ابلاغ الکترونیک قضائی

ابلاغ الکترونیک قضائی

 ابلاغ الکترونیک قضائی چیست؟

 روند دادگاه‌ها و دادسراها در ایران  اینگونه است که پس از اعلام شکایت از یک فرد، دادگاه برای وی سامانه ابلاغ الکترونیک می‌فرستد. تا پیش از این روند ارسال ابلاغیه‌ها برای افراد حقیقی و حقوقی به این گونه بوده است که یک مامور نیروی انتظامی این وظیفه را به عهده داشت و ابلاغیه صادر شده را به آدرس اعلام شده از جانب فرد مذکور می رساند. این روش از ابلاغ اوراق قضایی دارای معایبی بود و مشکلاتی را نیز برای افراد به وجود می‌آورد. در بسیاری از موارد این ابلاغیه‌ها مفقود می شدند و از این طریق امکان دسترسی به آنها غیر ممکن می شد. این موضوع در برخی اوقات باعث می‌شد که افراد امکان دفاع از حقوق خود را نداشته باشند همچنین مراجعه مامور نیروی انتظامی به درب منزل هر شخصی نیز دید خوبی برای وی در محل زندگی او به وجود نمی آورد.

نحوه مشاهده ابلاغیه ها در سامانه ثنا

قوه قضائیه با راه اندازی سامانه ثنا (سامانه ابلاغ دادگستری) بسیاری از این مشکلات را بر طرف نمود. یکی از مهم ترین امکانات سامانه ثنا، امکان مشاهده و دریافت ابلاغیه های دادگاه از طریق این سامانه می باشد. بنابراین پس از ثبت نام در سامانه ثنا و دریافت رمز شخصی از دفاتر خدمات الکترونیک قضائی، می توان ابلاغیه های الکترونیکی خود را مشاهده نمود. برای مشاهده ابلاغیه های دادگستری، ابتدا باید وارد سایت http://eblagh.adliran.ir شوید. سپس رمز شخصی و شماره ملی خود را وارد نمایید، پس از آن رمز عبور موقتی به تلفن همراه شما پیامک می شود. با وارد نمودن رمز عبور موقت، وارد صفحه جدیدی می شوید که کلیه ابلاغیه های شما در تمام دعاوی قابل مشاهده و دریافت هستند. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که تاریخ مشاهده ابلاغیه ها توسط کاربران، تاریخ ابلاغ واقعی محسوب شده و کلیه آثار ابلاغ قانونی مانند مهلت تجدیدنظر خواهی از دادگاه، از زمان مشاهده ابلاغیه مذکور محاسبه خواهد شد.

ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیک قضائی

 برای ثبت نام در سامانه ابلاغ الکترونیک یا سامانه ثنا و استفاده از مزیت‌های این روش ابلاغ اوراق قضایی، دو راه پیش روی افراد حقیقی و حقوقی وجود دارد:

 • به صورت حضوری با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضائی قوه قضاییه

 • به صورت غیر حضوری و ثبت نام اینترنتی از طریق سامانه ثنا

بعد از طی مراحل هر کدام از روش‌های ثبت نام در این سامانه، افراد می‌توانند پروفایل شخصی خود را در سامانه ابلاغ دادگستری در اختیار داشته باشند و با وارد کردن رمز عبور و نام کاربری خود به اطلاعات شخصی خود دسترسی داشته باشند. قوه قضاییه در سال‌های اخیر اقدام به ارائه نرم افزار موبایلی سامانه ابلاغ دادگستری موسوم به اپلیکیشن ثنا نیز کرده است که کاربران می‌توانند با دریافت این اپلیکیشن از پلتفرم‌های ارائه دهنده اپلیکیشن‌های موبایلی، بدون نیاز به مراجعه به سایت سامانه ابلاغ دادگستری کارها و امور خود را انجام دهند.

ابلاغ الکترونیک قضائی

اهداف و مزایای ابلاغ الکترونیک قضائی

از مهم ترین مزایای ابلاغ الکترونیک می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جلوگیری از تشریفات طولانی ابلاغ حضوری
 • صرفه جویی در هزینه های فرایند دادرسی
 • صرفه جویی در وقت
 • تسریع روند ثبت شکایات
 • حفظ حریم خصوصی افراد
بیشتر بخوانید  اجرت المثل ایام زوجیت

فراموش کردن رمز عبور سامانه ابلاغ الکترونیک

چنانچه رمز عبور خود را در این سامانه فراموش کرده باشید، این امکان وجود دارد که رمز عبور خود را بازگردانی نمایید. بازگردانی رمز عبور به طریق زیر انجام می شود:

 • ابتدا به سامانه وارد شوید
 • در پایین صفحه باز شده روی قسمت « رمز عبور خود را فراموش کرده ام » کلیک نمایید
 • وارد نمودن شماره ملی
 • وارد کردن تاریخ تولد
 • وارد کردن شماره همراه

پس از طی نمودن این مراحل، در صورتی که صحت اطلاعات شما توسط سامانه ثنا تایید شود، رمز عبور جدید به تلفن همراه شما پیامک می شود.

ابلاغ الکترونیک قضائی

پاسخ به چند پرسش درباره ابلاغ الکترونیک قضائی

آیا امکان مشاهده ابلاغیه ها بدون ثبت نام در سامانه ثنا وجود دارد؟

خیر. اولین شرط برای دریافت ابلاغیه ها ثبت نام در سامانه ثنا و مراجعه به دفاتر خدمات قضائی برای تکمیل فرایند ثبت نام می باشد.

یکی از مهم ترین آثاری که بر ابلاغ الکترونیک اوراق قضائی بار می شود چیست؟

یکی از مهم ترین آثاری که بر ابلاغ الکترونیک وارد می شود این است که بسیاری از مهلت های قانونی برای اعتراض به احکام دادگاه از تاریخ رویت ابلاغ محاسبه می شود.

چگونه می توان ابلاغیه های خود را مشاهده نمود؟

روش های مشاهده ابلاغیه در این مقاله به مختصر توضیح داده شده است.

اشتراک گذاری در:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .