پادکست حقوقی صاحب اندیشه

آدرس : تهران ، فلکه دوم صادقیه ، برج افق ، طبقه ششم ، واحد ۶۰۴

وکیل اتفاقی چیست؟

وکیل اتفاقی چیست؟

وکیل اتفاقی نیز یکی از انواع وکیل می‌باشد که در قانون تعریف شده است. با توجه به اهمیت کار وکیل پایه یک دادگستری، قانون شرایط مختلفی را برای وکلا در نظر گرفته است تا بتوانند به بهترین شکل از خود در برابر اتهامات وارده دفاع نمایند. موسسه حقوقی صاحب اندیشه با داشتن سال‌ها تجربه و استفاده از بهترین وکلا در امر دفاع از پرونده‌های حقوقی و کیفری به کاربران توصیه می‌نماید که حتی در کوچکترین مسائل حقوقی و کیفری خود هم بدون استفاده از خدمات وکیل پایه یک دادگستری اقدامی نکرده و حتماً با احتیاط و راهنمایی‌های وی وارد چنین مهلکه‌هایی شوند.

عدم آشنایی و تسلط افراد شخصی به قانون می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری برای فرد رقم زده و حق و حقوق وی را کاملا پایمال کند. این رو استفاده از خدمات وکیل پایه یک دادگستری و یا حتی وکیل اتفاقی امری ضروری خواهد بود. تجربه نشان داده است که کم اهمیت در نظر گرفتن چنین مواردی می‌تواند سرمایه‌ها و دارایی‌های فردی افراد را به خطر بیندازد و کار را برای آنها سخت‌تر و سخت‌تر کند. آشنایی با این مفهوم  این امکان برای شما خواهد بود تا بتوانید در مواقع بروز هرگونه مشکل از این فرصت نیز برای پیش برد اهداف خود در دادگاه استفاده نمایید.

تعریف وکیل اتفاقی

قانون برای وکلایی که هنوز موفق به اخذ پروانه کار به عنوان وکیل پایه یک دادگستری نشده و با وجود داشتن اطلاعات کامل و تسلط کافی به قوانین و موارد حقوقی در آزمون وکالت شرکت نکرده‌اند، این اجازه را صادر کرده است که سه بار در سال به عنوان وکیل در مقام دفاع از موکلین خود در دادگاه حاضر شوند. و تنها اجازه دفاع از بستگان درجه یک، 2 و سه خود را خواهد داشت و مجوز وکالت وی برای دفاع از این اشخاص صادر می‌شود. اینکه چرا چنین تعریفی برای وکیل لحاظ شده و دلیل استفاده افراد از آن در بندهای بعدی شرح داده خواهد شد؛ اما قبل از آن بایستی با مشخصات خود وکیل اتفاقی بیشتر آشنا شویم.

وکیل اتفاقی هم مانند سایر وکلا تحصیلات مربوط به امر وکالت را پشت سر گذاشته و تسلط و حتی تجربه در این زمینه دارا می‌باشد. مسلماً برای وکلا در زمانی که هنوز برای آزمون وکالت اقدام نکرده‌اند، کار کردن به عنوان وکیل می‌تواند جذابیت خاص خود را داشته باشد. از این رو در این فاصله می‌توانند به این عنوان مشغول به کار شوند. البته با توجه به صدور مجوز 3 باره در سال از نظر درآمدی خیلی نباید برای آنها دلچسب باشد اما به لحاظ تجربه اندوزی می‌تواند شرایط مناسبی برای آنها فراهم آورد.

شرایط وکیل اتفاقی

شاید شنیدن نام وکیل اتفاقی این تفکر را در ذهن مخاطب ایجاد کند که وی از صلاحیت کافی برای قرار گرفتن در مقام دفاع برخوردار نیست؛ اما با توجه به اهمیتی که قانون برای وکلا و دفاع از حقوق شهروندان قائل می‌شود، وکیل اتفاقی نیز صلاحیت کافی برای قرار گرفتن در این مقام را داشته و از این نظر شرایط وی دقیقاً سنجیده می‌شود. قانون برای اشخاصی که تمایل دارند در چنین مقامی قرار بگیرند نیز مراحلی را قرار داده تا بتواند صلاحیت آنها را برای دفاع از موکل در دادگاه مورد آزمایش قرار دهد.

جرایم مواد مخدر و عوامل موثر بر میزان مجازات

در درجه اول وکیل اتفاقی باید دارای تجربه و تخصص باشد. در قدم نوبت وی برای اخذ گواهی و پروانه وکالت می‌بایست درخواست خود را به کانون وکلا اراده نموده و در آزمون وکیل اتفاقی در کانون وکلا شرکت نماید. دادگستری تنها در صورت قبولی در این آزمون و سنجش صلاحیت این شخص پروانه وکالت اتفاقی را برای وی صادر خواهد کرد. از این گذشته وکیل اتفاقی تنها محدود به قبول کردن وکالت بستگان و نزدیکان خود می‌باشد. از این نظر برای قبول وکالت این اشخاص بایستی در دادخواست خود رابطه خونی وی با موکل را نیز شرح داده و دلیل و مقاصد خود را نیز توضیح دهد. تنها در این شرایط است که کانون وکلا اجازه وکالت را برای وی صادر خواهد نمود.

هدف از اخذ وکیل اتفاقی

اما سؤال مهمی که در اینجا مطرح است این است که با وجود وکیل پایه یک دادگستری که تجربه و تخصص بالایی دارد، چه نیازی به تعریف وکیل اتفاقی بوده که قانون این حق را برای شهروندان قائل شده است؟ همانطور که عرض کردیم با توجه به اینکه قانون اصرار دارد هر متهمی برای رد اتهام خود با استفاده از خدمات وکیل در دادگاه حاضر شود، شرایط و موارد متعددی برای وی در نظر می‌گیرد. حتی در شرایطی که شخص از سرمایه کافی برای اخذ وکیل برخوردار نباشد هم شرایطی را برای وی در نظر گرفته است.

وکیل اتفاقی نیز یکی از این شرایط است. مسلماً میزان حق‌الوکاله وکیل اتفاقی تفاوت بسیار زیادی با وکیل پایه یک دادگستری خواهد داشت. البته این تفاوت به تجربه و تخصص آنها نیز برمی‌گردد و تنها در هزینه‌ها خلاصه نمی‌شود. از این و کاربران با اخذ وکیل اتفاقی می‌توانند هزینه بسیار پایین‌تری برای دفاع از خود بپردازند. با توجه به داشتن رابطه خونی میان وکیل اتفاقی و موکل، این هزینه باز هم تعدیل شده و شرایط مناسبی از نظر مالی برای این فرد فراهم می‌آید.

وکیل پایه یک دادگستری یا وکیل اتفاقی؟

چنین مقایسه‌ای خیلی درست نبوده و کاربران نباید این دو مقام را با هم مقایسه نمایند. وکیل پایه یک دادگستری با تجاربی که دارد حتی اجازه قرار گرفتن در مقام وکیل اتفاقی را نیز نداشته و کانون وکلا برای افرادی که دارای پروانه وکالت در این تخصص هستند، پروانه وکالت اتفاقی صادر نمی‌کند. مسلماً قدرت بیان و شرایط وکیل پایه یک دادگستری هم تفاوت زیادی با وکیل اتفاقی خواهد داشت. از اینرو استفاده از خدمات وکیل اتفاقی را بایستی محدود به مواردی خاص و پرونده‌های سبک نمود. در پرونده‌های سبک که روال کار تقریباً مشخص بوده و با کمی تجربه می‌تواند از پس کارها بر بیاید، نمایید. در موارد حساس بیشتر از اینکه به فکر هزینه‌ها باشیم، بهتر است از امکانات بهتر و تجربه بالاتر وکیل پایه یک دادگستری استفاده نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *