پادکست حقوقی صاحب اندیشه

آدرس : تهران ، فلکه دوم صادقیه ، برج افق ، طبقه ششم ، واحد ۶۰۴

آیا سفته بدون اثر انگشت اعتبار دارد؟

آیا سفته بدون اثر انگشت اعتبار دارد؟ بندهای قانونی مربوط به سفته بدون اثر انگشت و یا بدون امضاء کدامها هستند؟ هر چند در نگاه اول این سؤال‌هایی که هنوز پاسخی برای آنها ندارید ممکن است به کارتان هم نیامده باشد، اما اطلاع از قوانین مربوط به آنها تنها با یک جلسه مشاوره حقوقی در یک موسسه حقوقی معتبر می‌تواند در مواقع ضروری ورق را به نفع شما برگرداند. اکثر دعاوی که در دادگاه‌ها شاهد آنها هستیم به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی طرفین به موضوعات حقوقی است. مسلماً بسیاری از ما به موضوعات حقوقی احاطه نداریم. از این رو کاربران باید قبل از هر اقدامی نسبت به مشاوره حقوقی با وکیل اقدام کنند.

اهمیت مشاوره حقوقی در چک و سفته

چک و سفته و قوانین مربوط به آنها همیشه یک سؤال بزرگ برای کاربران می‌باشد. پاسخ سؤال آیا سفته بدون اثر انگشت اعتبار دارد با پاسخ سؤال آیا چک بدون اثر انگشت اعتبار دارد، کاملاً با هم متفاوت است. این تفاوت به ریشه این دو سند بازمی‌گردد. اگر دراین‌باره اطلاعات کافی ندارید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

چک و سفته به دلیل پراستفاده بودن در جامعه ایرانی همیشه قسمتی از دعاوی حقوقی را تشکیل می‌دهند. از این رو مشاوره حقوقی در این زمینه اهمیت بسزایی برای کاربران دارد. اطلاع از قوانین مربوط به چک و سفته تنها با استفاده از خدمات مشاوره حقوقی در موسسه حقوقی امکان‌پذیر می‌باشد. از این رو اهتمام به حضور در چنین جلسه‌ای می‌تواند شما را تبدیل به یک فرد آگاه کند.

اهمیت هر کدام از ارکان سفته

قبل از پاسخ دادن به سؤال آیا سفته بدون اثر انگشت اعتبار دارد، می‌بایست با ارکان سفته آشنایی داشته باشیم و اهمیت هر یک را بدانیم. سفته سندی عادی است که از آن برای ایجاد تعهد نسبت به انجام کاری استفاده می‌شود. با توجه به همه گیر شدن استفاده از این سند در معاملات تجاری لازم است کاربران با ارکان آن آشنا شوند. امضای صادر کننده، تاریخ وصول، محل وصول، گیرنده وجه و ظهر نویسان ارکان اصلی سفته را تشکل می‌دهند. در هنگام پر کردن سفته اهمیت به پر کردن این موارد از طرف دو طرف لازم است.

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید اثر انگشت اصلاً از جمله ارکان سفته محسوب نمی‌شود؛ اما در ایران برای محکم کاری چنین اسنادی معمولاً اثر انگشت را نیز به آن اضافه نموده‌اند. از این جهت اثر انگشت تبدیل به یکی از خواست‌های دریافت‌کننده سفته در جامعه شده و فرد صادر کننده معمولاً با این خواسته موافقت می‌نماید؛ اما آیا سفته بدون اثر انگشت اعتبار دارد؟

اهمیت امضاء و اثر انگشت در سفته

طبق مواردی که در بند قبل به آنها اشاره کردیم، اثر انگشت جزء ارکان سفته به حساب نیامده و عدم وجود آن تاثیری در اعتبار سفته نخواهد داشت. از این رو سفته‌ای که اثر انگشت صادر کننده را به همراه نداشته باشد همچنان یک سند قابل استناد محسوب می‌شود؛ اما در صورتی که سایر نکات مربوط به پر کردن سفته در آن رعایت شده باشد.

دادگاه برای وصول سفته اهمیتی به نداشتن اثر انگشت در آن ندارد؛ اما امضاء رکن واجب در سفته‌ها می‌باشد. از این رو مهم‌تر از پاسخ سؤال آیا سفته بدون اثر انگشت اعتبار دارد؟ وجود امضای صادر کننده در این سند می‌باشد. بدون امضاء و اثر انگشت سفته دیگر شرایط و اهمیت قبل را نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید  محاسبه هزینه دادرسی

امکان انکار امضاء در سفته توسط صادر کننده

حال که با اهمیت امضاء و اثر انگشت در سفته‌ها آشنا شدید و شرایط هر یک را دانستید، بایستی بدانید که امکان انکار امضاء نیز توسط صادر کننده وجود دارد. اثر انگشت را نمی‌توان انکار کرد و دادگاه بلافاصله می‌تواند برای انکار اثر انگشت با یک آزمایش ساده واقعیت را کشف کند؛ اما انکار امضاء تبدیل به یک اپیدمی بزرگ در سند سفته شده است. اطلاع از چنین موارد قانونی قبل از پر کردن و دریافت چنین اسنادی می‌بایست صورت بگیرد تا در مواقع ضرری محکم کارهای لازم انجام‌شده باشد.

طرح سؤال آیا سفته بدون اثر انگشت اعتبار دارد؟ از این جهت اهمیت پیدا کرده که بسیاری از کاربران با قانون امکان انکار امضای سفته آگاهی دارند. طبق قانون فرد می‌تواند امضای خود را در سفته انکار کند. به این معنی که در دادگاه اعلام نماید که امضای روی سفته متعلق به وی نیست. حتی برای این ادعا نیاز به هیچ دلیل و اثباتی هم نداشته و تنها همین ادعا از طرف وی کافی است که دادگاه فرد خواهان را مجبور به اثبات ادعای خود مبنی بر صادر شدن سفته از طرف متشاکی نماید.

در این مواقع چه کنیم؟

اهمیت مشاوره حقوقی درباره چک و سفته در این مواقع خود را نشان می‌دهد. شاید دلیل اصلی که دریافت‌کنندگان سفته‌ها به دنبال اثر انگشت صادر کننده روی آن هستند، همین احتمال انکار امضاء توسط فرد مقابل است. دانستن همین بند قانونی قبل از دریافت چنین اسنادی دیگر شما را با پرسش آیا سفته بدون اثر انگشت اعتبار دارد؟ روبرو نخواهد کرد. عدم آگاهی واقعیتی است که جامعه ما با آن روبرو بوده و مهم‌تر و بدتر از آن عدم استفاده از خدماتی مانند مشاوره حقوقی کار را برای کاربران سخت‌تر نیز می‌نماید.

وقتی امضاء توسط صادرکننده سفته انکار شود دو راه برای اثبات آن پیش روی شما خواهد بود. در روش اول با قرار دادگاه کارشناس دادگستری اقدام به تطابق امضای فرد با سایر اسناد قبلی صادر شده از طرف وی می‌نماید. در روش دوم هم می‌توان با استفاده از اسنادی مانند فیلم یا شاهد امضای صادر کننده سفته را اثبات کرد. البته این قانون درباره چک کاملاً متفاوت است.

نتیجه‌گیری

حالا که با پاسخ سؤال آیا سفته بدون اثر انگشت اعتبار دارد؟ آشنا شده‌اید و اهمیت امضاء و اثر انگشت را روی این سند می‌دانید، بایستی در هنگام پر کردن چنین اسنادی به این موارد دقت نمایید تا بعدها درگیر مسائلی از قبیل اثبات امضاء در دادگاه نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *