پادکست حقوقی صاحب اندیشه

آدرس : تهران ، فلکه دوم صادقیه ، برج افق ، طبقه ششم ، واحد ۶۰۴

مجازات رابطه نامشروع زن شوهردار چیست؟ (همراه با پادکست)

یکی از مواردی که امروزه بسیار مورد بررسی توسط وکلا و دادگاه ها می باشد و در برخی از موارد رد پای این موضوع در دادگاه های طلاق دیده می شود، رابطه نامشروع زن شوهردار نامیده می شود. در واقع در این مقاله به شما خواهیم گفت که رابطه نامشروع برای زن شوهردار چه تعریفی دارد و مجازاتی که قانون گذار برای آن تعیین کرده و به سبب این مجازات امروزه این حکم جاری می باشد، چیست. فی الواقع بسیاری از مردها برای اینکه بتوانند از زیر بار پرداخت مهریه فرار کنند به دنبال ایجاد مستنداتی ساختگی برای اثبات رابطه نامشروع همسر خود می باشند ولی نکته جالب آن است که تکلیف پرداخت مهریه از روی گردن مرد حتی در صورت اثبات این قضیه برداشته نمی شود.

اما در ادامه به شما خواهیم گفت که در واقع منظور قانونگذار از رابطه نامشروع زن شوهردار و مجازاتی که برای آن تعیین شده است چیست و همچنین انواع حالت های آن به شما خواهیم گفت. در واقع شما می توانید با مطالعه این مقاله اطلاعات خود را در زمینه اثبات این جرم  و حکم آن بیشتر کرده و با اطلاعات بیشتری نزد قانون بروید. همچنین در صورت ادعای بدون اثبات این جرم بیشتر صحبت خواهیم کرد. در این مقاله موسسه حقوقی صاحب اندیشه همراه ما باشید.

زنا و رابطه نامشروع در صورت تجاوز به زن

یکی از انواع رابطه نامشروع زن شوهردار که می تواند موجب شود تا شکایتی در این مورد مطرح شود، تجاوز است که در این صورت زن شوهردار می تواند تا حداکثر هفتاد و دو ساعت پس از انجام تجاوز به پزشکی قانونی مراجعه کرده و مراحل رسیدگی را به صورت قانونی پشت سر بگذارد. در صورتی که مدارک پزشکی قانونی و مدارکی که زن به همراه خود به پزشکی قانونی ارائه داده است مانند دستمال آلوده به ترشحات متجاوز نشان دهنده تجاوز باشد،قاضی مراحل رسیدگی به پرونده را شروع می کند و در اینجا می توان گفت که رابطه نامشروع زن شوهردار به دلیل تجاوز انجام شده با کمترین مجازات همراه خواهد بود.

همچنین در صورتی که مدارک کافی برای اثبات تجاوز وجود نداشته باشد، تشخیص حالت تجاوز باید به صورت قانونی از طریق قاضی پرونده پیگیری شود و در این شرایط می توان گفت که قاضی با استفاده از روش های قانونی احراز تجاوز را انجام می دهد. این امر در مورد فریب و برقراری رابطه جنسی صادق نیست و معمولا قاضی نمی تواند از زن با سن بیشتر از ۱۸ سال بپذیرد که رابطه نامشروع در هنگام داشتن همسر با میل خود و به صورت فریب انجام شده است.

رابطه نامشروع خود خواسته چیست؟

مهم ترین رابطه نامشروعی که برای زن شوهردار می تواند اثبات شود، رابطه نامشروع زن شوهردار به صورت ناخواسته می باشد که در این صورت شوهر می تواند از همسر خود به دلیل خیانت شکایت کند. البته در قانون جمهوری اسلامی ایران خیانت و رابطه نامشروع یک زن شوهردار به این گونه تعیین می شود “زمانی که بین زن و مردی به صورت حرام به رابطه های نامشروع همچون بوسیدن و یا زنا دست می زنند و یا رابطه کلامی و تلفنی خارج از عرف که احراز شود و یا اقرار شود، رابطه نامشروع رخ داده است.

به غیر از زنای محصنه که در ادامه به بررسی مجازات آن برای زن شوهردار می پردازیم، دیگر روابط نامشروع که منجر به زنا نشود مانند بوسیدن و سایر ارتباطات کلامی یا فیزیکی می تواند تا ۹۹ ضربه شلاق را برای زوجه به همراه داشته باشد. البته رابطه نامشروع مابین زن و شوهر نیز توسط قانونگذار تعیین شده است که در بخش های آتی به بررسی آن خواهیم پرداخت و شما را با این هنجار شکنی عمومی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

تشخیص رابطه نامشروع برای زن شوهردار و درجات جرم انگاری

قانون گذار برای اینکه بتواند در زمینه احکام صادره برای اثبات جرم زن شوهردار دقیق تر عمل کند، تشخیص رابطه نامشروع و اعمال مربوطه را در چندین بند صادر کرده است. این امر به آن معنا می باشد که برای مثال عمل زنا و عمل ارتباط پنهانی و احساسی هر دو شامل رابطه نامشروع زن شوهردار می شوند ولی برای این دو عمل احکام جداگانه ای در نظر گرفته شده است.

به صورت کلی می توان گفت که تشخیص رابطه نامشروع برای زن شوهردار به عهده قاضی است و وی می تواند از ابزار دقیق جرم شناسی مانند پزشکی قانونی نیز بهره بگیرد. در صورتی که مجرم، شاکی خصوصی (همسر، پدر، برادر و غیره) داشته باشد، شهادت چهار مرد یا دو مرد و چهار زن عادل را می توان به عنوان اثبات در نظر گرفت. برای مثال مردی که ادعای رابطه نامشروع زن شوهردار را در دادگاه مطرح می کند می تواند برای اثبات جرم از ادله کافی که در اختیار دارد مانند عکس و فیلم یا شهادت استفاده نماید. اقرار به جرم نیز توسط متهم باید چهار بار انجام شود و در غیر این صورت مجرم می تواند از اقرار به جرم بازگردد که البته این امر شامل شرایط خاصی می شود.

مصادیق جرم رابطه نامشروع زن شوهردار

در بحث مصادیق مربوط به جرم رابطه نامشروع زن شوهردار، دو دسته زنا و مادون زنا مطرح می شود. زنا به نزدیکی و جماع زن شوهردار و مرد نامحرم گفته می شود که در دو دسته اجبار یا میل باطنی زن دسته بندی شده و مورد پیگیری قرار می گیرد. مادون زنا که امروزه بسیار مورد توجه بوده و بیشتر ادعای رابطه زن شوهردار را در بر می گیرد، به هر نوع ارتباط فیزیکی بوسیدن، بغل کردن و ارتباط گفته می شود.

شرط تنصیف دارایی

لازم به ذکر است که ارتباط اینترنتی دو نفر نمی تواند مصداق قانع کننده ای برای دادگاه مبنی بر ارتباط نامشروع زن شوهردار عنوان شود و تنها در صورتی قابل بررسی است که در این ارتباط، علمی از برقراری ارتباط فیزیکی یا درخواست این نوع ارتباط بیان شود. در واقع دادگاه از این روش می تواند برای اثبات جرم استفاده کند ولی تنها ارتباط اینترنتی نمی تواند سندی بر ایجاد ارتباط نامشروع برای زن شوهردار به شمار رود. در ادامه به انواع محاکمه ها برای این جرم می پردازیم و انواع احکام صادره برای این دسته از پرونده ها را شرح می دهیم.

شلاق تعزیری برای رابطه مادون زنا

بر اساس قانون برای زن شوهرداری که رابطه مادون زنا مانند بغل کردن یا بوسیدن از روی شهوت داشته باشد، حکم اعدام صادر نمی شود و در این مورد زن و مرد مجرم به ۳۱ تا ۷۴ و نهایتا تا ۹۹ ضربه شلاق محکوم خواهند شد. در صورتی که شوهر زن شاکی باشد می تواند علاوه بر این حکم درخواست های مربوطه را برای ادامه رابطه یا طلاق به دادگاه عنوان کند. لازم به ذکر است که در این صورت از رابطه، مهریه از گردن مرد ساقط نمی شود امروزه بسیاری از آقایان با تصور بر اینکه اثبات رابطه نامشروع می تواند برای باز کردن گره مهریه در طلاق یا حتی دریافت پول برای عدم اثبات جرم صورت پذیرد، دست به ایجاد سندهایی مبنی بر داشتن رابطه نامشروع توسط زن می کنند.

در این صورت لازم است این علم وجود داشته باشد که مهریه به واسطه ارتباط نامشروع زن از گردن مرد ساقط نمی شود. همچنین لازم به ذکر است اگر ادعایی مبنی بر رابطه نامشروع زن شوهردار توسط مرد عنوان شده و ثابت نشود، زن می تواند بنا بر اختیاراتی که قانون در اختیار وی قرار می دهد، از قوانین مربوط به ادعای حیثیت استفاده نماید.

اعدام در صورت زنا

یکی از مواردی که باید در مورد حکم رابطه نامشروع زن شوهردار یا زنای محصنه توسط قاضی به عنوان حکم صادر می شود، اعدام زن شوهرداری است که رابطه نامشروع زنا داشته باشد. حکم رجم یا سنگسار تنها برای زنی صادر می شود که در هنگام زنا دخول صورت گرفته باشد که در این صورت قاضی می تواند حکم مربوط به رابطه نامشروع زن شوهردار را اعدام رجم عنوان نماید. در صورتی که انجام این حکم امکان پذیر نباشد، قاضی می تواند علاوه بر حکم صد ضربه شلاق، برای زن محصن که مبادرت به زنا کرده است، حکم قصاص نفس با چوبه دار را صادر نماید.

همچنین قتل در هنگام رابطه نامشروع زن شوهردار هنگام زنا برای شوهر وی محکومیت اعدام نخواهد داشت ولی در صورتی که جلوی چشم شوهر، به همسر وی تجاوز صورت بگیرد مرد می تواند متجاوز را به قتل برساند. در تمامی این محکومیت ها، شرط اول اثبات شرایط زنا بوده و به دادگاه و قاضی باید این حکم اثبات شود. در صورتی که مردی در هنگام زنای محصنه همسر خود وی را به قتل برساند باید مدارک کافی دال بر این جرم را به دادگاه ارائه دهد.

احصان و شرایط خروج از احصان

رابطه نامشروع زن شوهردار و مرد نامحرم در صورتی که زن از احصان شوهر خود خارج باشد مجازاتی دیگر و مغایر با مجازاتی دارد که در بخش های بالا به آن ها اشاره کردیم. در واقع اگر رابطه نامشروع زن شوهردار به گونه ای باشد که زن در عقد دائم مرد نبوده و صرفا صیغه محرمیت بین آن ها جاری شده باشد، زن از احصان مرد خارج می شود. عدم دسترسی به مرد و آزادی زن از دیگر مواردی است که در موارد خروج از احصان نامبرده می شود و رابطه نامشروع زن شوهردار به این صورت می تواند مغایر با سایر احکامی باشد که در بالا به آن ها اشاره کردیم.

لبته زنای مرد با زن شوهردار یا زنای محصنه در صورتی که میل زن به این زنا نباشد باز هم از موارد بالا مبری بوده و حکمی غیر از اعدام و سنگسار دارد که در ادامه به آن ها نیز اشاره می کنیم. در صورت احصان و خروج از احصان زن و مرد باید شرایط را به قاضی توضیح داده و در این رابطه نامشروع زن شوهردار که از احصان خارج شده باشد دارای برخی از احکام خاص می باشد.

تجاوز به عنف یا زنای محصنه با زن ناراضی

یکی از انواع رابطه نامشروعی که برای زن شوهردار می تواند پیش بیاید، رابطه زن شوهردار با مردی است که رضایت زن در این رابطه نبوده است. فریب، استفاده از اهرم زور و تهدید (به شرطی که زن نتواند پاسخی به این امر بدهد) ضرب و شتم و راضی کردن زن به زور را می توان از مواردی دانست که با تحقیق قاضی و پزشکی قانونی و با ارائه مدارک مستند، زن را می تواند از حکم رابطه نامشروع زن شوهردار خارج کرده و تبرئه نماید.

نحوه شکایت از مزاحمت تلفنی و پیامکی (همراه با پادکست)

در اینجا معنای تجاوز، ورود آلت تناسلی از قُبُل یا دُبُر زن بیشتر از ختنه گاه بوده و این مورد برای انواع رابطه های نامشروع زن شوهردار با مرد نامحرم که زنا شمرده می شود این امر می باشد و پیش از آن رابطه مادون زنا به شمار می رود. در واقع اگر به زنی تجاوز صورت بگیرد، وی می تواند بدون نگرانی از مسائلی مانند از بین رفتن آبرو و غیره با مدارکی مانند دستمال آلوده به ترشحات مرد، آثار کبودی و ضرب و جرح بر روی بدن زن و یا سایر مدارکی که ثبت شده اند مانند فیلم دوربین های مداربسته به پزشکی قانونی و دادگاه مراجعه کرده و درخواست شکایت را ارائه بدهند. تجاوز به زن برای وی جرمی تلقی نمی شود.
رابطه نامشروع پیش از سن قانونی

در رابطه نامشروع زن شوهردار که پیش از سن قانونی مبادرت به زنای محصنه داشته باشد، تجاوز نامیده می شود حتی اگر این زنا به خواسته زوجه صورت پذیرفته باشد. در قانون برای برقراری رابطه جنسی حتی در صورت رضایت زن، اگر وی به سن قانونی ۱۸ سال نرسیده باشد، هرگونه رابطه جنسی با وی تجاوز است مگر مردی که به این کار مبادرت می کند، شوهر وی باشد. پس محافظت از زن در این خصوص بر عهده مرد است و وی نباید اجازه بدهد تا کسی تا سن ۱۸ سالگی همسر، وی را اغفال یا ترغیب به عمل زنای محصنه نماید.

در این خصوص اگر شکایتی از مرد یا شخص دیگری برای انجام رابطه نامشروع زن شوهردار ثبت شود، قاضی مسئول رسیدگی به این پرونده بوده و وی بر اساس شواهد و قرائنی که در پرونده آورده شده است اقدام به صدور حکم می کند. به طور کلی تعریف رابطه نامشروع برای زن، پس از سن ۱۸ سالگی اجرا می شود و تمامی ارتباطات جنسی وی پیش از این سن به مثابه تجاوز قلمداد می گردد.
رابطه نامشروع و طلاق

اگر مردی حق طلاق را در هنگام عقد به همسر خود داده باشد ولی بعدا بتواند رابطه نامشروع زن شوهردار را اثبات نماید، حق طلاق زوجه ابطال گردیده و مرد می تواند نسبت به طلاق وی اقدام نماید. باید بدانید که همانطور که گفته شد نفقه و مهریه بر گردن مرد می باشد و حتی اثبات رابطه نامشروع نمی تواند مهریه که حق زن می باشد را از گردن مرد ساقط نماید. همچنین در صورتی که مرد می خواهد از حربه رابطه نامشروع برای آسان تر کردن مراحل طلاق استفاده کند این کار جرم تلقی خواهد شد.
راه های دیگر اثبات

زمانی که یک نفر می خواهد رابطه نامشروع زن شوهردار را در دادگاه اثبات نماید باید دقت داشته باشد که نوع این رابطه نامشروع چگونه است. برای اثبات زنای محصنه زن باید چهار مرد یا سه مرد و دو زن که از طرف دادگاه عادل شناسایی شوند مورد بررسی قرار گیرند. در صورتی که دو مرد و چهار زن برای اثبات این رابطه مورد استفاده باشند، حکم رجم یا اعدام صادر نخواهد شد. فیلم، عکس، دوربین مداربسته، پیامک و شبکه های اجتماعی از دیگر راه های اثبات جرم به شمار می روند.
اعاده حیثیت

در رابطه نامشروع زن شوهردار اگر دادگاه پرونده را مختومه اعلام کند و زن به عنوان کسی که گناهکار است شناخته نشود می تواند از شخص شاکی به عنوان اعاده حیثیت شکایت کرده و در این زمینه پرونده جدیدی باز کند. بررسی به این پرونده نیز انجام شده و بر اساس پرونده قبلی و بر اساس شواهد و مدارکی که در پرونده قبلی ارائه شده است در این پرونده نیز اعاده حیثیت انجام شده و شاکی می تواند به عنوان از بین رفتن آبرو و اعتبار اجتماعی شکایت کرده و دادگاه بررسی های لازم را انجام می دهد.
کلیت رابطه نامشروع

رابطه نامشروع زن شوهردار را می توان یک جرم کلی تلقی نمود که قانون گذار اخیرا آن را بسیار محدود کرده است. به طور کلی اگر زنی که شوهر دارد با مردی که به وی محرم نیست ارتباطی با احساسات و آمیخته با شهوت داشته باشد، چه به صورت زنا و چه به صورت فیزیکی مانند بوسیدن و بغل کردن می تواند به عنوان یک رابطه نامشروع به حساب رود. صحبت کردن در مورد این اعمال یا برقراری ارتباط برای قرار گذاشتن و انجام این عمل در شبکه های اجتماعی نیز می تواند اثبات کننده باشد و به تنهایی جرم نیست.

نتیجه گیری

درقانون جمهوری اسلامی ایران، رابطه نامشروع زن شوهردار به گونه ای محدود شده است که کسی نتواند از آن سوء استفاده کند. درخواست طلاق برای مردی که مورد خیانت قرار گرفته است می تواند انجام شود حتی اگر حق طلاق با زوجه باشد. همچنین در صورتی که بخواهید در این موضوع از خود دفاع کنید یا با ارائه مستندات به قاضی این جرم را نسبت به زنی شوهردار بدهید بهتر است پیش از آن از یک وکیل خانواده یا وکیل کیفری استفاده نمایید. شکایت از زنی که واقعا رابطه نامشروع نداشته باشد می تواند عواقب قانونی بسیار شدیدی به همراه بیاورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *