ازدواج فرد ایرانی با اتباع خارجی

ازدواج فرد ایرانی با فرد خارجی

مجوز ازدواج فرد ایرانی با فرد خارجی

ازدواج از جمله حقوقی است که تحت عنوان احوال شخصیه، قواعد و مقررات ناظر بر آن در قانون مدنی ایران تبیین شده است. طبق قانون مدنی، ازدواج فرد ایرانی با فرد خارجی نهی نشده است و با رعایت برخی از شرایط که این شرایط در زنان و مردان کمی با هم متفاوت است، چنین ازدواجی قانونی و قابل رسمیت در کشور ایران می باشد. بنابراین به طور کلی ازدواج فرد ایرانی با فرد خارجی به موجب قانون مجاز می باشد. اما در خصوص ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی قانونگذار محدودیت هایی را قرار داده است.

طبق قانون مدنی یک زن مسلمان ایرانی اجازه ازدواج با یک مرد غیر مسلمان را ندارد. بدیهی است زمانی دولت با این موافقت می نماید که هر دو مسلمان باشند و یا دارای دو دین یکسان باشند.

ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی

در خصوص ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی علاوه بر دین مشترک، ممنوعیت دیگری تحت عنوان کسب اجازه از دولت در قانون پیش بینی شده است. بنابراین زن ایرانی چه مسلمان باشد چه نباشد باید پس از اجازه پدر نسبت به کسب اجازه از دولت برای ازدواج با اتباع یا مهاجرین خارجی از طریق مراجعه به وزارت کشور اقدام نماید. پس از موافقت دولت ایران با این ازدواج، گواهی تحت عنوان پروانه زناشویی صادر می شود.

این گواهی در خصوص همه زنانی که تابعیت ایرانی دارند فارغ از مذهب آنان می باشد. چنانچه متقاضیان در خارج از کشور باشند، برای دریافت پروانه زناشویی باید به سفارت یا کنسولگری ایران در آن کشوری که در آن سکونت دارند مراجعه نمایند.

ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی

اما در خصوص ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی محدودیتی در قانون پیش بینی نشده است. اما به موجب ماده 1061 قانون مدنی، ازدواج بعضی از مامورین، کارمندان و یا محصلین با زن تبعه خارجی را موکول به کسب اجازه از دولت نموده است. همچنین مرد مسلمان ایرانی می تواند با هر زن غیر مسلمان ایرانی ازدواج نماید زیرا بر اساس قانون، زن غیر مسلمانی که با مرد مسلمان ازدواج می کند، پس از ازدواج به طور رسمی مسلمان و تبعه ایران می شود.

ازدواج فرد ایرانی با فرد خارجی

ثبت ازدواج فرد ایرانی با فرد خارجی

همانطور که ذکر شد طبق قانون ایران، هرگاه مرد ایرانی با زن خارجی ازدواج نماید، همسر او تبعه ایران محسوب شده و ازدواج آنان باید در دفاتر ازدواج ایران ثبت شود. پس از ثبت ازدواج، به استناد بند 6 ماده 976 قانون مدنی برای زن خارجی شناسنامه ایرانی صادر می شود.

مدارک لازم جهت ثبت ازدواج فرد ایرانی با فرد خارجی

 • تکمیل تقاضانامه ثبت ازدواج توسط زوجین
 • اصل شناسنامه معتبر و عکس دار زوجین
 • اصل گذر نامه معتبر خارجی زوج یا زوجه
 • گواهی مسلمان شدن مرد
 • گواهی مسلمان شدن زن
 • اصل گواهی سلامت بهداشت زوجین
 • پرداخت هزینه های ثبت ازدواج

وضعیت فرزندان حاصل از ازدواج فرد ایرانی با فرد خارجی

طبق قانون مدنی ایران، تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی، چه در داخل و چه در خارج از کشور، ایرانی است. اما در مقابل، فرزندان متولد شده از مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی، تبعه ایران محسوب نمی شوند اما چنین فرزندانی می توانند پس از رسیدن به سن 18 سال تمام چنانچه مایل باشند، درخواست تابعیت ایرانی را در مقامات ایران مطرح نمایند.

بیشتر بخوانید  مراحل تعویض پلاک

وضعیت دین افراد در ازدواج با فرد خارجی

بر اساس قانون ایران، مرد ایرانی می تواند با هر زن غیر مسلمانی که قانون ایران مذهب آن را به رسمیت شناخته است، ازدواج نماید و محدودیتی در این باره در قانون پیش بینی نشده است. زیرا به محض ثبت ازدواج زن خارجی با مرد ایرانی، زن تبعه ایران محسوب شده و دارای شناسنامه ایرانی می شود. اما در خصوص ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی، محدودیت هایی در قانون پیش بینی شده است که این محدودیت ها شامل مسلمان شدن مرد (در صورتی که مرد مسلمان نباشد) و کسب اجازه از دولت می باشد.

ازدواج فرد ایرانی با فرد خارجی

پاسخ به چند پرسش درباره ازدواج فرد ایرانی با فرد خارجی

چه مدارکی برای اخذ شناسنامه فرزندان حاصل از ازدواج با افراد خارجی لازم است؟

 • اصل گواهینامه تولد نوزاد در ایران
 • ارائه شناسنامه ایرانی همسر
 • اصل مدارک تولد نوزاد
 • نسخه کامل از گذرنامه مادر یا پدر

چه شرایطی برای ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی وجود دارد؟

 • تبدیل تابعیت زن، به تابعیت همسر
 • محدود شدن حق مالکیت در اموال

آیا زن ایرانی پس از ازدواج با مرد خارجی از تابعیت ایران خارج می شود؟

در پاسخ به این سوال باید گفت در خصوص ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی، به این دلیل که انجام چنین ازدواجی با تبدیل تابعیت زن به تابعیت همسر همراه است، منوط به کسب اجازه از دولت می باشد. بنابراین پس از ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی، زن از تابعیت ایرانی خارج می شود.

اشتراک گذاری در : 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .