هزینه دادرسی مهریه به عهده کیست؟

هزینه دادرسی مهریه به عهده کیست؟

هزینه دادرسی مهریه و مطالبه مهریه یکی از مسائل حقوقی روز در جامعه ایران می‌باشد. بسیاری از کاربران مراجعه کننده به موسسه حقوقی در این باره سؤال نموده و به دنبال بندهای قانونی مربوط به آن می‌باشند. البته با توجه به سختی‌های مراحل طلاق و دریافت مهریه مخصوصاً برای زوجه شرکت در جلسه مشاوره حقوقی از الزامات اصلی آن می‌باشد. از این گذشته ترفندهایی هم در میان برخی از افراد سودجو رواج پیدا کرده است که با استفاده از آنها به دنبال محکوم کردن فرد مقابل هستند. یکی از مشکلات بزرگ و دردسرهایی که در امر دریافت مهریه زوجه به فکر پیدا کردن راهی برای فرار از آن می‌باشد، هزینه دادرسی مهریه است.

یک بار برای همیشه با مسائل مربوط به هزینه دادرسی مهریه آشنا شوید

در این مقاله قصد داریم درباره کل هزینه‌های مربوط به دریافت مهریه را بررسی کنیم و بندهای قانونی مربوط به آنها را نیز بررسی کنیم. یک بار برای همیشه با مسائل مربوط به آن آشنا شوید و این موضوع را به خاطر بسپارید. اینکه این هزینه به عهده کدام طرف است و چگونه محاسبه می‌شود به صورت مشخص در قانون ذکر شده و افراد تنها با یک جلسه مشاوره حقوقی ساده می‌توانند از تمام جزئیات مربوط به آن اطلاع پیدا نمایند. البته موارد جزئی هم پیش می‌آید که شرایط ویژه‌ای در آنها حاکم است و هر کس به طبع شرایط خود بایستی تصمیمی درست در این باره اتخاذ نماید.

آشنایی با موارد و جزئیات مربوط به هزینه دادرسی مهریه برای کسانی که با چنین موضوعی درگیر هستند نیز باعث می‌شود تا از حق قانونی خود مطلع بوده و بتوانند از پایمال شدن حق قانونی خود جلوگیری کنند. هر چند باز مشاوره حقوقی و استفاده از خدمات موسسه حقوقی می‌تواند شرایط بهتری را برای این افراد رقم بزند.

هزینه دادگاه به عهده محکوم است

قبل از پرداختن به موضوع هزینه دادرسی مهریه بایستی یک نکته مهم و اساسی را درباره هزینه دادگاه با هم مرور کنیم. طبق قانون هر فردی که شکایت و دادخواست داشته و آن را به دادگاه تسلیم می‌نماید، بایستی هزینه دادرسی آن را نیز در ابتدا متقبل شود. دادگاه برای شروع به رسیدگی به هر پرونده‌ای با پرداخت هزینه دادرسی کار خود را آغاز خواهد کرد مگر اینکه تقاضای اعسار از جانب خواهان نیز دریافت نماید.

با توجه به اینکه دادخواست مطالبه مهریه از طرف زوجه ارائه می‌شود، در ابتدا پرداخت آن به عهده وی خواهد بود؛ اما باتوجه به اینکه طبق قانون هزینه دادرسی در هر دادگاهی به عهده محکوم شونده دادگاه است، این پایان کار نیست. در ادامه به بررسی جزئیات مربوط به این هزینه خواهیم پرداخت.

مبلغ هزینه دادرسی مهریه

در قدیم مبلغ هزینه دادرسی مهریه مانند سایر دادرسی‌های رایج در کشور مبلغ مشخص و ثابتی بود و هر فرد برای ارائه دادخواست به دادگاه بایستی این هزینه را پرداخت می‌کرد؛ اما در قوانین جدید مبلغ هزینه دادرسی دادگاه از حالت ثابت و مشخص خارج شده و برحسب مبلغ مهریه تعیین می‌شود. در واقع هر چقدر مهریه تعیین شده در عقدنامه بیشتر باشد و یا زوجه به مطالبه مبلغ بیشتری دست بزند، این هزینه نیز افزایش خواهد یافت.

بیشتر بخوانید  دعوای مطالبه نفقه

علاوه بر این کاربران باید بدانند که هزینه‌های مربوط به دریافت مهریه تنها به همین هزینه دادرسی محدود نشده و هزینه‌های دیگری را نیز برای آنها به دنبال خواهد داشت. رسیدگی به چنین پرونده‌هایی علاوه بر هزینه دادرسی نیاز به پرداخت هزینه‌های مربوط به حق‌الوکاله و برخی هزینه‌های دیگر نیز می‌شود.

اعسار در هزینه دادرسی مهریه

یکی از بندهای قانونی که در جهت کمک به افراد ندار و نیازمند تبیین شده است، امکان اعسار هزینه‌ها است. در قضیه مهریه هم زوج و زوجه می‌توانند از این بند قانونی به نفع خود استفاده نمایند. در پرداخت مهریه زوج با اعلام درخواست اعسار مهریه می‌تواند مبلغ مهریه را قسط‌بندی نموده و طبق قسط‌های معین به زوجه پرداخت کند. شرایط و مدارک مربوط به اثبات ناتوانی زوج در پرداخت مهریه برای اعسار نیز در قانون مشخص شده است که می‌توانید از طریق وکیل پایه یک دادگستری به این موارد دست پیدا کنید.

قانون اعسار نیز برای کمک به زوجه وضع شده است. طبق این قانون اگر زوجه از توانایی مالی لازم برای پرداخت برخوردار نباشد و یا حداقل درخواست اعسار را تسلیم دادگاه نماید، با تشخیص قاضی هزینه از روی دوش وی ساقط شده و به عهده زوج خواهد بود.

عهده‌دار هزینه دادرسی مهریه

اما در حالت کلی عهده‌دار چه کسی خواهد بود؟ با توجه به قانونی که بیان کردیم، هزینه دادرسی در هر دادگاهی به عهده محکوم می‌باشد. از این رو هر چند در ابتدا به دلیل اینکه دادخواست مطالبه مهریه از طرف زوجه بوده است و هزینه دادرسی مهریه را وی باید بپردازد، اما بعد از پایان دادگاه این هزینه نیز به دوش زوج گمارده خواهد شد و وی وظیفه پرداخت آن را خواهد داشت. حال اگر زوجه درخواست اعسار را نیز ارائه داده باشد و مورد پذیرش قاضی قرار بگیرد، دیگر نیازی به پرداخت آن نیز نخواهد بود و دادگاه بلافاصله وارد بحث مهریه خواهد شد.

در صورت ارائه دادخواست اعسار از طرف زوجه در اولین جلسه دادگاه قاضی به این موضوع پرداخته و درباره آن تصمیم گیری خواهد نمود. البته بعد از تصمیم‌گیری دادگاه حق اعتراض به این حکم برای زوج وجود نداشته و دادگاه به روند خود به بررسی مطالبه مهریه بر خواهد گشت.

جمع‌بندی

هزینه دادرسی مهریه مطابق با قانون در ابتدا به عهده زوجه است. زوجه به دلیل خواهان بودن در این پرونده بایستی اقدام به واریز این هزینه نموده و یا در صورت نداشتن تمکن مالی لازم درخواست اعسار از هزینه دادرسی مهریه را تسلیم دادگاه نماید. کاربران برای اطلاع از نحوه ارائه این دادخواست‌ها می‌توانند از خدمات مشاوره حقوقی و تجربه وکیل پایه یک دادگستری بهره ببرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .