مشاوره مهریه

مشاوره مهریه

مشاوره مهریه یکی از انواع بسیار حساس مشاوره در دعاوی حقوقی است. از این رو شرکت در جلسه مشاوره حقوقی مهریه لازم و ضروری بوده و به دلیل پیچیده بودن شرایط در برخی مواقع نیاز به جلسات بیشتری هم خواهد بود. مهریه یکی از قوانین اصلی ازدواج در قوانین اسلامی است که بدون آن هیچ عقدی به رسمیت شناخته نمی‌شود. انواع مختلفی از مهریه وجود داشته و در قانون نیز برای پرداخت و یا دریافت آن راه‌های مختلفی تعیین‌شده است که در ادامه به بررسی همه این موارد خواهیم پرداخت. البته در درجه اولی تر باید بدانید که آشنایی با روند پرونده‌های قضایی مهریه در دادگاه‌های خانواده و حتی نحوه مطالبه آنها نیاز به شرکت در مشاوره حقوقی خواهد داشت. یک موسسه حقوقی معتبر با دارا بودن وکلای مجرب در این زمینه می‌تواند مسیری ساده و درست را برای شما تبیین نماید.

تعریف مهریه

قبل از اینکه وارد مسائل حقوقی مربوط به مهریه شویم که برای آنها نیاز به مشاوره حقوقی و مشاوره مهریه ضروری است، بایستی تعریف دقیق مهریه را بدانیم. مهریه که به آن صداق، قرض و برخی عنوان‌های دیگر هم گفته می‌شود، مالی است که در زمان عقد زوج در عقدنامه تعهد می‌نماید که آن را به زوجه پرداخت نماید. مهریه یکی از قوانین بسیار مهم در کشور ما تلقی شده و قانون به قدری در این باره سخت و محکم است که به این راحتی‌ها نمی‌توان از زیر آن فرار کرد. از این رو هیچ راه گریزی برای زوج وجود ندار. همین امر هم در سال‌های گذشته باعث زندانی شدن تعداد کثیری از افراد به دلیل عدم امکان پرداخت مهریه نیز بوده است.

قوانین مهریه

یکی از اصلی‌ترین دلایل توصیه ما برای حضور در جلسه مشاوره مهریه و مشاوره حقوقی در چنین زمان‌هایی پیچیده بودن قوانین مربوط به آن است. قانون برای ریزترین موارد ممکن در مهریه بندی قرار داده و از این رو شناخت همه این قوانین برای افراد عادی امکان‌پذیر نخواهد بود. یکی از بهترین خدماتی که می‌توان از یک موسسه حقوقی معتبر و با تجربه انتظار داشت، داشتن وکلایی مجرب برای مشاوره مهریه است. برای زنان و مردانی که به هر نحوی با این مقوله درگیر هستند، شناخت برخی از قوانین مربوط به آن می‌تواند راه نشان آنها باشد.

مهریه ۱۱۰ سکه‌ای

یکی از قوانین جدید مربوط به مهریه که عدم مراجعه برای مشاوره مهریه باعث شده تفسیرهای غلطی از آن در بین زوجین وجود داشته باشد، همین قانون ۱۱۰ سکه برای مهریه است. تا قبل از سال ۹۱ مهریه‌ها بدون توجه به میزان استطاعت مالی زوج تعیین‌شده و در دادگاه نیز بر اساس مقدار آن در عقدنامه حکم صادر می‌شد؛ اما از این سال و بعد از تصویب این قانون از آن پس مقرر شد که فرض اولیه هر دادگاهی برای توان پرداخت مهریه هر فرد ۱۱۰ سکه باشد. برای طلب مهریه بیشتر از این استطاعت مالی زوج باید اثبات شود. این قانون به این معنی نیست که نمی‌توان مهریه بیشتری را طلب کرد و آقایان از پس این تفسیر اشتباه گردن به هر مقدار مهریه‌ای بگذارند.

روش‌های مطالبه مهریه

مهریه در زمان عقد به دو روش عندالمطالبه و عندالاستطاعه در عقدنامه نوشته می‌شود. این لغات بار معنایی زیادی داشته و عدم اطلاع از معانی آنها می‌تواند برای زوج یا زوجه در آینده دردسرساز شود. از این رو مشاوره مهریه حتی برای زمان عقد نیز می‌تواند مثمر ثمر باشد. در تعریف مهریه عندالمطالبه زوجه بلافاصله بعد از جاری شدن عقد هر وقت که اراده کرد می‌تواند مهریه خود را از زوج طلب کرده و برای دریافت آن به وکیل مراجعه نماید. مهریه عندالاستطاعه اما تنها در زمانی قابل دریافت خواهد بود که زوج توانایی پرداخت آن را داشته باشد و از استطاعت مالی برای آن برخوردار باشد.

بیشتر بخوانید  تعریف سند و انواع سند در حقوق ایران

از آن گذشته روش‌های مختلفی هم برای مطالبه مهریه وجود دارد که زوجه می‌تواند با مشاوره مهریه از آنها اطلاع کسب کرده و آنها را طلب نماید. امکان مطالبه قسمتی از مهریه و یا تمام و کمال آن در چند نوبت نیز وجود دارد. حتی در صورت فوت زوج نیز مطالبه مهریه امری قابل پیگیری خواهد بود که به اموال به جا مانده از وی تعلق می‌گیرد. به همین جهت است که این قرض، دینی است که برای همیشه بر گردن شوهر قرار داشته و تا زمانی که زوجه رضایت ندهد، هیچ راه فراری از آن وجود ندارد.

مهریه و نفقه

یکی از ملزومات دیگری که برای مشاوره مهریه وجود دارد، اشتباهاتی است که این قرض با سایر انواع دین‌ها در زندگی مشترک گرفته می‌شود. برای مثال نفقه حق طبیعی هر زنی است که پرداخت آن بر گردن شوهر است؛ اما آیا این دو شبیه به هم هستند؟ اتفاق‌های زیادی وجود دارد که حادث شدن آنها حق نفقه را از روی دوش شوهر برطرف می‌نماید. این‌ها قوانینی است که هر زن و مردی باید از آنها آگاهی داشته باشند. برای مثال اگر زنی از خانه شوهرش بدون اجازه خارج شده و مراجعت نکند، شوهر می‌تواند برای عدم پرداخت نفقه اقدام نماید. آیا در این مورد مهریه هم از گردن وی عزل خواهد شد؟ این‌ها ابهاماتی است که درباره مهریه وجود داشته و متأسفانه در برخی اوقات شاهد هستیم که تفسیرهای درستی از چنین قانون‌هایی نمی‌شود.

قوانین و بندهایی که تنها یک جلسه حقوقی و یک مشاوره مهریه می‌تواند از همه آنها پرده‌برداری نموده و تفسیری روشن و واضح از آنها ارائه نماید. شناخت این قوانین تنها در چنین جلساتی امکان‌پذیر بوده و اقدام از روی ناآگاهی و بدون اطلاع از قوانین و رویه قضایی می‌تواند علاوه بر از بین بردن هزینه، وقت و انرژی شما را نیز به هدر دهد. مطالبه مهریه ربطی به طلاق یا هر وضعیت دیگری که در آن هستید، نداشته و این دِین مقوله‌ای کاملاً مجزا نسبت به سایر موارد قانونی ازدواج و زندگی مشترک است. مفاد موجود در عقدنامه به قدری معتبر است که زوجه حتی از طریق اجرای ثبت نیز قادر به مطالبه مهریه خواهد بود. این‌ها همه جز با مشورت و شرکت در جلسه مشاوره قابل پیگیری نخواهد بود. یک تیم قوی از وکلای با تجربه در موسسه حقوقی صاحب اندیشه منتظر شما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *