چگونه وکیل خود باشیم؟

چگونه وکیل خود باشیم؟

چگونه وکیل خود باشیم؟ استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در موسسه حقوقی یکی از خدماتی است که امروزه طرفداران زیادی داشته و کاربران برای پیش برد اهداف حقوقی خود به دنبال چنین خدماتی در سطح عالی هستند. مشورت با وکیل پایه یک دادگستری برای انتخاب بهترین راه و مسیر می‌تواند هر کسی را از ورود به مسیرهای اشتباه نجات دهد. چه برای پرونده‌های مالی و حقوقی و چه برای پرونده‌های کیفری مشورت با وکیل پایه یک دادگستری مزیت‌های خاص خود را دارا می‌باشد؛ اما چگونه می‌توانیم وکیل خود باشیم و در چنین مواقعی بدون نیاز به مشاوره حقوقی و وکیل پایه یک دادگستری بتوانیم مسیر خود را به بهترین شکل ادامه دهیم؟ آیا واقعاً اصطلاح چگونه وکیل خود باشیم می‌تواند واقعیت داشته باشد؟ در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

چگونه وکیل خود باشیم از اصطلاح تا واقعیت

ارائه راهکارهای حقوقی در حل پرونده‌های حقوقی و کیفری توسط وکیل پایه یک دادگستری تنها با تجربه حاصل نمی‌شود. تخصص، تجربه و استعداد سه اصلی هستند که می‌توانند بهترین وکیل پایه یک دادگستری را تعریف نمایند. نبود یکی از این گزینه‌ها در وکیل حقوقی او را از صلاحیت بهترین بودن کنار خواهد زد. همان‌طور که برای درمان، افراد به دنبال استفاده از خدمات بهترین پزشک هستند، برای مشاوره حقوقی نیز استفاده از خدمات بهترین وکیل پایه یک دادگستری در اولویت قرار می‌گیرد. حال با این تفاسیر چگونه وکیل خود باشیم تبدیل به یک شعار دور از واقعیت می‌شود.

انسان‌ها در جامعه امروز برای انجام بسیاری از کارهای پزشکی هم دیگر سراغ پزشک نمی‌روند و خود را بی‌نیاز از دریافت خدمات پزشکی تنها با دانسته‌ها و تجارب قبلی خود یا دیگران درمان می‌کنند. دقیقاً مشابه همین روند در مشاوره حقوقی نیز امکان‌پذیر است. البته رعایت برخی از نکات در این مواقع بسیار ضروری است که در صورت عدم توجه مضرات و آسیب‌های زیادی برای افراد به دنبال خواهد داشت. در ادامه مقاله به دنبال راهکارهایی خواهیم بود که پاسخ سؤال چگونه وکیل خود باشیم را با رعایت همه موارد احتیاطی و دور ماندن از خطر برای کاربران تبیین نماییم.

چگونه وکیل خود باشیم از نظر قانونی

از نظر قانون کسی که در دادگاه برای امر وکالت حضور می‌یابد بایستی دارای شرایط خاصی باشد. قبول شدن در آزمون‌های سخت و علمی وکالت هم به تنهایی برای چنین شرایطی کافی نبوده و وکیل پایه یک دادگستری برای قرار گرفتن در چنین مقامی نیاز به تجارب بالایی هم دارد. از این رو از نظر قانونی امکان اینکه فرد در چنین مواردی در جایگاه وکیل قرار بگیرد نیست؛ اما با این همه قانون به شخص در صورت نیاز اجازه دفاع از خود را نیز می‌دهد؛ اما بی‌مهابا استفاده از چنین اجازه‌ای می‌تواند یک شکست مفتضحانه برای افراد رقم بزند.

علاوه بر این قوانین مدنی ایران دارای پیچیدگی‌های زیادی هستند که حتی یک یا دو بار تجربه آنها نیز نمی‌تواند کارگشا و گره‌گشای افراد باشد. از این رو بایستی با احتیاط بیشتری در این مواقع عمل کرد.

چگونه وکیل خود باشیم از نظر تجربه

احتمالاً اولین کسی که اصطلاح چگونه وکیل خود باشیم را مطرح نموده تجربه افراد را در این مواقع در اولویت قرار داده است؛ اما واقعاً تجربه چقدر می‌تواند در مسیر وکیل خود بودن موثر باشد؟ تجربه جتی برای وکلای پایه یک دادگستری هم یک عامل بسیار قوی است تا به وسیله آن بتوانند تصمیمات بهتری در برخورد با مسائل حقوقی برای موکلین خود اتخاذ کنند؛ اما تجربه این افراد با تخصص آنها عجین شده و باعث چنین قدرتی در آنها شده است. بدون داشتن تخصص و اتکا مطلق به تجربه با توجه به تغییرات گسترده‌ای که روز به روز در قوانین شاهد هستیم، نمی‌تواند اسلحه کافی برای پیروزی در یک پرونده حقوقی باشد.

بیشتر بخوانید  محرومیت از حقوق اجتماعی بر اساس جدیدترین قوانین کشور

مسلماً کسی که سال‌ها تلاش کرده تا در آزمون‌های مختلف حقوقی قبول‌شده و واحدهای درسی بسیاری را گذرانده تا به این سطح از مدرک علمی دست یابد، از شرایط بهتری برای امر وکالت در دادگاه برخوردار است. خود ما هم برای پیش برد کارهای حقوقی خود به وکیلی که تنها تجربه داشته و از نظر مدرک تحصیلی و دانش و تخصص درجه‌ای نداشته باشد اعتماد نخواهیم نمود. از این رو تنها اتکا به تجربه در امر وکالت ریسک بزرگی است.

راهکارهایی برای اینکه چگونه وکیل خود باشیم

اما راهکارهایی وجود دارد که با استفاده از آنها و اتکا به آنها می‌توانیم تصمیمات درستی اتخاذ نموده و به اصطلاح وکیل خود باشیم. در ادامه به بررسی این راهکارها می‌پردازیم.

  • بی‌مهابا ریسک نکنیم.

یک کاربر آگاه و مطلع با اتخاذ تصمیم‌های درست مال و اموال خود را به خطر نمی‌اندازد. همین‌که ما بدانید که چه وقت از خدمات مشاوره حقوقی و چه وقت از خدمات وکیل پایه یک دادگستری برای پیش برد پرونده‌های حقوقی خود استفاده کنیم یعنی اصطلاح چگونه وکیل خود باشیم را به خوبی درک کرده‌ایم.

  • از خدمات وکیل پایه یک دادگستری استفاده کنیم.

کاربران باید بدانند که حتی تجربه بسیار زیاد و عالی نیز در حضور در دادگاه‌های مختلف باز هم تضمین کننده موفقیت در چنین پرونده‌هایی برای آنها نخواهد بود. کسانی که تجربه اندکی در حضور در دادگاه‌های مختلف را داشته باشند، به اهمیت حضور یک وکیل پایه یک دادگستری در کنار خود در پرونده‌های حقوقی پی برده‌اند. افزایش سطح آگاهی در افراد با تجربه کردن و به خطر نینداختن اموال و مال خود بهترین‌ها را برای خود رقم خواهند زد.

  • بپرسیم و مطلع باشیم.

یکی دیگر از ابزارهایی که به وسیله آن می‌توانید به سؤال چگونه وکیل خود باشیم پاسخ مناسبی بدهیم، پرسش است. برخی از افراد عادت دارند در صورت بروز هرگونه مسئله حقوقی به دنبال مشورت با مشاور حقوقی رفته و با آگاهی تمام با این مسائل برخورد می‌کنند. از این طریق احتمال شکست را برای خود به حداقل ممکن می‌رسانند.

در آخر به کاربران توصیه می‌کنیم که تنها برای فرار از هزینه‌هایی مانند حق وکالت و مشاوره‌های حقوقی اگر به دنبال وکیل خود بودن هستند، در نهایت چیزی جز ضرر نصیب آنها نخواهد شد؛ اما نکاه به این مسئله برای بالا بردن احتمال موفقیت می‌تواند راهکارهای عالی در برخورد با مسائل حقوقی برای افراد رقم بزند.

این نوشته در بلاگ ارسال شده و با برچسب گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *