قوانین خرید اسلحه در ایران چیست؟

قوانین خرید اسلحه در ایران

خرید اسلحه و حمل آن تبدیل به یکی از چالش‌های بزرگی زندگی امروز بشر در همه نقاط کره زمین شده است. دولت‌ها و سیاستمداران جهان دائماً در حال بروز رسانی قوانین خرید اسلحه توسط شهروندان هستند و مراجعه به موسسه حقوقی برای استفاده از خدمات مشاوره حقوقی خرید اسلحه نیز روز به روز در حال افزایش است. از یک طرف خطرات مربوط به داشتن اسلحه‌های سرد و گرم توسط کاربران معمولی تبدیل به معضلی بزرگ شده و برای جامعه و سایر شهروندان خطر آفرین گشته است و از طرفی حق طبیعی افراد برای دفاع از خود در برابر خطرات احتمالی دو تناقض بزرگی هستند که قوانین خرید اسلحه را با چالش‌های زیادی روبرو کرده است.

در ایران نیز خرید اسلحه جزء چالش‌های دولت می‌باشد. احتمالاً شما هم مثل ما هر از چندگاهی افرادی را در خیابان ملاقات می‌کنید که با اسلحه کمری تردد می‌نمایند. افرادی که لباس شخصی به تن داشته و به نظر عضو نیروی پلیس هم نیستند. از این رو با وجود ابهامات زیاد در ذهن شهروندان تصمیم گرفتیم تا قوانین خرید اسلحه در ایران را به صورت کلی مورد بررسی قرار دهیم و تمام موارد منع قانونی و شرایط مجوزهای لازم برای آن را بررسی نماییم.

مقایسه قوانین خرید اسلحه در ایران و جهان

دولت‌ها و کشورهای جهان در برابر حق داشتن اسلحه‌های سرد و گرم توسط شهروندان رویکردهای متفاوتی داشته‌اند و هر دولتی به طبع فرهنگ و سیاست‌های کشور خود دست به تصمیماتی گرفته است که این تصمیمات با چالش‌های بزرگی نیز روبرو می‌باشد. در حال حاضر در سه کشور جهان که بزرگ‌ترین آنها آمریکا است و مکزیک و گواتمالا هم در کنار آن قرار گرفته‌اند، خرید اسلحه و حمل آن را برای شهروندان مجاز می‌دانند. البته این بدان معنی نیست که هر کس اراده کرد می‌تواند به یک اسلحه فروشی مراجعه نموده و برای خود اسلحه کمری خریداری نماید. این کشورها نیز برای داشتن اسلحه محدودیت‌هایی دارند اما با این حال آزادی داشتن اسلحه در آنها بیشتر از سایر کشورها است.

در این میان اکثریت کشورهای جهان مانند ایران خرید و فروش اسلحه را ممنوع اعلام کرده و قوانین سفت و سختی هم برای آن تبیین نموده‌اند. البته میزان آزادی افراد برای داشتن اسلحه در هر کشوری متفاوت است با این حال ممنوعیت آن برای استفاده عموم در اکثر کشورها وجود دارد. البته خرید اسلحه از جهات مختلفی قابل بررسی است. حمل اسلحه، قاچاق اسلحه، فروش غیر مجاز، نوع اسلحه، داشتن جواز و شرایط دریافت آن از جمله مباحثی است که ابهامات زیادی در ذهن افراد ایجاد نموده است. در ادامه مقاله به بررسی این سؤال‌ها و ابهامات خواهیم پرداخت.

بررسی قوانین خرید اسلحه در ایران

خرید اسلحه و حمل سلاح سرد و گرم در ایران نیاز به مجوز داشته و در شرایط عمومی کاملاً ممنوع می‌باشد. بر اساس قانون افرادی که به صورت غیرقانونی اسلحه خریداری کنند، مجرم شناخته شده و جرائمی مانند شلاق، جریمه نقدی و حبس از چند ماه تا 15 سال گریبان گیر وی خواهد شد. این قوانین جدای از استفاده از اسلحه بوده و در صورت استفاده جرائم مسلماً سنگین‌تر نیز خواهد شد. قانون حتی برای داشتن تعداد بالاتر اسلحه نیز مجازات‌ها را تشدید کرده و جرائم سنگین‌تری را در نظر گرفته است. حتی نوع اسلحه نیز می‌تواند در این جرائم تأثیرگذار باشد.

بیشتر بخوانید   روش‌های گرفتن حق طلاق زن

با توجه به اینکه در دنیای پیشرفته امروز هر روز شاهد تولید اسلحه‌های جدیدی مانند اسلحه‌های لیزری و به روزی هستیم که کلاً ساز و کار آنها با اسلحه‌های قدیمی متفاوت است، قانون برای چنین مواردی هم به صورت سریع نطق نموده و آنها را ممنوع و این موارد را نیز مشمول جرائم خرید اسلحه نموده است. حتی اسلحه‌هایی مانند شوکر، بیهوش کننده، اشک آور و مواد محترقه نیز طبق قوانین حمل اسلحه در ایران با ممنوعیت روبرو هستند و خرید این اسلحه‌ها نیز جرم محسوب می‌شود. از این رو قبل از هر اقدامی در این رابطه بایستی از خدمات مشاوره حقوقی استفاده نموده و با موارد قانونی داشتن این سلاح‌ها آشنا شوید.

چرا برخی از افراد در ایران اسلحه دارند؟

هر چند طبق قوانین مندرج در قانون ایران، داشتن اسلحه و حمل آن کاملاً غیرقانونی است اما با این حال افرادی هستند که به طبع شغلی که دارند و شرایط زندگی خود، با داشتن مجوزهای لازم اسلحه در دست گرفته و می‌توانند آن را به همراه داشته باشند. در درجه اول باید بدانید که این افراد از نظر شغلی شرایط خاصی دارند. قضات، نیروی پلیس، نیروهای امنیتی و نیروی انتظامی افرادی هستند که به طبع شغلی که دارند از مجوزهای قانونی برای داشتن اسلحه برخوردار می‌باشند؛ اما از این گذشته افراد دیگری هم هستند که می‌توانند از این حق استفاده کنند.

وظیفه صادر نمودن مجوز خرید اسلحه و داشتن آن در ایران به عهده حراست مجلس شورای اسلامی است. از این رو هر کس که در این باره احساس نیاز نموده و شرایط لازم برای داشتن آن را داشته باشد می‌تواند با مراجعه به یک موسسه حقوقی و استفاده از خدمات وکیل پایه یک دادگستری درخواست خود را برای داشتن اسلحه تسلیم این سازمان کرده و بعد از بررسی‌های صورت گرفته در صورت تائید اسلحه خود را خریداری نماید.

یک نکته مهم

در این مقاله درباره قوانین مربوط به حمل سلاح در ایران و جرائم خرید اسلحه در ایران صحبت کردیم و شرایط و نحوه درخواست مجوز حمل سلاح را نیز با هم مرور کردیم؛ اما ذکر این نکته هم ضروری است که تمام موارد بیان شده برای خرید و داشتن اسلحه بوده و استفاده از اسلحه جرائم به مراتب سنگین‌تری داشته و قانون برای چنین مواردی هیچ گذشتی در نظر نگرفته است. داشتن اسلحه حتی می‌تواند به منزله همکاری افراد با نیروهای شورشی نیز تلقی گردیده و خطرات زیادی را برای افراد به دنبال داشته باشد. از این رو به هیچ وجه نباید گول افراد سودجو در این باره را بخورید و بدون آگاهی و داشتن مجوز لازم اقدام به خرید اسلحه حتی از نمونه‌هایی مانند شوکر و اشک آور آن نمایید.

این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

2 دیدگاه برای “قوانین خرید اسلحه در ایران چیست؟

  1. امیرمحقق گفته:

    سلام چگونه میشه مجوز برای فروش اسلحه گرفت یعنی یه چیزی مثل فروشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .