پادکست حقوقی صاحب اندیشه

آدرس : تهران ، فلکه دوم صادقیه ، برج افق ، طبقه ششم ، واحد ۶۰۴

بیمه بیکاری

موسسه حقوقی صاحب اندیشه

بیمه بیکاری چیست؟

بیمه بیکاری از جمله بیمه ‌های مستمری با مدت معین می ‌باشد. طبق قانون بیمه، بیکار به کسی گفته می ‌شود که بدون میل و اراده خود بیکار شده باشد، در حالیکه آماده به کار است. چنانچه فردی بدون میل و اراده خود، شغل خود را از دست بدهد، درصورت معرفی توسط واحد های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و احراز شرایط قانونی و البته با توجه به سوابق پرداخت حق بیمه می ‌تواند از حمایت بیمه برخوردار شود. همچنین اگر فردی به علت مشکلات اقتصادی از کار اخراج شود، بیکار موقت شناخته می ‌شود.

شرایط استفاده از بیمه بیکاری

طبق ماده 6 قانون بیمه بیکاری بیمه شدگان بیکار در صورت احراز شرایط زیر استحقاق دریافت مقرری را خواهند داشت :

 • فرد بیمه شده باید قبل از بیکار شدن حداقل 6 ماه سابقه پرداخت بیمه را داشته باشد. مشمولین تبصره 2 ماده 2 این قانون از شمول این بند ‌مستثنی می‌ باشد.
 • بیمه شده مکلف است ظرف 30 روز از تاریخ بیکاری با اعلام مراتب بیکاری به واحد های کار و امور اجتماعی آمادگی خود را برای اشتغال‌ به کار تخصصی و یا مشابه آن اطلاع دهد. مراجعه پس از سی روز با عذر موجه و با تشخیص هیأت حل اختلاف تا سه ماه امکان ‌پذیر خواهد بود.
 • بیمه شده بیکار مکلف است در دوره‌ های کارآموزی و سواد آموزی که توسط واحد کار و امور اجتماعی و نهضت سواد آموزی و یا سایر‌ واحد های ذی ربط با تأیید وزارت کار و امور اجتماعی تعیین می ‌شود شرکت نموده و هر دو ماه یک بار گواهی لازم در این مورد را به شعب تأمین ‌اجتماعی تسلیم نماید.

تامین هزینه های ناشی از بیمه بیکاری

سازمان تأمین اجتماعی مکلف است هزینه‌ های موضوع این قانون را منحصرا از محل درآمد های ناشی از آن تامین نماید. ‌هزینه‌ های اداری و پرسنلی هر دو دستگاه مجری قانون به طوری که از 10 درصد میزان مقرری پرداختی به بیمه شدگان تجاوز ننماید با تایید وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی و وزیر کار و امور اجتماعی تعیین و تخصیص داده می ‌شود.

افراد تحت تکفل بیمه بیکاری

افرادی که تحت تکفل شخص بیمه شده می باشند، عبارت هستند از:

 • همسر بیمه شده
 • فرزندان دختر مادام که ازدواج ننموده و فاقد حرفه و شغل باشند.
 • فرزندان پسر که سن آنان کمتر از هجده سال تمام باشد و یا منحصرا به تحصیل اشتغال داشته و یا طبق نظر پزشک معتمد سازمان تأمین ‌اجتماعی، ازکار افتاده کلی باشند.
 • پدر و مادر بیمه شده که سن پدر از 60 سال متجاوز باشد و یا طبق نظر پزشک معتمد سازمان تأمین اجتماعی از کار افتاده کلی باشند و در هر حال معاش ‌آنان منحصرا توسط بیمه شده تأمین گردد.
 • خواهر و برادر تحت تکفل در صورت داشتن شرایط مربوط به فرزندان دختر و پسر، مذکور در بند های 2 و 3 این تبصره.

مبلغ بیمه بیکاری چقدر است؟

طبق قانون، مقرری روزانه 55 درصد متوسط دستمزد، حقوق یا کارمزد روزانه فرد بیمه‌ شده است. برای افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل حداکثر تا 4 نفر 10 درصد حداقل دستمزد زمان شروع بیکاری به این مبلغ اضافه می ‌شود، اما در هر صورت مبلغ کلی آن نباید از حداقل دستمزد تعیین ‌شده برای هر سال کمتر، یا از 80 درصد متوسط دستمزد یا حقوق بیمه‌ شده بیشتر باشد.

 

چگونه از شهرداری شکایت کنیم؟

 

مدارک لازم جهت دریافت بیمه بیکاری

برای به جریان انداختن فرایند دریافت بیمه بیکاری باید با در دست داشتن مدارک زیر به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه ‌اجتماعی مراجعه کنید:

 • اصل و کپی قرارداد یک سال آخر کار یا رای صادرشده
 • عکس 3 در چهار رنگی
 • اصل و کپی مدرک تحصیلی یا مدرک فنی
 • اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی
 • اصل و کپی کارت پایان خدمت
 • کپی صفحه اول دفترچه بیمه
 • نامه عدم نیاز کارفرما

پاسخ به چند پرسش درباره بیمه بیکاری

چه افرادی از شمول بیمه بیکاری خارج هستند؟

بر اساس تبصره ماده یک قانون بیمه بیکاری بازنشستگان، از کار افتادگان کلی، صاحبان حرف و مشاغل آزاد، بیمه شدگان اختیاری و اتباع خارجی از شمول این قانون مستثنی می باشند.

در صورتی که کارگر در اثنای قرارداد کار اخراج شود آیا مشمول بیمه بیکاری می گردد؟

در صورت صدور رای مراجع حل اختلاف مبنی بر قطع رابطه کاری و غیر ارادی بودن بیکاری با دارا بودن سایر شرایط مندرج در قانون مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می گردد.

اگر فردی در پایان قرارداد خود استعفا نماید آیا مشمول استفاده از مقرری بیمه بیکاری می گردد؟

خیر، اتمام قرارداد می بایست همراه با نامه عدم نیاز از سوی کارفرما باشد تا از مصادیق غیر ارادی بودن بیکاری محسوب گردد. بنابراین استعفا چه در ابتدا و چه در انتهای قرارداد مقایر ماده 2 قانون بیمه بیکاری بوده و از مصادیق بیکاری ارادی تلقی می گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *