پادکست حقوقی صاحب اندیشه

آدرس : تهران ، فلکه دوم صادقیه ، برج افق ، طبقه ششم ، واحد ۶۰۴

توصیه های مهم و ضروری برای جلوگیری از جعل چک (همراه با پادکست)

به طور حتم لازم است که به نکات مهم و ضروری در مورد جلوگیری از جعل چک توجه شود تا بتوان از اقدامات افراد سودجو جلوگیری کرد. جعل چک جزو آن دسته از جرائم است که مجرم با سوء استفاده از اطلاعات افراد از هویت آنها استفاده کرده و اموال افراد را سرقت می کند. با توجه به اینکه در عصر امروز جعل چک جزو رایج ترین شکایات در کلانتری ها و بانک ها می باشد. توجه به نکات مهم در این زمینه به شما کمک می کند که دیگر در این زمینه دغدغه ای نداشته باشید و به راحتی مشکل را حل کنید. حال اگر شما هم می خواهید از مهمترین این نکات آگاه شوید بهتر است.

اهمیت توجه به نکات ضروری جهت جلوگیری از جعل چک

امروزه یکی از دغدغه های بزرگ افراد در زمینه صدور چک ها، جعل چک می باشد، به طوری که مشاهده می‌ شود روزانه افراد زیادی به بانک ها و کلانتری ها مراجعه کرده و در مورد جعل چک هایشان شکایت دارند. معمولا مجرمان جهت انجام اعمال مجرمانه مطمئن ترین و سریع ترین راه را انتخاب کرده به طوری که آنها گمان می کنند یکی از آسان ترین کارها جعل امضا در اسناد و جعل چک می باشد. لازم است بدانید اگر شما با روش ها و توصیه های مهم در زمینه جلوگیری از جعل چک آشنا شوید به راحتی خواهید توانست در این زمینه موفق شوید و جلوی سوء استفاده مجرمان را بگیرید.

لازم به ذکر است که بدانید جعل امضا در چک ها و اسناد به صورت کلی به دو حالت است به طوری که یا امضای صاحب حساب شبیه سازی شده یا اینکه امضا وارد شده در اسناد غیر از امضای صاحب حساب می باشد. در اینجا می‌ توان گفت معمولا کسانی که امضای صاحب حساب را شبیه سازی می کنند از آشنایان صاحب حساب هستند زیرا افراد نزدیک از نوع امضا و نحوه آن اطلاع کامل دارند که با این حال می توانند اقدام به جعل امضا کنند.

امضای درست برای جلوگیری از جعل چک

با وجود اینکه توجه به راهکارهای مهم در زمینه جلوگیری از جعل چک به شما کمک می کند که به بهترین نحو ممکن یکی از دغدغه ‌های خود در این زمینه را حل کنید پس طبیعتا لازم است که مهمترین این موارد را مورد بررسی قرار دهید. حالا لازم است بدانید استفاده از امضای درست یکی از مواردی است که در جلوگیری از جعل چک بسیار مهم به شمار می‌ رود. دقت داشته باشید امضاء صاحب حساب نباید ساده باشد که به آسانی بتوان آن را جلع کرد و همچنین نباید آنقدر شلوغ و پر خطوط باشد که متصدی بانک نتواند در هنگام مراجعه ارباب رجوع به آن دقت کافی داشته باشد زیرا با وجود شلوغی باجه ها در صورتی که امضای شما پیچیدگی زیادی داشته باشد به درستی در خاطر متصدی بانک نخواهد ماند.

در این زمینه باید بدانید که بهتر است امضای شما با نوشتن نام و نام خانوادگی همراه باشد زیرا به واسطه اینکه هر فردی دست خط مختص به خودش را دارد جعل چنین امضاهایی برای جاعلان سخت تر می باشد. همچنین می توانید برای امضای چک از امضاهای انحصاری استفاده کنید به طوری که این امضا مختصر چک ها باشد و کسی از آن اطلاع نداشته تا بتوانند آن را جعل نماید.

حکم تجاوز به زن شوهردار چیست؟

قرار دادن دست چک ها در مکان امن

قرار دادن دسته چک ها در دسترس عمومی یکی از مواردی است که در جعل چک بسیار خطر آفرین می باشد. با این حال جهت جلوگیری از جعل چک لازم است چک ها و اسناد را در جای غیر قابل دسترس نگهداری کرده تا افراد به آسانی نتوانند به آن دسترسی داشته باشند. با نگهداری این اسناد در مکانی امن می ‌توانید به راحتی از اموال خود محافظت کرده و خطر جعل چک را تا حد زیادی کاهش دهید. اما در صورتی که چک های شما در اطراف تان پراکنده باشد همه افراد به راحتی می توانند به آن دسترسی داشته باشند و دردسرهای زیادی را برای شما به وجود بیاورند. با این تفاسیر نگهداری دسته چک در میز کار به هیچ عنوان درست نمی باشد.

دقت در نوشتن مبلغ جهت جلوگیری از جعل چک

یکی دیگر از موارد مهم در جلوگیری از جعل چک نوشتن مبلغ چک می باشد. برای این امر لازم است که حساسیت زیادی به خرج داده و مبلغ چک را به ریال، به تومان، به حروف و عدد نوشته و اگر افرادی شما را در این زمینه به خاطر وسواس مسخره کنند به هیچ عنوان به این حرف ها گوش ندهید.

در اینجا هنگامی که شما مبلغ چک را با حروف می نویسید و یا آن را به تومان و به عدد درج می کنید امکان جعل آن بسیار کمتر می‌ شود. همچنین در این زمینه توجه داشته باشید که می توانید پس از نوشتن مبلغ قابل پرداخت، بر روی این نوشته را چسب شیشه ای بچسبانید تا کار جاعلان در این زمینه سخت ‌تر شود. اما لازم است بدانید معمولا افراد راه کندن چسب از چک را بلد هستند که با این حال می توانید با سر ناخن خود چسب روی چک را را به کنده شدن حساس نمایید.

استفاده از خودکار مناسب برای نوشتن چک ها

در بسیاری از موارد مشاهده می ‌شود که افراد در نوشتن چک ها و مبلغ چک حساسیت زیادی به خرج نداده و با هر نوع قلمی اقدام به پر کردن دسته چک ها می کنند. اما لازم است بدانید استفاده از خودکارهای مخصوص تحریر به شما کمک می‌ کند که به راحتی یکی از مهم‌ترین راه‌ های جلوگیری از جعل چک را رعایت نمایید.

همچنین دقت داشته باشید استفاده از قلم جهت نوشتن دسته چک به هیچ عنوان توصیه نمی شود زیرا جعل کردن نوشته ها با آن بسیار آسان است، اما تمامی خودکارها با وجود اینکه جوهرهای یکسانی دارد اما اندکی تفاوت با یکدیگر دارند که این تفاوت رنگ موجب سخت ‌تر شدن جعل چک خواهد شد.

عدم امضاء چک قبل از صدور چک

علاوه بر آنچه بیان شد یکی دیگر از توصیه های مهم و ضروری برای جلوگیری از جعل چک، خودداری از نوشتن چک در وجه حامل می باشد به طوری که باید دقت داشته باشید هیچگاه آن را از قبل امضا نکنید و تنها هنگام صدور چک محل تاریخ، مبلغ و امضای آن را کامل نمایید. یعنی چک سفید امضا هم به کسی ندهید. از طرفی بهتر است که در سربرگ دسته چک نیز آنچه که در برگه های چک می‌ نویسید را نوشته و نگهداری نمایید.

دعوای مطالبه ثمن قرارداد

دیگر نکته بسیار مهم در این زمینه اطلاع از اعتبار افرادی است که می خواهید به آنها چک بدهید که برای این امر می توانید از شعبه بانک مربوطه درباره حساب این افراد و اعتبار آنها اطلاعاتی دریافت کنید. نکته مهم دیگر در این زمینه این است که قبل از اینکه چک های رمزدار، چک های مسافرتی و تضمینی را قبول کنید درباره اصالت و جعلی نبودن این چک ها از شعب بانک نزدیک محل تحقیق به عمل آورید.

درست نوشتن تاریخ صدور چک

هنگامی که شما اقدام به نوشتن درست تاریخ صدور چک یعنی به صورت افقی، عمودی، به عدد و به حروف می کنید طبیعتا جعل کردن این چک ها بسیار سخت ‌تر می ‌شود و می‌ توان گفت تا حدی توانسته اید راهکار مناسب جهت جلوگیری از جعل چک را اجرا کنید. همچنین می توانید جلوی تمامی قسمت های پرشده را بسته و دقت داشته باشید که در هنگام امضای طوری آن را امضا نکنید که آثار امضا روی برگه های دیگر دسته چک نیز حک شود زیرا این امر منجر می ‌شود تا جعل چک ها به آسانی صورت پذیرد.عدم ارائه چک سفید امضا

بسیاری از افراد با وجود اینکه به اقوام و خویشاوندان خود اطمینان کامل دارند اقدام به ارائه چک سفید امضا می کنند، اما لازم است بدانید یکی از راه حل های مناسب جهت جلوگیری از جعل چک عدم ارائه این چک ها حتی به اقوام و آشنایان می باشد. حال در صورتی که چک های شما به سرقت رفت لازم است که سریعا بانک مربوطه، مراجع قضایی و انتظامی را در جریان گذاشته و از آنها راهنمایی های بیشتر در این زمینه بگیرید.

دیگر روش های پیشگیری از جعل چک

علاوه بر آنچه که بیان شد دقت داشته باشید که موارد دیگری نیز یرای جلوگیری از جعل چک وجود دارد که توجه به این نکات نیز به شما کمک می کند تا این مشکل بزرگ را از سر راه خود بردارید. مثلا دقت داشته باشید بهتر است که جهت جلوگیری از این امر از صدور چک به عنوان امانت یا ضمانت خودداری نمایید و همچنین بهتر است که به هیچ عنوان چک خود را به افراد غریبه و ناشناس ندهید. از طرفی لازم است که مندرجات اسناد چک های خود را طوری تنظیم نمایید که قابل حذف یا الحاق نباشد.

عدم اطلاع افراد از میزان موجودی حساب شما و وضعیت حساب ها یکی از توصیه های دیگر در زمینه جلوگیری از جعل چک می باشد و از طرفی لازم است که تمامی مندرجات متن چک به طور کامل در دسته چک نوشته شده و نگهداری شود. از طرفی لازم است که از دریافت اسناد و چک هایی از افراد ناشناس که اعتبار کافی ندارند پرهیز کنید زیرا ممکن است که این چک ‌ها جعلی یا دزدی باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *