرا گذاشتن مهریه است.

مراحل مطالبه و دریافت مهریه

خانم ها با مراجعه به دادگاه جهت دریافت مهریه دادخواستی تنظیم می کنند و به دادگاه ارائه می دهند. دادگاه برای هر پرونده نوبتی مشخص می نماید و در نوبت مشخص شده به دادخواست مذکور رسیدگی می کنند. مهریه جز حقوق شرعی و قانونی زن است و می تواند به هر دلیلی آن را مطالبه نماید.

با بررسی پرونده و مشخص شدن دلیل به اجرا گذاشتن مهریه دادگاه اخطاریه ای از طریق زوجه به همسر او ارسال می کند که به طور معمول به اجرا گذاشتن مهریه با پیشینه درگیری و تهدید به این کار صورت می پذیرد و معمولا زوج آمادگی این موضوع را دارد و تنها درصد کمی از مردان از دریافت این اخطاریه غافلگیر می شوند، به همین دلیل دارایی خود را به اعضای خانواده و دوستان خود واگذار می کنند. در این شیوه زن می تواند دادخواستی موسوم به فرار از دین بدهد.

بیشتر بخوانید  حضانت فرزند بعد از ازدواج پدر به چه کسی می‌رسد؟

روند اینچنین دادخواست هایی طولانی و زمانبر است و با کمک وکیلی خبره می توانید این موضوع را راحت پیگیری نمایید. همچنین امکان صدور تامین برای جلوگیری از تضییع حق زن صادر می شود که زن می تواند به اندازه اصل مهریه و یا معادل آن بخشی از اموال مرد را توقیف نماید. البته صدور قرار تامین مستلزم داشتن اطلاع زن از اموال و منابع مالی مرد است.

نحوه تعیین مهریه بعد از طلاق

بعد از طلاق هم می توان مهریه را مطالبه نمود. مطالبه مهریه بعد از طلاق با توجه به نوع طلاق (از بعد حقوقی) مورد بررسی قرار می گیرد. میزان مهریه ضمن عقد تعیین می شود، در صورتی که زوجین توافق بر مسئله داشته باشند بعد از عقد میزان مهریه تعیین می شود. مهریه باید قابل تملک باشد و مالکیت داشته باشد. همانطور که گفته شد مهریه عندالمطالبه و یا عندالاستطاعه است که در عندالمطالبه زن می تواند از حق حبس تا زمان دریافت مهریه به صورت کامل استفاده نماید و از تمکین مرد خودداری نماید. اما عندالاستطاعه، مرد را نمی توان اجبار به پرداخت مهریه نمود.

مطالبه مهریه بعد از طلاق

انواع طلاق در قانون مدنی مهمترین نکته ای است که در مطالبه مهریه بعد از طلاق مورد ارزیابی قرار می گیرد. به عنوان مثال:

 • طلاق رجعی که مرد خود اقدام به دادخواست طلاق کرده است در این نوع طلاق می تواند در مدت عده زن رجوع نموده و بدون نیاز به ازدواج مجدد با زن به ادامه زندگی خود بپردازد و رجوع در واقع تمایل مرد بر ادامه رابطه زناشویی می باشد.
 • طلاق بائن: که در این نوع طلاق مرد حق رجوع ندارد و باید در صورت تمایل به ادامه زندگی با همسر خود ازدواج نماید و حتما صیغه عقد میان زن و مرد مجددا جاری شود.
 • طلاق توافقی در زمره طلاق های بائن است و به آن طلاق خلع نیز می گویند. در این نوع طلاق زن به دلایل متعدد(کراهت از شوهر و یا عسر و حرج ) مالی را بیشتر یا کمتر از مهریه به مرد می بخشد و رضایت مرد را برای طلاق جلب می کند. در این نوع طلاق مرد در دوران عده حق رجوع ندارد ولی زن می تواند در زمان عده از بخشش مهریه صرف نظر کرده و مهریه  خود را مطالبه نماید.

محاسبه مهریه

هر زمانی که زن برای دریافت مهریه اقدام نماید مهریه به نرخ روز پرداخت می شود، طبق قانون دریافت مهریه، در حال حاضر تنها ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا معادل آن در صورت نپرداختن مهریه قابلیت اجرایی دارد و زن می تواند طبق آن اقدام به حکم جلب در صورت عدم پرداخت نماید و برای مازاد بر این میزان لازم است اموال زوج را به دادگاه معرفی نماید.

حتی ازدواج مجدد زن بعد از طلاق مانع دریافت مهریه قبلی نخواهد شد. در صورتی که بابت مهریه چک و یا سفته ای دریافت شده باشد زن می تواند در صورت عدم وصول چک و یا سفته به استناد مدارک عدم وصول به دادگاه مراجعه نموده و مهریه را مطالبه نماید و در صورت صدور حکم امکان جلب و توقیف اموال مرد را خواهد داشت.

بیشتر بخوانید  مراحل طلاق غیابی چیست؟

وصول مهریه

قوانین مصوب جهت دریافت مهریه به گونه ای است که حتی مرگ مرد هم مانع از تقاضای وصول مهریه نشده و زن بعد از مرگ مرد هم می تواند مهریه خود را مطالبه نماید. زن پس از اجرای صیغه عقد مالک مهریه می باشد. در صورت فسخ نکاح به دلایل مشخص و یا  بطلان نکاح منتسب به زن مهریه به زن تعلق نمی گیرد. البته در صورت امکان فسخ نکاح آن هم طبق حکم دادگاه مستند باشد تنها حق دریافت مهریه ساقط  می شود. به عنوان مثال طبق قانون ۱۱۲۱ مدنی جنون زن یعنی در حالتی که زن مجنون باشد حق مهر ندارد، برخی موارد دیگر هم وجود دارد که موضوع بحث ما نیست. اما سوال اینجاست که، آیا بعد از طلاق هم زن می تواند اقدام به مطالبه و دریافت مهریه نماید و یا مهریه را اجرا بگذارد؟

طرح دعوی در دادگاه راه وصول مهریه است و در صورت تقدیم دادخواست مطالبه مهریه حکم پرداخت مهریه صادر می شود. زن می تواند با درخواست مهریه همزمان تامین مهریه را جهت وصول و سهولت دریافت مهریه مطالبه و تقاضا نماید. وصول مهریه با اجرای ثبت صورت می پذیرد، برای مهریه ای که اموال منقول مثل پول و سکه مشخص شده دفتر خانه ای که سند ازدواج را تنظیم کرده است مرجع صدور اجرای مهریه می باشد و در اموال غیر منقول و ملک دفتر املاکی که ملک در آن به ثبت رسیده است و دفترخانه ای که سند را تنظیم کرده است اجراییه را صادر می کند و در صورت عدم ثبت از طریق دادگاه اقدام می شود.

مدارک لازم برای دریافت مهریه بعد از طلاق

برای دریافت مهریه بعد از طلاق هم نیاز به طرح دعوی است. برای این موارد نیاز به مدارک شناسایی مانند کارت ملی و شناسنامه است، سند طلاق و مدارک و مستندات که نوع طلاق زوجین و میزان مهریه را ثابت می کند نیز باید ارائه شود. همچنین برای طرح دعوی نیاز است دارایی زوج با مدارکی به دادگاه مشخص شود یعنی در صورتی که ملکی دارد ملک به دادگاه جهت دریافت مهریه معرفی شود

راهنمای دریافت مهریه بعد از طلاق

بسیاری موسسات حقوقی با بکارگیری وکلای متبحر مسائلی این چنینی را پیگیری نموده و می توانند راهنمای خوبی برای دریافت مهریه بعد از طلاق به شما ارائه دهند و زوجه می تواند هم به صورت شخصی اقدام به طرح دعوی نموده و هم از وجود تجربه و اطلاعات وکلای متخصص و مجرب در مطالبه مهریه بعد از طلاق بهره گیرد.

در دادگاه برای هر ادعای خود باید مدرک و دلیل بیاورید، قاضی نمی تواند برای هر پرونده تحقیق و بررسی مفصلی انجام دهد، به همین دلیل لازم است مدارک مورد نظر را قبل از شروع رسیدگی به پرونده به طور کامل تهیه کرده باشید. در اینجا بهره بردن از تجارب و دانش یک وکیل خانواده خوب می تواند به موفقیت شما کمک شایانی نماید. دقت نمایید یک بیستم مهریه در صورت به اجرا گذاشتن مهریه به حساب دولت واریز می شود. این مبلغ بعد از قطعی شدن حکم از مرد دریافت می شود.

30 دیدگاه برای “آیا بعد از طلاق می شود جهت مطالبه و دریافت مهریه اقدام کرد و آن را به اجرا گذاشت؟ (همراه با پادکست)

 1. حامد گفته:

  زمانی که با همسرم ازدواج کردم سکه بود 800 هزار تومان و بنده هم با توجه به وضعیت مالی و توان پرداختم , 14 سکه برای مهریه در نظر گرفتم که همسرم هم قبول کرد .
  الان که قصد جدایی از یکدیگر را داریم سکه شده 10 میلیون تومان , بنده از کجا این همه پول رو باید جور کنم.همسرم هم حاضر به توافق نیست و در طول 4 سال زندگی بارها و بارها ازم مبالغی تحت عنوان مهریه و حق و حقوقش مطالبه کرده و داشتم بهش پرداخت کردم .

  الان میگن هرچی پرداخت کردی فقط به صورت ریالی محاسبه میشود و نه معادل ارزش ریالی سکه , تا به الان حدود 5 برابر ارزش ریالی سکه در سالی که ازدواج کردیم ازم پول گرفته که میگن باید ازش رسید میگرفتی و این حرف ها . آخه من بدبخت از کجا میدونستم هر پولی که بهش دادم باید از رسید بگیرم یا ببرمش دفترخونه و داخل عقدنامه ثبت بشه و این حرفا یا اگر روزی به مشکل بربخوریم فقط ارزش ریالی محاسبه میشه نه معادل سکه در زمان پرداخت !!!.

  ای کاش قانونی بود که هر کس در هر سالی عقد کرده و هر چندتا سکه مهر گذاشته در زمان های بحران اقتصادی و شرایط خاص به همان میزان ارزش ریالی اش را پرداخت کند تا از سواستفاده بعضی از زنها جلوگیری شود .

  یا هر مبلغی که طی سالیان به همسر پرداخت شده است معادل ریالی سکه در همان زمان پرداخت , در نظر گرفته شود .

  یا برای پرداخت مهریه ارز دولتی برای افرادی که ناتوان در پرداخت مهریه هستند در نظر گرفته شود( برای جلوگیری از سواستفاده , خوده بانکها سکه ها رو به زن تحویل دهد و مرد فقط مبتفاوت ریالی آن را به بانک به صورت نقد یا اعسار پرداخت کند )

 2. محمد زاده گفته:

  سلام و احترام
  من به صورت توافقی با بخشیدن مهریه ام طلاق گرفته ام با توجه به اینکه من در مرحله عقد از همسرم جدا شده ام و با توجه به اینکه زوجه می تواند بعد از طلاق مهریه خود را مطالبه نماید فقط جهت اطلاع از حقوق زوجه،من هم میتوانم مهریه خودم را که عندالمطالبه بوده است مطالبه نمایم
  با تشکر و سپاس

  • تحریریه صاحب اندیشه گفته:

   سلام
   در صورتی که مهریه تون و در دادگاه نبخشیده باشید میتونید برای مطالبه آن اقدام کنید.

 3. سینا گفته:

  با سلام
  یعنی اگز زن در حکم دادگاه توافقی مهریه و نفقه و غیره بذل کنه و حضانت فرزند بگیره بعد طلاق نمیتونه مهریه بخواد ؟ چون بخشیده نمیتونه دریافت کنه مهریه ؟

  • ali.dashtbani گفته:

   اگر در مقابل بخشش مهریه حضانت بچه رو دریافت نکرده بودید میتونستید بعد از بخشش دوباره درخواست مهریه کنید ولی چون حضانت بچه رو در مقابل بخشش مهریه گرفته اید امکان رجوع نیست

 4. سید مجتبی گفته:

  سلام. من با دخواست خانمم طلاق توافقی انجام دادیم. یعنی در ازای اجرای صیعه طلاف بدل مهریه انجام شد. حصانت فرزند به عهده خودمه. سوال اینه ک در زمان عده و حتی بعدش میتونه درخواست مهریه کنه؟

  • mbayati گفته:

   اگر بذل مهریه در دفترخانه و به صورت رسمی واقع شده باشد امکان مطالبه مجدد مهریه وجود ندارد.

 5. شقایق گفته:

  من با حق طلاق از همسرم جدا شدم ۹۰درصد مهریه م رو بخشیدم. الان با خوندن این مطالب نگران شدم. ایا بعد از مرگ من خانواده م میتونن بابت مهریه همسر سابقم رو ب دردسر بندازن؟! اگر اینطوره بگید ک برم ببخشم بهش :(*

  • mbayati گفته:

   چون در قبال بخشش قسمتی از مهریه حق طلاق رو گرفتید امکان مطالبه مجدد وجود نداره

  • یوسفی گفته:

   رحمت بر پدرت
   شیر مادرت حلالت باشه خانم که اینقدر شرف دارید
   درود به شرفتون
   ایگاش همه خانمهای ایران و جهان درک و فهم شما را داشتن

 6. مسعودی گفته:

  سلام
  من با فریب همسرم اون رو در ازای بخشیدن یک‌سکه طلاق دادم
  ینی در نامه طلاق نوشته شد یک سکه بخشیده بهم و طلاق جاری شد
  حالا بعد از چندسال آیا میتونه بره و ادعا کنه بقیه سکه ها رواجرا بذاره؟!

 7. ویولت گفته:

  بنا به قانونی من میتونم از شوهرم جدا زندگی کنم ولی میگه طلاقتو میدم بعد برو. من چه مدل طلاق باید بگیرم که مهریهمو بتونم ازش بگیرم؟ چه حالا چه بعدا؟

  • mbayati گفته:

   شما می توانید چه در حین طلاق چه بعد ان مهریه خود را مطالبه کنید.

   • مهدی گفته:

    سلام من ۱۰سال پیش از همسرم جدا شدم.البته حق طلاق با ایشون بود وفقط به من خبر داد که جدا شده.ودوباره ازدواج کرده و بچه داره.ایا میتونه برگرده ومهریشو مطالبه کنه؟

    • mbayati گفته:

     سلام اگه مهریه را در مقابل حق طلاق نبخشیده باشند می تونن بعد از طلاق هم واسه مهریه اقدام کنن

 8. یاسمین گفته:

  سلام من سه سال پیش توافقی از همسرم جدا شدم با بخشیدن مهر و بقیه مسایل در دادگاه حضانت پسرم هم با پدرش بود ایا میشه اقدام کنم برای مهر

  • mbayati گفته:

   سلام. اگر در قبال بخشش مهریه حقی دریافت کرده باشید مانند حق طلاق یا حضانت نمی توانید مهریه را مجددا مطالبه نمایید.

 9. آتنا گفته:

  سلام…اگرصیغه ی طلاق جاری شده باشد وبعداز طلاق ،شوهر از دادن مهریه ی توافقی ،بازی دربیاره و‌نده، چیکارمیشه کرد؟ایا میشه که مهریه رو‌کامل درخواست دادیاخیر؟

 10. احمد گفته:

  سلام
  بنده ۲۰۰ میلیون به همسرم دادم و نوشتیم که بقیه مهریه اش را در قبال اجرای صیغه طلاق بذل کرد.
  الان طلاق گرفتیم.طلاق باین رجعی
  سوالم اینکه الان اون میتونه بقیه مهریه شو بخواد؟
  اابته در صورتجلسه ای که به دادگاه دادیم نوشتیم که زوجه حق روجوع به مابذل را در ایام عده از خود ساقط نمود.

  • shakila bayati گفته:

   سلام در خصوص بخشش مهریه به طور کلی امکان رجوع وجود دارد اما در صورتی که زوجه در قبال بخشش مهریه حقی را کسب نموده باشد که این حق شامل حق طلاق، حضانت و … می شود امکان رجوع وجود ندارد.

 11. مهدیس گفته:

  سلام
  من 8 سال پیش برای مهریه اقدام کردم.همسرم محکوم شده کل مهریه رو بده ولی تا الان نتنونستم پیداش کنم و مهریه رو ازش بگیرم.بگذریم.
  الان واسه طلاق اقدام کردم. چه نوع طلاقی درخواست بدم که حق و حقوقم از بین نره؟
  ضمنا ایا باید بعد از حکم طلاق دوباره واسه مهریه دادخواست بدم و پرونده تشکیل بدم یا نه همونی که 8سال پیش اقدام کردم کفایت میکنه و سالهای بعد از طلاق هم میتونم با همون حکم قبلی جلبش کنم؟

  • shakila bayati گفته:

   سلام اگه همسرتون در دسترس نیست می تونید به صورت غیابی طلاق بگیرید.برای مطالبه مهریه هم به موجب حکم محکومیتی که دارید می توانید اموالی که بنام ایشون هستن رو توقیف نمایید

 12. سحری .... گفته:

  سلام من 4 سال هست طلاق توافقی گرفتم یادمم نیست که مهریه رو چطوری توافق کردیم که اقا راضی شده بیاد طلاق بده الان بخوام برم دنباله مهریه ام ایا حرفم میرسه که مهری بگیرم یا نه

  • shakila bayati گفته:

   سلام اگر مهریه رو بخشیده باشید و در مقابل بخشش مهریه حق حضانت یا هر حق دیگری کسب کرده باشید نمی توانید نسبت به مهریه اقدام کنید. در غیر این صورت می توانید مهریه را مطالبه کنید

 13. روناک گفته:

  سلام .بنده و همسرم می‌خوایم ازهم توافقی جداشیم،همسرم گفته مقداری پول بهت میدم ولی باید بیای اسناد رسمی مهریه تو ببخشی ،الان سوال اینه اگه من مهریه مو ببخشم بعدش همسرم پشیمان بشه و من رو طلاق نده باید چیکار کنم ؟

  • shakila bayati گفته:

   سلام باید در مقابل بخشش مهریه حق طلاق را بگیرید تا مشکلی در این خصوص براتون پیش نیاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .